Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej w Anglii

Opieka nad osobą starszą w Anglii to zwykła praca czy może prawdziwe powołanie? Odpowiedź na to pytanie będzie prostsza, gdy poznamy obowiązki opiekuna seniora. Na każdym zleceniu będą one nieco inne, ponieważ ich zakres w dużym stopniu zależy od stanu zdrowia podopiecznego. Jednakże warto znać podstawowe czynności, które wykonuje każda opiekunka będąca na zleceniu w Wielkiej Brytanii.

Opiekun osób starszych – zakres obowiązków

Opiekunka o zakresie wykonywanych działań powinna dowiedzieć się już na etapie przedstawienia oferty pracy. Rekruterzy w agencjach chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania i udzielą szczegółowych informacji na temat tego, jak wygląda sytuacja po przyjeździe na miejsce zlecenia. Warto również uważnie czytać oferty pracy, więcej informacji na temat jak czytać oferty przeczytasz w naszym artykule.

Jeżeli chodzi o konkretne czynności, to obowiązki opiekunki osób starszych można podzielić na trzy podstawowe sekcje. Oto one:

TOWARZYSTWO I WSPARCIE EMOCJONALNE

Opieka nad osobami starszymi to coś więcej niż mechaniczne wykonywanie czynności. Oprócz kompetencji „twardych” tj. transferowania pacjenta czy pomocy przy poruszaniu się, opiekun musi odznaczać się silnie rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi. Cierpliwość, empatia i odporność psychiczna to cechy, które powinny posiadać wszystkie osoby chcące pracować jako opiekunka osoby starszej. Czasami wystarczy miłe słowo i ktoś, z kim można porozmawiać na co dzień. Takie dotrzymywanie towarzystwa seniorowi zapewnia mu wsparcie psychiczne i emocjonalne, które jest nieocenione.

HIGIENA OSOBISTA

Problemy z utrzymaniem higieny osobistej mogą być pierwszą oznaką, że senior nie radzi sobie sam. Wraz z wiekiem nasze funkcje motoryczne stopniowo się pogarszają. Czynności, które kiedyś nie sprawiały nam najmniejszego problemu, zaczynają być wyzwaniem. Musimy pamiętać, że nasz podopieczny w podeszłym wieku potrzebuje pomocy nie tylko w pracach domowych, ale przede wszystkim w utrzymaniu czystości. Codzienny prysznic jest kluczowy dla zdrowego stylu życia, ponieważ zapobiega infekcjom i chorobom skóry. Zakres obowiązków opiekuna osób starszych związanych z higieną osobistą to m.in.: pomoc przy codziennej toalecie (mycie ciała, włosów, zębów), ubieraniu i poruszaniu się, zmienianie podkładów oraz pieluchomajtek, podawanie jedzenia.

OBOWIĄZKI DOMOWE

Praca w Anglii w charakterze opiekunki osób starszych wymaga również wykonywania lekkich obowiązków domowych. Wśród nich może znaleźć się przygotowywanie posiłków, robienie prania, podwożenie podopiecznego do lekarza czy sklepu, załatwianie sprawunków dla podopiecznego (odbieranie leków), opieka nad zwierzęciem, jeśli jest w domu.

Organizacja czasu wolnego osób starszych

Jednym z aspektów, które mogą sprawiać problem początkującym opiekunkom seniora, jest aktywizacja podopiecznego. Odpowiednia organizacja czasu wolnego to kluczowy aspekt obowiązków opiekunki osoby starszej. Aktywność umysłowa oraz fizyczna w późniejszych latach jest kluczowa dla utrzymania dobrego standardu życia.

Seniorzy nie muszą rezygnować ze spędzania czasu produktywnie, nawet jeśli zmagają się z demencją bądź chorobą Alzheimera. Udowodniono, że odpowiednia stymulacja intelektualna będzie miała pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie seniora. Pacjenci całej mogą rozwijać swoje hobby, pobudzać kreatywność i uczestniczyć w życiu towarzyskim.

Jako opiekunka seniora postaraj się poznać swojego podopiecznego. Co go fascynuje, co mu sprawia przyjemność, jak spędzał czas za młodu? Poznając odpowiedzi na te pytania, bez problemu dobierzesz odpowiednie zajęcie, przecież form spędzania czasu wolnego przez osoby starsze jest bez liku. Jeśli potrzebujesz małej inspiracji, przeczytaj o organizacji czasu wolnego osób starszych.