nordic walking

Nordic walking – sport idealny dla opiekunek

Praca jako opiekunka dla osoby starszej bywa ciężka zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Podnoszenie podopiecznego, pomoc w codziennych obowiązkach i toalecie może niekorzystnie wpłynąć na Twój kręgosłup i plecy. Dlatego nie możesz stronić od sportu i aktywności fizycznej. Poznaj idealny sport dla opiekunek! Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o Nordic walking. Opowiemy, jak chodzenie z kijkami wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie oraz jak często trenować.

Nordic walking – pokrótce o historii tego sportu

Nordic walking powstał w Finlandii w latach 20. dwudziestego wieku. Początkowo ta forma aktywności skierowana była głównie do narciarzy biegowych, ponieważ umożliwiała im całoroczny trening. Początkowo znany był tam pod nazwą Sauvakävely, co oznacza „marsz z kijkami” i pozostał formalnie nieopisany aż do 1997, kiedy to w swojej publikacji opowiedział o nim Marko Kantaneva z 1997. Jednak to, co kiedyś było domeną sportowców, szybko zdobyło popularność i wśród reszty populacji i nie bez przyczyny, bowiem ten rodzaj sportu jest przyjemny, nieobciążający zanadto mięśni, a przy tym wyjątkowo korzystny dla ducha i ciała.

Nordic walking – co to takiego?

Jak już wspominaliśmy nordic walking to marsz ze specjalnymi kijkami. Co takiego jest w nordic walking, że podbił serca ludzi na całym świecie? Jako opiekunka osób starszych na pewno docenisz fakt, że w porównaniu do zwyczajnego marszu, chodzenie z kijkami pozwala na zaangażowanie większej grupy mięśni, chociaż w znacznie w mniej intensywny i obciążający sposób. Wszystko to za sprawą obustronnego nacisku na kijkach. Nordic walking stymuluje prace mięśni w sposób delikatny i subtelny. Uprawiając ten sport, ćwiczysz, między innymi, mięśnie ramion, brzucha, klatki piersiowej, tricepsy i bicepsy. To przyjemny i niewycieńczający sport, który poleca się większości ludzi niezależnie od wieku i kondycji fizycznej.

chodzenie z kijkami

Jak nordic walking wpływa na kondycję fizyczną?

Nordic walking wspiera budowanie wytrzymałości i siły ramion oraz barków. Jako opiekunka dla osoby starszej na pewno docenisz też fakt, że chodzenie z kijkami sprawia, że ćwiczysz i budujesz swoją kondycję przy minimalnym nacisku na stawy piszczele, kolana, biodra i plecy. Pozwala to na ćwiczenie bez obaw o ewentualną kontuzję. Poza tym uprawiając nordic walking, spalasz więcej kalorii niż przy standardowym chodzeniu. Jest to więc idealny sport, by zacząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną.

Nordic walking – korzyści dla zdrowia fizycznego

Badania wykazały, że regularne uprawianie nordic walkingu wpływa na usprawnienie pracy układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego. Dzięki niemu możesz także liczyć na odciążenie stawów oraz zwiększenie poboru tlenu przez organizm. Chodzenie z kijkami rozwija też mięśnie kończyn dolnych i górnych, tułowia, ramion i barków, a co za tym idzie, zwiększa mobilność kręgosłupa i łagodzi napięcia mięśniowe. Chodzenie z kijkami pomaga także w utrzymaniu lepszej postawy i równowagi. Pierwsze efekty nordic walking zobaczysz już po kilku tygodniach regularnych treningów.

Nordic walking – korzyści dla zdrowia psychicznego

Poza niewątpliwymi korzyściami dla zdrowia organizmu na uprawianiu tego sportu zyska także nasz umysł. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu minimalizuje ryzyko depresji i apatii i bardzo korzystnie wpływa na samopoczucie. Spacer w samotności i podziwianie natury pomaga zdystansować się od codzienności i ukoić nerwy.

nordic walking

Nordic walking – jak często chodzić?

Początkującym zaleca się treningi trzy lub dwa razy w tygodniu po około 40-50 minut. Nie ma tu jednej reguły, dlatego powinnaś słuchać swojego organizmu. Jeśli wciąż doskwierają ci zakwasy po poprzednim treningu, odpuść sobie kolejny, ale jeśli masz ochotę na dalsze spacerowanie, to nie odmawiaj sobie tej przyjemności.

Nordic walking – technika chodu

Już na początku swojej przygody z nordic walking musisz wiedzieć, jak istotna jest właściwa technika chodu i ustawienie kijków. Podczas treningu zarówno nogi, jak i ręce powinny poruszać się naprzemiennie podobnie jak w przypadku standardowego chodu. Kijki natomiast powinnaś wbijać w połowie drogi między stopami i prostować staw łokciowy.

Nordic walking w życiu opiekunki osoby starszej

Nordic walking to idealny sport dla każdej opiekunki osób starszych. Dzięki niemu wzmocnisz większość grup mięśni, a przy tym nie obciążysz swoich stawów ani kręgosłupa, który i tak jest obciążony przez Twoje codzienne obowiązki. To także dobry sposób poprawienie swojej kondycji fizycznej oraz samopoczucia. Chodzenie z kijkami sprawdzi się także jako metoda profilaktyki zdrowia psychicznego, ponieważ pozwala się wyciszyć i zdystansować od problemów codzienności. Na koniec, jest to także wspaniała forma spędzania czasu razem ze swoim podopiecznym, bo ten sport nadaje się zarówno dla młodych, jak i starszych.

To wszystko na dziś. Mamy nadzieję, że przekonaliśmy cię do wypróbowania tej aktywności. Naprawdę warto! A tymczasem zapraszamy także do innych artykułów dostępnych na naszym blogu. Powodzenia i owocnego marszu!