Z dniem 31 stycznia 2020 r. Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej. Brexit stał się rzeczywistością, jednak nie oznacza to całkowitej zmiany z dnia na dzień. Do 31 grudnia 2020 r. obowiązuje okres przejściowy. Oznacza to, że Wielka Brytania przez najbliższe 12 miesięcy pozostaje członkiem wolnego rynku UE i nadal opłaca składki do jej budżetu. Są również pewne ograniczenia – w Parlamencie Europejskim nie zasiadają już przedstawiciele z UK, więc państwo wyspiarskie nie będzie brało udziału w podejmowaniu decyzji prawodawczych.
Takie rozwiązanie stanowi rodzaj wdrożenia oraz przygotowania wszystkich osób mieszkających i pracujących w Anglii do nowej rzeczywistości. Jak będzie wyglądała praca w Anglii po Brexicie? Nie należy się martwić – do końca 2020 r. zasady dotyczące pracy, zasiłków, służby zdrowia czy pobytu funkcjonują na obecnie obowiązujących prawach.
Jeśli zamieszkałeś i zacząłeś pracować w Wielkiej Brytanii jeszcze przed Brexitem
Obywatele Unii Europejskiej, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii przed jej wyjściem z Unii Europejskiej, będą mogli tam pozostać i żyć tak jak do tej pory – uczyć się, pobierać przysługujące im zasiłki czy korzystać ze służby zdrowia. Praca w Anglii po Brexicie również nie ulegnie zmianie. Muszą jednak pamiętać, że jeśli będą chcieli pozostać w Wielkiej Brytanii dłużej niż do 31 grudnia 2020 r., będą musieli przed tą datą zaaplikować w systemie osiedleńczym dla obywateli UE czyli tzw. EU Settlement Scheme.
Kto otrzyma status settled oraz pre-settled?
Status settled – dla osób przebywających w Wielkiej Brytanii nieprzerwanie przez 5 lat (nie licząc urlopów). Taki status jest dożywotni i stanowi podstawę do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie.
Status pre-settled – dla osób przebywających w Wielkiej Brytanii mniej niż 5 lat (istnieje możliwość zdobycia statusu pre-settled bez wcześniejszego wyjazdu do UK). Ten status może być przyznany na okres do 5 lat. Po zakończeniu jego trwania można ubiegać się o status settled (jak wyżej).
Złóż wniosek w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli Unii Europejskiej
Obowiązek rejestracji jako osoba osiedlona dotyczy wszystkich, którzy nie są obywatelami Wielkiej Brytanii, również rezydentów. Tylko w taki sposób będzie można w świetle prawa zostać na wyspach, a praca w Anglii po Brexicie w charakterze opiekunki do osób starszych będzie w pełni legalna. Wniosek jest bezpłatny i należy go złożyć do 31 grudnia 2020 roku.
Wymagane dokumenty
W celu sprawdzenia tożsamości osoby ubiegające się o status osiedleńczy należy posiadać adres e-mail oraz numer telefonu. Oprócz tego należy przedłożyć:
- paszport lub dowód osobisty;
- dokument potwierdzający pobyt ciągły w Wielkiej Brytanii – może to być numer ubezpieczenia społecznego (numer NIN) lub wszelkiego rodzaju paragony, bilety komunikacyjne, bilety lotnicze lub rachunki za hotel, inny zestaw dokumentów, które zostaną rozpatrzone przez Home Office;
- cyfrowa fotografia twarzy.
Dokument potwierdzający tożsamość
Pierwszym krokiem podczas składania wniosku w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli Unii Europejskiej jest potwierdzenie tożsamości. Można to zrobić dwojako:
- korzystając ze specjalnej aplikacji na telefon o nazwie ,,Wyjście z UE: Kontrola dokumentu tożsamości” (ang. EU Exit: ID Document Check),
- lub wysłać dokument pocztą i wgrać zdjęcie za pomocą aplikacji internetowej przy składaniu wniosku.
Wypełnienie i złożenie wniosku jest bardzo proste, a cały proces można przejść, nie wychodząc z domu. Aby dowiedzieć się, jak złożyć wniosek w ramach systemu osiedleńczego i kontynuować pracę w Anglii po Brexicie, zapraszamy do naszego szczegółowego instruktażu. Dowiesz się, jak KROK PO KROKU wypełnić podanie o status settled lub pre-settled.
Możliwość składania wniosków o przyznanie statusu osiedleńczego została wstrzymana 30 czerwca 2021 r.