Składanie wniosku odbywa się online. W tym celu potrzebujemy prywatnego adresu e-mail, numeru telefonu oraz dostępu do smartfonu, tabletu bądź komputera. Możesz skorzystać z urządzenia osoby bliskiej bądź znajomego.
Co należy zrobić PRZED złożeniem wniosku o status settled lub pre-settled?
Pierwszy krokiem jest potwierdzenie swojej tożsamości – bez tego złożenie wniosku w ramach systemu osiedleńczego w UK nie będzie możliwe. Można to zrobić dwojako:
- korzystając ze specjalnej aplikacji na telefon o nazwie ,,Wyjście z UE: Kontrola dokumentu tożsamości” (ang. EU Exit: ID Document Check),
- lub wysłać dokument pocztą i wgrać zdjęcie za pomocą aplikacji internetowej na stronie rządowej.
Aplikacja ,,Wyjście z UE: Kontrola dokumentu tożsamości” w czterech prostych krokach (zdjęcie paszportu, znalezienie chipa, zeskanowanie twarzy oraz zrobienie fotografii twarzy) pozwoli Ci na bezproblemowe złożenie podania na rządowej stronie brytyjskiego Home Office (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych).
Jeżeli chcesz kontynuować składanie wniosku, aplikacja przeniesie Cię bezpośrednio na odpowiednią stronę (patrz KROK 3). Możesz również powrócić do podania później (wtedy zacznij od KROKU 1).
Wniosek osiedleńczy w UK – Instrukcja KROK PO KROKU
KROK 1
Aby zaaplikować o status osiedleńczy po Brexicie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej należy wejść na rządową stronę Apply to the EU Settlement Scheme (settled and pre-settled status) i kliknąć zielony przycisk z napisem Start now.
KROK 2
Link przeniesie nas do strony, na której musimy potwierdzić swoją tożsamość. Jeżeli wykorzystałeś w tym celu aplikację ,,Wyjście z UE: Kontrola dokumentu tożsamości”, kliknij Sign in i zaloguj się, używając danych podanych wcześniej w aplikacji.
KROK 3
Kontynuując proces, należy wprowadzić dane osobowe, które udostępniliśmy podczas potwierdzania tożsamości (w aplikacji komórkowej). Zaznaczamy rodzaj przedstawionego dokumentu. Następnie system będzie wymagał od nas podania numeru paszportu bądź dowodu osobistego oraz daty urodzenia.
KROK 4
Po poprawnym wykonaniu KROKU 3, przenosimy się na stronę formularza, który będzie wymagał od nas uzupełnienia. Widocznych jest pięć sekcji:
- Identity (tożsamość),
- Application type (typ aplikacji),
- Residence in the UK (zamieszkanie w Wielkiej Brytanii),
- Criminal conviction (wyroki skazujące),
- Digital photo (fotografia cyfrowa).
Jeśli skorzystałeś z aplikacji sekcja Identity oraz Digital photo będzie oznaczona jako Completed (uzupełniona). Jednak warto kliknąć View answers i sprawdzić poprawność wprowadzonych danych. Następnie musimy wypełnić pozostałe trzy sekcje. Zacznijmy od Application type.
KROK 5
Pytania to: Czy posiadasz podwójnie obywatelstwo? Czy kiedykolwiek posiadałeś inną narodowość niż obecnie? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w UK weryfikuje narodowość na podstawie przedstawionych wcześniej dokumentów. Większość opiekunek zatrudnionych przez Veritas Care nie posiada podwójnego obywatelstwa, jeżeli w twoim przypadku jest inaczej, zaznacz Yes i postępuj zgodnie z instrukcjami, które pojawią się na ekranie.
KROK 6
Następnie należy podać informację na temat Permanent Residence Card (Karta Stałego Pobytu), o którą można było się ubiegać po 5 latach życia w Wielkiej Brytanii. Jeżeli taką posiadasz, zaznacz Yes, następnie wpisz jej numer.
Warto zaznaczyć, że Karta Stałego Pobytu nie będzie ważna po 31 grudnia 2020 r. Każda osoba, która posiadała ten dokument, musi złożyć wniosek w ramach systemu osiedleńczego o przyznanie statusu settled lub pre-settled.
KROK 7
Ostatnie pytanie w tej sekcji dotyczy statusu imigracyjnego o nazwie indefinite leave to remain (ILR). Tej rodzaj statusu nie był przyznawany obywatelom Unii Europejskiej od wielu lat (został zastąpiony przez Permanent Residence Card). Jednakże jeżeli żyjesz w UK od wielu lat i ubiegałeś się o ILR kilkanaście lat temu, będziesz miał specjalną pieczęć w paszporcie – zaznacz Yes i wpisz datę nadania ILR.
KROK 8
Na tym ekranie możemy sprawdzić prawidłowość naszych odpowiedzi w sekcji Application type. Jeżeli wszystko się zgadza, kliknij Continue, aby przejść dalej. Powrócisz do ekranu z KROKU 4. Kontynuuj wypełnianie formularza w sekcji Residence in the UK.
KROK 9
Następne pytania będą dotyczyły zamieszkania w Wielkiej Brytanii. Na pierwszej stronie podaj swój kod pocztowy, potem kliknij Find address. Jeżeli w polu poniżej pojawi się prawidłowy adres, możesz kontynuować proces składania wniosku o status settled lub pre-settled w UK.
KROK 10
Have you ever been known by any other names? – pytanie dotyczy nazwiska panieńskiego. Jeżeli kiedyś oficjalne starałeś się o zmianę imienia, również uwzględnij to w odpowiedzi.
KROK 11
W kolejnym kroku podajemy brytyjski numer ubezpieczenia, czyli National Insurance Number (NIN). Każda opiekunka, która wyjeżdża do pracy w Anglii z Veritas Care, powinna posiadać taki numer, wiąże się to ściśle z samozatrudnieniem. Dzięki NIN Ministerstwo Spraw Wewnętrznych będzie w stanie automatycznie zweryfikować dane przechowywane przez Urząd Skarbowy, Urząd Celny Jej Królewskiej Mości (HMRC) oraz Departament Pracy i Emerytur (DWP). W taki sposób rząd dowie się, czy (oraz jak długo) zamieszkujesz i pracujesz w Wielkiej Brytanii.
Udostępnienie NIN znacznie ułatwi proces składania wniosku osiedleńczego oraz oszczędzi wiele czasu – unikniesz potrzeby dodatkowego składania dokumentów potwierdzających pobyt w UK.
KROK 12
Przejrzyj poprawność swoich odpowiedzi i kliknij Continue. Przechodzimy do sekcji Criminal convictions.
KROK 13
Następna porcja pytań wiąże się z kryminalną przeszłością osoby ubiegającej się o status settled lub pre-settled w Wielkiej Brytanii. Na oba należy odpowiedzieć zgodnie z prawdą.
- Czy kiedykolwiek zostałeś skazany za przestępstwo i/lub zostałeś aresztowany lub oskarżony o przestępstwo i jesteś w trakcie procesu sądowego lub czekasz na niego?
- Czy kiedykolwiek wspierałeś, zachęcałeś lub uczestniczyłeś w działaniach terrorystycznych i/lub zbrodniach wojennych, zbrodniach przeciwko ludzkości, ludobójstwie i/lub organizacji ekstremistycznych?
KROK 14
Podsumowanie twoich odpowiedzi, jeśli wszystko się zgadza, kliknij Continue.
KROK 15
Na tym etapie wszystkie sekcje powinny być oznaczone jako Completed.
KROK 16
Przedostatnia sekcja skupia się na bezpieczeństwie informacji podanych w trakcie składania wniosku. Znajdziemy tam 15 pytań, należy wybrać po jednym z każdego zestawu i odpowiedzieć na nie.
Należy zapamiętać zarówno pytania, jak i odpowiedzi. Mogą być one potrzebne, jeżeli kiedykolwiek zajdzie potrzeba bezpośredniego kontaktu z pracownikiem Home Office. W celu zweryfikowania twojej tożsamości zostaną ci zadane pytania właśnie z tej sekcji.
KROK 17
W ostatnim kroku należy złożyć deklarację o prawdziwości oraz prawidłowości podanych danych. Przeczytaj dokładnie podane na stronie informacje i pamiętaj, że wpisanie fałszywych informacji może skutkować odrzuceniem wniosku.
Przed złożeniem wniosku można określić preferencje kontaktowe. Home Office zazwyczaj kontaktuje się z obywatelami drogą mailową, jednak jeśli wolisz otrzymać telefon, zaznacz: I want to be contacted by phone. Teraz kliknij przycisk Submit.
KROK 18
Następnie system poda wstępny rezultat na podstawie automatycznego zweryfikowania rządowych baz danych. Jeżeli przebywałeś na terenie Wielkiej Brytanii dłużej niż 5 lat, będziesz uprawniony do statusu settled. Ostatnim krokiem będzie kliknięcie Submit application.
Na podany w trakcie procesu e-mail powinno przyjść oficjalne potwierdzenie wypełnienia wniosku. W ciągu kilku dni bądź tygodni na ten sam adres mailowy dojdzie decyzja o przyznaniu, bądź nieprzyznaniu statusu.