slowniki jezyk angielski

Na czym polega opieka w Anglii typu live in?

Krótka charakterystyka systemu opieki w Anglii

Jeśli chodzi o możliwości opieki dla osób starszych, jest ich kilka. Generalnie różnice polegają na tym czy senior mieszka w domu (ang. homecare) czy poza nim (ang. residential care). Poniżej przedstawiamy zestawienie dostępnych opcji opieki w Anglii.

Opieka poza domem (ang. residential care)

Opieka poza domem oznacza, że senior opuszcza własny dom na rzecz zamieszkania w zorganizowanej placówce, gdzie oferowana jest całodobowa opieka (Anglia, live in). Są to przede wszystkim domy opieki (w tym również tzw. nursing homes, czyli domy opieki z profesjonalną pomocą pielęgniarską).

Dom opieki (ang. care home)

Senior przebywa w zorganizowanej placówce, w której mieszkańcami zajmuje się wykwalifikowany personel.  Na jednego pracownika przypada kilku lub kilkunastu podopiecznych, a opieka jest całodobowa. Czasem w takiej placówce opiekę i opiekę nad podopiecznymi sprawują wykwalifikowane pielęgniarki, taki dom opieki zwany jest wówczas w Anglii nursing home. W takim domu opieki mieszkają zazwyczaj osoby z poważniejszymi dolegliwościami zdrowotnymi, wymagający specjalistycznej pomocy medycznej. Cena za opiekę w takiej placówce jest wyższa niż w regularnym domu opieki.

emerytka dom opieki

Domy opieki zapewniają mieszkańcom regularny kontakt społeczny z współmieszkańcami. Pod tym względem tego typu placówki przewyższają w pewnym sensie opcję mieszkania w domu, gdzie nie ma zazwyczaj możliwości tak szerokiego kontaktu z innymi osobami w podobnym wieku i sytuacji.

W obliczu kryzysu systemu opieki w Anglii znalezienie domu opieki w pobliżu miejsca zamieszkania seniora staje się trudne, a listy oczekujących bywają długie.

Domy opieki rządzą się prawami zorganizowanej jednostki, co wiąże się z tym, że obowiązują tam pewne zasady, których nie da się obejść. Przykładowo, w wielu domach opieki nie ma możliwości, by pary mieszkały we wspólnym pokoju. Również trzymanie zwierząt jest zakazane.

Niestety, domy opieki w Anglii nie cieszą się dobrą sławą, ponieważ zdarza się, że dochodzi tam czasem do niewłaściwego sprawowania opieki nad osobami starszymi, co sprawia że seniorzy mają pewne obawy przed pójściem do domu opieki.

Opieka w domu (ang. home care)

Jeśli senior i jego rodzina decydują się na opiekę w domu, dostępne opcje różnią się w zależności od wymiaru czasu, jaki opiekun poświęca danej osobie. Osoba pod opieką cieszy się komfortem mieszkania w we własnym domu, w znanym sobie otoczeniu i z rzeczami, do których jest przywiązana.

Opieka dochodząca (ang. domicilary care).

Jest to rodzaj opieki dla osób, które pozostają w swoich domach, jednak potrzebują dodatkowej pomocy w zwykłych czynnościach domowych, pomocy w osobistej opiece lub w jakichkolwiek innych potrzebnych aktywnościach. Wówczas opiekun przychodzi od czasu do czasu, w ustalonych godzinach i wykonuje konkretne z góry ustalone czynności.

Wiele osób decyduje się na tego typu formę opieki, gdy jeszcze nie potrzebuje całodobowego wsparcia, ale już nie radzi sobie z pewnymi czynnościami. Z punktu widzenia opiekuna, pomaga on kilku podopiecznym, w odróżnieniu do live-in care, w której w centrum uwagi jest tylko jeden senior.

mieszkanie stary styl

Opieka z zamieszkaniem (opieka – Anglia – live in)

Polega na zamieszkaniu opiekuna u podopiecznego i zapewnieniu mu osobistej opieki, pomocy przy prowadzeniu domu oraz towarzyszeniu w załatwianiu sprawunków. Mieszkając u klienta, opiekun przede wszystkim zapewnia mu wsparcie emocjonalne oraz towarzystwo, np. w trakcie posiłku lub przy oglądaniu ulubionego serialu. Każdy klient jest inny, dlatego szczegółowe warunki mogą się różnić.

Na czym dokładnie polega bycie opiekunem osoby starszej z zamieszkaniem?

Generalnie do obowiązków opiekuna z zamieszkaniem należeć może (w zależności od rodzaju konkretnej usługi wybranej przez klienta):

 • Towarzystwo – wspólne spędzanie czasu oraz rozmowa
 • Opieka osobista – pomoc przy myciu, ubieraniu, czynnościach toaletowych
 • Asysta przy poruszaniu się – niektórzy klienci wymagają pomocy w przemieszczaniu się po domu
 • Pomoc przy podawaniu leków – pilnowanie, by leki były przyjmowane regularnie, według planu
 • Wsparcie w pracach domowych – pomoc w drobnych czynnościach domowych, jak na przykład zmywanie, pranie czy odkurzanie
 • Pomoc w przygotowywaniu posiłków – w zależności od potrzeb, pomoc w przygotowaniu lub samodzielne przygotowanie posiłku, z uwzględnieniem przestrzeganej przez podopiecznego diety
 • Załatwianie drobnych sprawunków – pomoc w takich czynnościach jak zakupy czy odbiór recept.

opiekunka seniorka uśmiech

Opieka (Anglia, live in) nad starszą osobą wymaga niezwykłego oddania i empatii. To coś więcej niż praca – to sposób na życie i chęć dokonania pozytywnej zmiany w życiu drugiego człowieka – podopiecznego.

Lista zadań należących do opiekuna live-in care jest długa i zależy od konkretnych wymagań danej rodziny i podopiecznego. Szczegółowy opis obowiązków opiekunów prezentujemy w osobnym artykule Opieka seniora – najważniejsze zadania opiekuna.

Jak dostać pracę jako opiekunka live in Anglia?

Generalnie opiekunem osób starszych w systemie live-in może zostać osoba, która posiada doświadczenie w opiece i na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację zna język kraju do którego jedzie do pracy. Natomiast od tej generalnej zasady są pewne odstępstwa, wymagania różnią się w zależności od kraju. I tak, z reguły w Anglii są wyższe wymagania dotyczące doświadczenia i języka, natomiast jeśli chodzi o Niemcy, zdarzają się również oferty pracy w opiece dla osób zarówno bez doświadczenia i bez dobrej znajomości języka.

Jeśli chcemy znaleźć pracę w opiece w systemie live-in, najważniejszą rzeczą jest stworzenie CV, zawierającego informacje dotyczące przebiegu całego dotychczasowego doświadczenia, w tym doświadczenia w opiece.

Potem pozostaje wybór agencji opiekunek, która zajmuje się organizowaniem pracy w systemie live-in care. Istnieje wiele firm, które oferują oferty pracy w opiece z zamieszkaniem, dlatego warto dobrze się zastanowić wybierając potencjalnego pracodawcę. Jeśli już się zdecydujemy, pozostaje tylko zaaplikować i czekać na kontakt ze strony rekruterów. Po pomyślnym przebiegu rekrutacji, pracodawca może zaprosić nas na wewnętrzne szkolenie, jeśli takie oferuje. Firma Veritas Care certyfikuje opiekunki za darmo, na dwudniowym gruntownym szkoleniu we Wrocławiu – Akademia Opieki Veritas Care.

podanie opiekunki

Jakie wymagania musi spełnić opiekun osoby starszej w Anglii?

Doświadczenie w opiece (nad osobą inną niż członek rodziny) oraz co najmniej komunikatywna znajomość języka angielskiego (taka, by się swobodnie móc się porozumieć z podopiecznym) to dwa warunki konieczne do rozważenia  naszej potencjalnej współpracy.

Pożądane cechy osobowe opiekuna z zamieszkaniem:

 • Bardzo dobre zdolności komunikacyjne oraz umiejętność słuchania drugiego człowieka.
 • Empatyczna i troskliwa natura – wrażliwość, bycie odpowiedzialnym za podopiecznego.
 • Chęć pomocy drugiemu człowiekowi i chęć zmiany jego życia na lepsze.
 • Umiejętność planowania dnia i kreatywność w organizowaniu czasu.
 • Elastyczność i umiejętność dostosowania się do zmieniających się warunków, odporność na stres.

Jaki jest główny cel pracy w opiece live-in z zakwaterowaniem?

Opiekun z zamieszkaniem zastępuje niejako członka rodziny, który pomaga starszej osobie w różnych czynnościach. Ogólnym celem tego typu pracy jest między innymi:

 • Umożliwienie osobom objętym opieką pełnej niezależności i cieszenia się życiem.
 • Dawanie poczucia, że ktoś zawsze jest w pobliżu – czy to w nagłych wypadkach, czy po prostu gdy podopieczny chciałby porozmawiać lub potrzebuje pomocy.
 • Pomoc w prostych czynnościach domowych, których podopieczny nie jest w stanie samodzielnie wykonywać, a rodzina nie ma możliwości zapewnienia opieki 24h.

para rak seniorzy

Korzyści płynące z wykonywania pracy opiekuna w systemie live-in

Praca opiekuna osób starszych z zamieszkaniem nie jest pracą łatwą. Jednak jej wykonywanie wbrew pozorom może dać wiele satysfakcji. Można się nauczyć dużo o sobie oraz jak komunikować się z drugim człowiekiem.

Najważniejsze korzyści płynące z wykonywania live in care praca Anglia:

 • Tworzenie więzi z klientem – w niektórych pracach nie ma możliwości wytworzenia bezpośredniej więzi z klientem. Tutaj jest inaczej – wieź z klientem jest właśnie kluczowym elementem tej pracy, często opiekunowie tworzą silne przyjazne więzi ze swoimi klientami.
 • Zróżnicowanie w pracy – praca w opiece z zamieszkaniem zdecydowanie nie jest pracą nudną i nie ma dwóch takich samych dni.
 • Praca live in Anglia daje poczucie spełnienia, możliwość pomocy drugiej osobie – dla wielu osób właśnie satysfakcja zawodowa jest najważniejszą determinantą zadowolenia z pracy. Bycie opiekunem osób starszych w Anglii jest właśnie taką pracę, gdyż daje olbrzymią satysfakcję.
 • Zdobycie kwalifikacji, które są rozpoznawane międzynarodowo – doświadczenie zawodowe w opiece nad osobą starszą, który nabywa opiekun jest bezcenne. Nie można się go nauczyć nigdzie indziej, jak tylko pracując z klientem.
 • Satysfakcjonujące wynagrodzenie.

szczesliwa opiekunka osob starszych

Jak długo trwa kontrakt opiekuna w UK?

Długość kontraktu (dotyczy: opieka, Anglia, live in) uzależniona jest tak naprawdę od wymagań klienta. Nasze kontrakty (jeśli chodzi o: opieka, Anglia, live in) trwają średnio 6 tygodni, a po ich upływie następuje przerwa (zazwyczaj tej samej długości). W tym czasie nasi opiekunowie cieszą się zasłużoną przerwą, mogą odwiedzić rodzinę lub pojechać na wakacje. Wiele z naszych opiekunek w systemie live-in jest bardzo lubianych przez swoich podopiecznych, dlatego zostaje z nami wiele lat.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi warunkami pracy (dotyczy: opieka, Anglia, live in).