pisanie cv opiekunki

Co powinno znaleźć się w CV dla opiekunki osób starszych?

CV dla opiekunki osób starszych w swojej formie nie odbiega specjalnie od CV na jakiekolwiek inne stanowisko.

CV opiekun osób starszych powinno zawierać przede wszystkim:

  • Doświadczenie zawodowe (w tym odbyte wolontariaty)
  • Stopień znajomości języka angielskiego
  • Wykształcenie
  • Dane kontaktowe (imię i nazwisko, adres zamieszkania, telefon kontaktowy, adres e-mail)
  • Informację o posiadanym prawie jazdy
  • Zainteresowania (opcjonalnie)


CV na opiekunkę osób starszych w Anglii nie musi być po angielsku. Poziom znajomości języka angielskiego zostanie sprawdzony podczas wstępnej rozmowy z rekruterem.  Natomiast informacja o poziomie znajomości tego języka powinna być uwzględniona w CV dla opiekunki, co ułatwi rekrutację.

Ważne! Do pracy jako opiekunka w UK poszukiwane są jedynie osoby z dobrą lub bardzo dobrą znajomością języka angielskiego. Osoby o słabej lub zerowej znajomości języka angielskiego nie będą brane pod uwagę w procesie rekrutacyjnym. Warto zatem podszlifować swój język przed ubieganiem się o pracę w charakterze opiekunki osób starszych w Anglii.

slowniki jezyk angielski

Na co należy zwracać uwagę tworząc CV dla opiekunki?

CV to najważniejszy dokument, na który zwraca uwagę pracodawca, niezależnie od stanowiska na które się aplikuje. CV dla opiekunki osób starszych z zamieszkaniem powinno być napisane z uwzględnieniem paru prostych zasad:

1. Określ jasno swój stopień znajomości języka

Znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym to jedna z najważniejszych kwestii, które są sprawdzane przez rekruterów na stanowisko opiekunki do osób starszych w Anglii. Niepełna lub nieprawdziwa informacja na ten temat nie pomoże w pomyślnym przebiegu rekrutacji. Nie ma sensu pomijać tej informacji lub deklarować nieprawdziwie znajomość języka angielskiego w stopniu wyższym niż w rzeczywistości.

2. Jasno pokaż posiadane doświadczenie w opiece

Równie ważną sprawą jak znajomość języka, i warunkiem koniecznym pomyślnej rekrutacji do opieki osób starszych w Anglii, jest posiadanie doświadczenia w opiece. Dlatego należy je koniecznie umieścić w CV. Wolontariat jest mile widziany.

opiekunka pisze na komputerze

3. Zamieść profesjonale i aktualne zdjęcie

Zawsze warto umieścić w CV zdjęcie, ponieważ jest to pierwszy kontakt z potencjalnym pracodawcą. Trzeba przy tym pamiętać, że większość z nas to wzrokowcy i nie da się ukryć, że od razu decydujemy czy dana osoba wzbudza w nas zaufanie czy nie. Dlatego zamieszczanie prywatnego, zbyt „rozluźnionego” zdjęcia może błędnie w rekruterze stworzyć nasz obraz, jakoby bylibyśmy leniwi lub niepoważnie podchodzili do swoich obowiązków, w tym również tych zawodowych.

To samo tyczy się zdjęć nieaktualnych – co z tego że przytyliśmy i nie wyglądamy już tak atrakcyjnie jak „10 kilogramów temu”? Umieszczanie nieaktualnego zdjęcia może skutkować tym, że firma zapraszająca nas na rozmowę uzna, iż skoro oszukujemy w kwestiach zdjęcia, możemy równie dobrze być nieszczerzy w innych sprawach.

Podsumowując, zdjęcie powinno być profesjonalne (najlepiej od fotografa), nie ukazujące nas w sytuacjach prywatnych i powinno być aktualne.

4. Zamieszczaj tylko prawdziwe i aktualne informacje

Kłamstwo w każdym CV prędzej czy później wyjdzie na jaw i przekreśli szanse na zatrudnienie. Nie warto więc spalać się na starcie, podając nieprawdziwe informacje.

5. Jeśli masz prawo jazdy, zaznacz to w CV

Chociaż posiadanie prawa jazdy nie jest warunkiem koniecznym do pracy w charakterze opiekuna osób starszych, jest ono bardzo mile widziane. Dlatego warto od razu umieścić o tym informację, ponieważ niektórzy klienci preferują tylko opiekunów z prawem jazdy, podczas gdy dla niektórych nie ma to żadnego znaczenia. Transparentność w tej kwestii może pomóc w dobraniu oferty pracy stricte pod konkretne umiejętności kandydata.

auto Anglia

6. Sprawdź czy nie ma błędów w danych kontaktowych

Imię i nazwisko, adres email, ale przede wszystkim numer telefonu nie powinny zawierać błędów, ponieważ pracodawca będzie kontaktował się z nami na podstawie tych danych, pochodzących z naszego CV.

Jakie dokumenty powinno zawierać podanie o pracę opiekunki?

Nie, na etapie początkowym samo CV kandydata w zupełności wystarczy do wstępnej weryfikacji.

Na początkowym etapie rekrutacji najważniejsza jest wystarczająca znajomość języka angielskiego (poziom dobry, komunikatywny) oraz posiadane doświadczenie w opiece. Inne dokumenty, np. referencje, certyfikaty czy szkolenia nie są wówczas jeszcze wymagane, choć oczywiście można je dołączyć, jako dowód swojego doświadczenia.

Pamiętajmy jednak, że na kolejnych etapach rekrutacji dostarczenie wszystkich posiadanych referencji będzie niezbędne.