opiekunka osoby na wozku

6 rzeczy, z których opiekunka może być dumna

Co do tego nie ma żadnych wątpliwości: opieka nad starzejącym się rodzicem może być wyczerpująca, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Sami rodzice, jak również rodzeństwo często nie przyjmują do wiadomości, albo też nie doceniają ogromu pracy jaką wkłada opiekun. Czasami opiekunka nie usłyszy nawet słowa „dziękuję”, a poświęca swoje życie na rzecz drugiej osoby, a wydaje się, że nikt tego nie zauważa.

1. Wytrwałość opiekuna mimo przeciwności

Jednak pomimo tego wszystkiego, opiekun kontynuuje swoją pracę. Wstaje każdego dnia i staje w obliczu nowych wyzwań. Dlaczego? Ponieważ mu zależy. Poświęca swoje życie, aby troszczyć się o życie innych. To jest akt bezwarunkowej miłości. To bezinteresowny, szlachetny i szczodry gest, na który niewiele osób jest w stanie się zdobyć.

Skoro my jesteśmy w stanie podjąć się opieki, powinniśmy docenić samych siebie. Robimy bowiem jedną z najtrudniejszych, i jednocześnie najważniejszych prac na świecie. I nikt nam za to nie płaci. Dobrze jest zatem uświadomić sobie, jak ważną rolę odgrywamy jako opiekunowie.

Gdy jest nam źle i jesteśmy przytłoczeni jako opiekunowie, ciężko sobie wyobrazić że to zajęcie może być czymś pozytywnym. Ale przyjrzyjmy się bliżej i być może będziemy w stanie dostrzec pozytywne strony bycia opiekunem.

2. Praca, do której trudno się przygotować

Opieka jest nijako nieodkrytym terytorium. Najczęściej rola ta odnajduje człowieka przypadkowo, gdy jest on całkowicie na nią nie gotowy. Nie ma kursów mówiących o tym, jak być dobrym opiekunem, ale zazwyczaj opiekunowie sobie radzą, robią co w ich mocy. Praca jako opiekunka osoby starszej to rodzaj osiągnięcia.

3. Satysfakcjonujące doświadczenie

Nawet w przypadku trudnego i wymagającego pacjenta, opieka może być jednym z najbardziej satysfakcjonujących doświadczeń w życiu opiekuna. Kiedy jest się w codziennym wirze zadań, można nie zauważyć satysfakcji płynącej z tego zajęcia. Jednak z perspektywy czasu można docenić to doświadczenie, jako jedno z najbardziej pożytecznych zadań w Twoim życiu.

4. Pomagasz przepędzić strach

Jednym z największych lęków ludzi jest strach przed śmiercią, w szczególności przed śmiercią w samotności. Dzięki naszej obecności jako opiekun, osoba pozostająca pod naszą opieką nigdy nie będzie musiała się tego lękać. Bez względu na to, czy są zdrowi, czy ulegli demencji, będą z pewnością rozumieć, że byliśmy z nimi wówczas, gdy najbardziej tego potrzebowali. Świadomość, że zmniejszyliśmy czyjś ból wewnętrzny, gdy to naprawdę było dla tej osoby ważne, jest wspaniałym uczuciem. Aktem ostatecznego miłosierdzia jest decyzja opiekuna by trzymać chorego za rękę, podczas gdy odchodzi.

5. Bezcenne chwile w życiu opiekunki

Głęboko ukryte pod złymi chwilami, są również i dobre momenty. Może ich być bardzo niewiele lecz gdy się już pojawiają, sprawiają że serce się raduje. Patrząc wstecz na swoje doświadczenie w roli opiekuna, będziemy zawsze pamiętać o tych specjalnych momentach.

6. Opiekunka zmienia czyjś świat na lepsze

Bycie opiekunem zmienia naszą perspektywę na zawsze. Zdajemy sobie sprawę co jest w życiu najważniejsze. Wszystko ma znaczenie podczas okresu opiekowania się drugą osobą. Nawet podczas najbardziej wymagających okoliczności, troszczenie się o inną osobę może na zawsze zmienić życie na lepsze.

Nigdy nie lekceważ wpływu, jaki wywierasz na innych. Nie dostaniesz nagrody, nikt nie pochwali tego co robisz i jak poświęcasz się dla innych. Ale zawsze pamiętaj: codziennie zmieniasz czyjeś życie. Na tym polega życie. Jak we wszystkich dziedzinach życia, kiedy odrywamy emocje związane z sytuacją, wszystko ma swój powód i swoje miejsce w wielkim schemacie rzeczy.

Decyzja o wybraniu miłości nad sobą, okazaniu miłosierdzia, wybraniu jakości nad ilością życia, wybraniu rezygnacji zamiast wybierania heroizmu, wysłaniu niewerbalnego przesłania, że „jestem tutaj, a ty nie jesteś sam” – te rzeczy to proste okazywanie miłości. Jesteś częścią czegoś większego niż ty. Doceniaj to.