test na koronawirus

Koronawirus. Wyjazd do Anglii – jak się przygotować?

Pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna COVID-19 sprawia, że wyjazd do pracy w Wielkiej Brytanii jest utrudniony. Co prawda loty do Anglii zostały wznowione, jednak osoby podróżujące będą musiały przedstawić negatywny test na koronawirusa przed przekroczeniem granicy.

Restrykcje w Anglii

Obecnie Wielka Brytania zmaga się z olbrzymią liczbą zachorowań i zgonów spowodowanych wirusem SARS-CoV-2, który wywołuję chorobę COVID-19. Angielski rząd wprowadził system poziomów alarmowych (ang. tier), obecnie cały kraj znajduje się na poziomie 5 (ang. tier 5), czyli najwyższym. Oznacza to ogólnonarodową kwarantannę, czyli pozostanie w domu za wyjątkiem:

 • wyjścia do sklepu po artykuły pierwszej potrzeby,
 • podróży do pracy lub świadczenia innych usług, jeśli nie możesz ich wykonywać z domu,
 • aktywności fizycznej (ograniczona do jednego razu dziennie),
 • konieczności skorzystania z pomocy medycznej lub próby uniknięcia przemocy domowej,
 • wyjście do szkoły i przedszkola.

test covid

Wjazd do Wielkiej Brytanii tylko z negatywnym tekstem na koronawirusa

Od 18 stycznia do odwołania osoby powyżej 11. roku życia chcące przekroczyć granicę Wielkiej Brytanii będą musiały przedłożyć negatywny test na koronawirusa wykonany do 72 godzin przed przybyciem.

Akceptowane będą teksty PCR, LAMP oraz test antygenowy (przepływu bocznego). Wynik należy przedstawić w języku angielskim, hiszpańskim lub francuskim. Tłumaczenia nie będą akceptowane. Ponadto zaświadczenie musi zawierać następujące informacje:

 • imię i nazwisko, które powinno zgadzać się z imieniem i nazwiskiem w dokumentach,
 • datę urodzenia lub wiek,
 • wynik testu na koronawirusa
 • data pobrania lub otrzymania próbki testowej przez podmiot wykonujący badanie,
 • nazwa podmiot wykonującego badanie lub dostawcy testu i jego dane kontaktowe,
 • nazwa urządzenia testowego.

Nie zastosowanie się do tego nakazu grozi karą w wysokości 500 funtów lub nie wpuszczeniem na pokład samolotu lub innego środka transportu.

gdzie zrobić test na koronawirusa

Test na koronawirusa – gdzie wykonać?

Obowiązek wykonania testu na koronawirusa leży po stronie opiekunki. Sposób wykonania testu oraz cena różni się od jego rodzaju.

 • Test PCR – test genetyczny, który jest najdroższy i odznacza się najwyższą pewnością wyniku (99%). Materiał jest pobierany z górnych lub dolnych dróg oddechowych przez pielęgniarkę lub przeszkolonego specjalistę. Na wynik trzeba poczekać przynajmniej 24 godziny. Cena w zależności od miejsca wykonania to 400-450 zł.
 • Test LAMP – prostszy i szybszy test na koronawirusa. Identyfikuje on jedną sekcję genetyczną wirusa SARS-CoV-2 (zamiast dwóch jak w przypadku testu PCR). Metodą pobrania próbki jest wymaz z nosogardzieli. Wyniki otrzymamy już w następnym dniu. Jest to koszt rzędu 250 zł.
 • Test antygenowy – pozwala wykryć antygen koronawirusa w organizmie ludzkim. Wymaz z górnych dróg oddechowych można wykonać samodzielnie, na wynik czekamy do 30 minut. Koszt to około 150 zł.

Gdzie wykonać test na koronawirusa? Test bez skierowania można zrobić w wielu prywatnych placówkach na terenie całej Polski. Jest to np. Diagnostyka lub laboratorium ALAB. Jeśli chcesz znaleźć inną placówkę najlepiej poszukać ich w internecie wpisując „test PCR Łódź” lub „test antygenowy na koronawirusa w Lublinie”.

wymaz na koronawirus

Dostawcy oferują również domowe testy PCR. Wtedy należy kupić odpowiedni test w sklepie online będzie on zawierał szczegółową instrukcję i sprzęt potrzebny do wykonania badania. Należy pobrać próbkę i w tym samym dniu przekazać ją kurierowi. Wyniki otrzymamy on-line. Zrobienie domowego testu antygenowego jest nieco łatwiejsze, ponieważ wszystko odbywa się w domu. Wymaz pobieramy sobie z tylnej części nosogardzieli, wkładamy patyczek do próbówki z płynem po czym aplikujemy go na specjalną kasetkę. Wynik pojawi się w ciągu kilkunastu minut.

Więcej na temat testów na COVID-19 przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii dowiesz się tutaj.