biegunka u starszej osoby

Jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby?

Biegunka lub inaczej rozwolnienie to jedna z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego u osób starszych.  Zmiany, które następują w naszym organizmie z wiekiem, sprawiają, że żołądek i jelita stają się szczególnie wrażliwe. Jednocześnie należy pamiętać, że przewlekła biegunka u starszej osoby to niepokojący objaw i może doprowadzić do poważnych komplikacji.

Dlatego niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób zaradzić temu objawowi. Jak zatrzymać rozwolnienie u starszej osoby? Jaka dieta przy biegunce u starszej osoby jest najlepsza?

Biegunka u starszej osoby – przyczyny

Na początku warto doprecyzować, czym właściwie jest biegunka. Jest to stan, w którym osoba oddaje stolec częściej niż zazwyczaj. Dodatkowo kał ma postać płyną, półpłynną lub papkowatą; może mu towarzyszyć przykry zapach oraz zauważalne ślady krwi bądź śluzu.

Przyczyny występowania rozwolnienia mogą się z wiekiem zmieniać. U osób dorosłych biegunka występuję najczęściej w przypadku zatrucia pokarmowego (bakteryjnego lub wirusowego). Oczywiście osoby starsze również są narażone na biegunkę spowodowaną tzw. grypą żołądkową, jednak u seniorów ten nieprzyjemny objaw występuję stosunkowo częściej.

Powodów może być kilka. Z wiekiem organizm ma większą trudność z trawieniem i tolerancją laktozy oraz cukrów prostych, jest to związane ze zmniejszeniem wydzielania enzymów trawiennych. Warto wtedy pomyśleć o podawaniu podopiecznemu produktów bez laktozy.

Obniżenie perystaltyki jelit oraz powikłania cukrzycowe mogą również stanowić przyczynę występowania biegunki u osoby starszej.

jak zatrzymac biegunke u starszej osoby

Dieta przy biegunce osoby starszej

Biegunki u osoby starszej nie należy lekceważyć. Głównym problemem, który pojawi się przy rozwolnieniu, jest odwodnienie. Seniorzy są na nie szczególnie narażeni, a długotrwałe braki w doborze płynów mogą zagrozić życiu. Zawsze warto pilnować ilość przyjmowanej przez podopiecznego wody, a w przypadku występowania przewlekłej biegunki jest to najważniejszy element terapii objawowej.

Bez konsultacji z lekarzem opiekunka nie może podawać żadnych środków farmakologicznych, jednak w warunkach domowych biegunkę można leczyć także dietą.

Biegunka u osób starszych dieta i domowe sposoby

Układając dietę przy biegunce u starszej osoby, w pierwszej kolejności należy wyeliminować produkty ciężkostrawne. Wprowadzenie diety lekkostrawnej pomoże nam się zregenerować i przywrócić naturalną mikroflorę przewodu pokarmowego. Przy biegunce nie powinno się spożywać potraw tłustych, wśród produktów zakazanych znajdują się również:

 • produkty pełnoziarniste w tym pieczywo, kasze oraz płatki owsiane,
 • ostre przyprawy,
 • rośliny strączkowe, które mają właściwości gazopędne,
 • soki owocowe (w szczególności jabłkowy i pomarańczowy),
 • cytrusy,
 • napoje gorące.

dieta przy biegunce u starszej osoby

W jadłospisie osoby starszej cierpiącej na biegunkę powinny się znaleźć:

 • gotowane warzywa lub zupy warzywne (z dyni, ziemniaka, marchwi),
 • kleik ryżowy, kasza jęczmienna,
 • owoce (działanie zapierające posiadają w szczególności: czarne jagody, aronia, morele, czarna porzeczka),
 • suchary lub czerstwy chleb,
 • chłodne herbaty (czarna niesłodzona, miętowa, rumiankowa).

Pamiętajmy, że prawidłowa praca jelit powinna powrócić po 10 dniach, jeżeli problem z rozwolnieniem się przedłuża, należy niezwłocznie udać się do specjalisty.