Nadmierne leczenie to duży problem wśród seniorów
Spis treści
Badania pokazują, że z im większej liczby specjalistów korzysta pacjent, tym większe jest prawdopodobieństwo, że zostaną mu przepisane leki, które sprzecznie wzajemnie na siebie oddziałują. Rzeczywiście, lekarze mogą nieumyślnie nadmiernie leczyć swoich pacjentów.
Istnieje wiele zabiegów dla starszych osób, które nie zawsze są konieczne. Poniżej lista możliwych tego typu zbędnych zabiegów.
Przyjmowanie neuroleptyków
Towarzystwo Geriatryczne radzi, aby nie podawać leków przeciwpsychotycznych (neuroleptyków) osobom z demencją, chyba że podjęto już inne metody radzenia sobie z lękiem i wybuchami, np. terapia behawioralna i nie dały one oczekiwanej poprawy. Neuroleptyki leki są przepisywane często, jednak przynoszą ograniczone korzyści, a czasem nawet powodują poważne szkody. Skuteczność tego typu leczenia zależy od osoby i stopnia jej otępienia.
Bardzo często opiekunowie muszą podjąć decyzję czy danej osobie cierpiącej na Alzheimera należy podać lek przeciwpsychotyczny? Kwestia podawania tego typu leków osobom chorym na demencję jest szeroko dyskutowana przez specjalistów ds. opieki nad osobami starszymi, ponieważ istnienie wiele skutków ubocznych, takich jak: dezorientacja, nietrzymanie moczu, zawroty głowy, a nawet zwiększone ryzyko nagłej śmierci.
Leki obniżające poziom cholesterolu
Specyfiki obniżające poziom cholesterolu we krwi (np. statyny) wydają się być bardzo korzystne dla osób w średnim wieku i tych z chorobami serca, jednak osobom w wieku 70, 80 i 90 lat mogą zwyczajnie nie pomóc lub nawet zaszkodzić. Podobnie jak w przypadku wszystkich leków, statyny niosą za sobą pewne ryzyko – w tym uszkodzenie i osłabienie mięśni, zwiększone ryzyko upadku i upośledzenia funkcji poznawczych. Wraz z wiekiem rośnie prawdopodobieństwo tego, że dana osoba doświadczy skutków ubocznych tego typu leków.
Badania wskazują również, że niski poziom cholesterolu może być negatywny dla osób starszych. Zanim zostanie podjęta decyzja o przyjmowaniu statyn, należy wziąć pod uwagę wyżej wymienione potencjalne skutki uboczne.
Badania przesiewowe raka jelita grubego
Regularne badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego są zalecane dla większości osób w wieku 50 lat i starszych. Osoby, u których członków rodziny zdiagnozowano zespół jelita drażliwego lub rak jelita grubego powinny wdrożyć diagnostykę nawet wcześniej. Jednak eksperci kwestionują wartość badań przesiewowych raka jelita grubego dla osób starszych, zwłaszcza że ryzyko powikłań po kolonoskopii wzrasta wraz z wiekiem.
Większość geriatrów sugeruje, że sytuacja każdej osoby powinna być oceniana indywidualnie, aby ustalić czy kolonoskopia byłaby korzystna. Dla tych, którzy nie mieli w rodzinie przypadków raka okrężnicy i których oczekiwana długość życia jest krótsza niż dziesięć lat, ryzyko badań przesiewowych raka jelita grubego może w rzeczywistości przeważyć nad korzyściami.
Sondy do żywienia dojelitowego
Dla osób z ciężką demencją, które nie mogą już samodzielnie jeść, czasami zaleca się stosowanie rurek do karmienia w celu zapewnienia odpowiedniego odżywiania i uniknięcia zachłyśnięcia. Jednak lekarze przestrzegają przed wprowadzaniem rurek do karmienia dla osób z demencją. Zamiast tego sugerują doustne wspomaganie karmienia jako preferowaną opcję.
Wielu specjalistów uważa, iż w przeciwieństwie do tego, co uważa wielu ludzi, karmienie za pomocą sondy do żywienia nie zapewnia komfortu pacjenta ani nie zmniejsza wcale cierpienia; może natomiast powodować przeciążenie płynami, biegunkę, ból brzucha, miejscowe powikłania, mniej interakcji międzyludzkich i niestety może zwiększać ryzyko zachłyśnięcia.
Czy benzodiazepiny to dobry sposób na leczenie lęku?
Często przepisywane jako lekarstwo na lęk i bezsenność, benzodiazepiny i inne leki uspokajająco-nasenne mogą mieć głęboko negatywny wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo osób starszych. Negatywne skutki uboczne tych leków są bardziej nasilone u osób starszych, narażając ich na większe ryzyko upadku, hospitalizacji i wypadku samochodowego.
Najlepszym sposobem, aby zaoszczędzić ukochanej osobie (lub sobie) niepotrzebnych zabiegów medycznych jest szczery dialog z lekarzem. Przede wszystkim nie bójmy się zadawać pytań: jakie są zalety i wady każdej opcji leczenia? Czy istnieją jakieś alternatywy naturalne lub modyfikacje stylu życia, które można wprowadzić zamiast leków? Jaki jest realistyczny wynik danego sposobu leczenia?