opiekunka w anglii

Ile wolnego ma opiekunka w Anglii?

Czas wolny w pracy w opiece w Anglii jest dosyć trudny do zdefiniowania. Pojęcie to bywa problematyczne. Pomimo specyfiki tej pracy, każda opiekunka powinna mieć chwilę dla siebie.

Inaczej czas wolny rozumieją opiekunki, inaczej zaś rodziny i sami podopieczni. Ta rozbieżność w rozumieniu pojęcia czasu wolnego rodzi pewne trudności. Nie pomaga tutaj również fakt, że opieka z zamieszkaniem często jest definiowana jako „opieka całodobowa”. Natomiast prawda jest taka, że 24 godziny na dobę nikt nie pracuje i tak po prostu nie można pracować.

Wyzwania związane z organizacją czasu wolnego opiekunki

Podopieczny czasami nie zwraca uwagi na przerwę opiekunki. Uważa, że jeśli opiekunka jest w domu, powinna być wówczas dla niego w pełni dostępna. Czyli jeśli opiekunka spędza przerwę w domu, może się ona liczyć z tym, że senior będzie ją wołał i prosił o zrobienie czegoś dla niego.

Senior może również sądzić, że czas wolny opiekunki to czas jego snu, czyli teoretycznie między 22 do 8. Jednak jest to przecież czas odpoczynku nocnego, nie tylko podopiecznego, ale i samego opiekuna. Nie ma to nic wspólnego z wolnym czasem od pracy, odpoczynku umysłowego i pobycia samemu ze swoimi myślami. Zdarza się przecież, że senior wymaga opieki również w nocy. Dlatego uznawanie za czas wolny nocy nie jest do końca sprawiedliwe.

odpoczynek opiekunki

Opiekunka natomiast postrzega swój czas wolny czas jako taki, w którym może robić to, na co ma ochotę. Czyli nawet jeśli pozostaje podczas odpoczynku w domu, nie powinna być niepokojona. Może przecież mieć ochotę na drzemkę czy po prostu na samotny odpoczynek w pokoju.

Dla opiekunki w Anglii praca bywa czasem sprawdzianem asertywności.

Jaka powinna być prawidłowa organizacja czasu wolnego w pracy w opiece?

Praca jako opiekunka osób starszych w Anglii jak najbardziej przewiduje czas wolny i przerwy. W idealnej sytuacji powinno być tak, że w określonych godzinach osobą starszą zajmują się inne osoby – członkowie rodziny, pomoc społeczna czy inne służby medyczne. Opiekunowi osób starszych w Anglii zawsze przysługuje jakiś czas wolny i to jest do ustalenia z firmą i z rodziną.

Podczas przerwy opiekunka powinna móc robić to, na co ma ochotę. A zatem czas wolny w opiece powinien być takim czasem, w którym odpowiedzialność za osobę starszą przejmują inne osoby. Podczas takiej przerwy opiekunka samodzielnie decyduje o tym, gdzie i jak ją spędzi.

Ile czasu wolnego ma opiekunka w Anglii – reguły do ustalenia z rodziną

Ilość wolnego czasu jest również kwestią dosyć sporną. Jednak to, co można stwierdzić z całą pewnością to fakt, wszystko jest ustalane indywidualnie rodziną, podopiecznym oraz z pracodawcą. Dobrze, jeśli warunki przerw są zawarte na piśmie. Warto zadbać o odpowiednie zapisy w umowie.

czas wolny

W razie wątpliwości pojawiających się już na wstępie warto je od razu wyjaśnić, by uniknąć późniejszych nieprzyjemności. W przypadku gdy opiekunka w Anglii od początku przyzwyczai podopiecznego i rodzinę, że pracuje w czasie swojej przerwy, trudno będzie jej potem ich odzwyczaić od tego.

Czas wolny opiekunek. Jak go zorganizować?

Oddzielenie się od pracy w opiece jest trudne, z racji mieszkania pod jednym dachem z podopiecznym. Stanowczo doradzamy spędzanie czasu na przerwie poza domem. Oczywiście – w miarę możliwości. Zmniejszy to ryzyko tego, że senior będzie chciał angażować nas do pomocy, podczas gdy powinniśmy tak naprawdę odpoczywać.

Poza podopiecznym i jego rodziną dobrze jest mieć znajomych, z którymi czasem można się spotkać i zwyczajnie pogadać. Czas wolny po pracy można oczywiście spędzić na wiele sposobów. Oto niektóre pomysły na spędzenie czasu po pracy:

1. Wyjście do kina

Wyjście do kina to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Co więcej, oglądając kino w oryginalnej wersji angielskiej, można równocześnie szlifować ten język.

2. Spacer po okolicy

Spacer to najprostsza z możliwych aktywność ruchowa, jednak mająca bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Przy okazji spaceru opiekunka może wyjść poza dom i oddzielić się nieco od pracy. Spacer to zdrowie, ponieważ podczas niego dotlenia się organizm i wzmacnia się odporność. A do chodzenia potrzeba tylko pary butów i chęć, by wyjść z domu.

spacer anglia

3. Wycieczka

Praca w Anglii może być dobrą okazją do poznania nowych miejsc. Czasu wolnego w opiece nie ma dużo. Jednak zdarzają się pełne dni wolne. Najlepiej takie dni spędzać aktywnie, poza domem. Wycieczka, oprócz możliwości poznania nowych miejsc w Anglii, może być okazją do spotkania się z innymi Polakami. Jest to także dobra możliwość spędzenia czasu z innymi Polakami, którzy mogą mieszkać w pobliżu i mieć chęć na wspólny wypad poza miasto.

4. Czytanie książek

Zajęcie, które praktycznie można robić w każdym miejscu i czasie. Nie potrzeba do tego towarzystwa. Dobra lektura pozwoli się wyciszyć i odpocząć od seniora.

5. Basen czy siłownia

Przy obciążającej psychicznie pracy, jaką może być opieka nad starszą osobą, ruch jest bardzo wskazany. Oczyszcza umysł i wnosi pozytywne nastawienie do życia.

6. Zakupy

Wybranie się na zakupy to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu i możliwość sprawienia sobie przyjemności jakimś zakupem.

anglia bakery

7. Zwiedzanie okolicy

Nawet jeśli nie mamy czasu lub ochoty na dalekie wojaże w nieznane miejsca, zawsze możemy pozwiedzać najbliższą okolicę. To dobra okazja na poznanie zwyczajów lokalnej społeczności i poznania najbliższych miejsc.

8. Hobby

Warto poszukać hobby, jeśli jeszcze go nie mamy. Natomiast gdy już istnieje czynność, która sprawia nam przyjemność i odpręża,

Hobby rozwija. Spędzając czas na ulubionej czynności, nie będziemy czuć zmęczenia – to, czym lubimy się zajmować, nie nudzi i nie męczy. Przyjemne czynności pozwolą nam się odprężyć i zrelaksować.

***

Każdy z nas ma prawo do wytchnienia i nie inaczej jest w przypadku pracy w opiece w Anglii. A to, jak spędza się czas wolny to już kwestia bardzo indywidualna.