opiekunka osoby starszej

Czego opiekunka może nauczyć się od starszej osoby?

Oferowanie pomocy schorowanej osobie starszej jest bez wątpienia czymś, na co zdobędą się tylko nieliczni. Praca jako opiekunka to zajęcie nie tylko opłacalne finansowo, lecz również pozwalające doskonalić się na wielu frontach. Oto pięć ważnych życiowych lekcji, których możemy się nauczyć od osoby starszej.

Jak zaakceptować pomoc

Opiekunka dla osób starszych to z definicji osoba odpowiedzialna, silna, pełna wigoru i chęci przejęcia na siebie obowiązków. Dla ludzi obdarzonych takim charakterem jedną z najtrudniejszych rzeczy jest przyznanie, że na pewnym etapie sami potrzebują pomocy. Lubimy wierzyć, że jesteśmy samowystarczalni i potrafimy rozwiązywać własne problemy, a poproszenie kogoś o wsparcie traktujemy jak przyznanie się do słabości. Musimy pamiętać, że zrezygnowanie z małej części swojej niezależności świadczy o wielkiej sile charakteru.

Seniorzy rozumieją to lepiej niż ktokolwiek inny. Często odważnie stawiają czoła problemom zdrowotnym i napotkanym ograniczeniom. Jednak kiedy ten ciężar staje się zbyt wielki do udźwignięcia, pozwalają innym przeprowadzić się przez te przeszkody. Opiekunka dla osób starszych może nauczyć się od podopiecznego nie tylko pokory, ale również zaakceptowania jednej prostej prawdy – potrzebujemy innych.

praca dla opiekunek

Cierpliwość jest cnotą

Świat od kilkunastu lat pędzi zawrotnym tempem, ciągłe doniesienia o nowych technologiach czy znajomych wpinających się po szczeblach kariery mogą przyprawić o zawrót głowy. Nic więc dziwnego, że sami zaczynamy odczuwać presję i chcemy, żeby zmiany nastąpiły tu i teraz. Musimy pamiętać, że na przestrzeni wieków to właśnie cierpliwość doprowadziła naukowców do wielkich odkryć czy artystów do wyćwiczenia swojego talentu.

Praca opiekunki za granicą też może się wydawać ciągłym wyścigiem z czasem – przygotowanie obiadu na czas, wyszykowanie podopiecznego do lekarza. Warto zrobić krok w tył, wziąć głęboki oddech i zdać sobie sprawę, że nerwowość nie służy ani nam, ani seniorowi. Pomagając podopiecznemu, warto obserwować wyrobione przez lata opanowanie i stoicyzm. Przedstawiciele starszych pokoleń mogą odznaczać się mniejszą otwartością na zmiany, ale częściej zachowują spokój w sytuacjach stresowych. Seniorzy nauczyli się z doświadczenia, że zdobycie najważniejszych rzeczy w życiu nie trwa dzień lub dwa.

Znajdź czas na to, co najważniejsze

Zwolnij! To komunikat, który słychać ostatnio bardzo często. Popierają go psycholodzy, a kategoria „slow life” na dobre weszła do naszego słownika. Polega to na kontrolowaniu bodźców, które do nas dochodzą, a co za tym idzie, wpływają (często negatywnie) na nasze życie. Winą za to można obarczyć wszechobecny szum informacyjny przytłaczający nas każdego dnia. Jednym z sekretów długowieczności i szczęścia seniorów jest dbanie o to, aby szaleńczy bieg za pieniądzem nie zdominował naszego życia.

Praca jako opiekunka jest ciężka i wymagająca psychicznie, dlatego niezwykle ważne jest, aby znaleźć czas na chwilę dla siebie. Warto wtedy zrezygnować z technologii – nasze zdrowie psychiczne zyska, jeśli nie będziemy ciągle czytać o fatalnej sytuacji na froncie w Armenii. Spacer po parku bez niepotrzebnych „odwracaczy uwagi” to drobiazg, a zapewni nam potrzeby spokój i zregeneruje siły. Zamiast oglądania telewizji sięgnijmy po książkę lub pędzel (bardzo popularne ostatnio malowanie po numerkach to świetna alternatywa, która zapewni nam zajęcie na długie godziny).

praca jako opiekunka w uk

Naucz się cenić interakcje międzyludzkie

Wiele osób starszych patrząc wstecz, stwierdziło, że najlepiej wspominają ludzi spotkanych na swojej drodze, a nie doświadczenia, miejsca czy osiągnięcia. Osoby, które mają zacieśnione więzy społeczne zarówno ze swoimi bliski, jak i przyjaciółmi czy przedstawicielami wspólnoty, w której żyją są szczęśliwsi i mniej podatni na śmiercionośny stres.

Ważnym nawykiem, którego należy się nauczyć od seniorów, jest bycie życzliwym w kontaktach międzyludzkich. Nigdy nie wiesz, przez co przechodzą inni. Krótka miła rozmowa nic cię nie kosztuje, a pozytywnie wpłynie na twoje samopoczucie. Praca opiekunki w Anglii uniemożliwia codziennie kontakty z rodziną, dlatego warto zbudować silną relację ze swoim podopiecznym.

Zapoznaj się z obcą kulturą

Podróże to jedyna rzecz, na którą wydajemy pieniądze, a stajemy się bogatsi – to powiedzenie nigdy nie przestanie być aktualne. Przebywanie w innym miejscu, poznawanie nowej kultury i zwyczajów rozwija nas poznawczo jak nic innego. Opiekunka dla osób starszych w Anglii jest w jeszcze lepszej sytuacji. Zamiast szybkiego urlopu w obcym kraju, może tam mieszkać przez 6 tygodni i w spokoju zaznajomić się z brytyjskimi tradycjami.

Kolejnym wielki plusem jest to, że opiekunka ma ciągły kontakt ze starszym podopiecznym, który wychował się, dorastał i żył w Wielkiej Brytanii. Będzie on nieocenioną skarbnicą wiedzy na temat tego kraju. Warto pytać i słuchać wszystkich ciekawych historii.