Dzień Wszystkich Świętych w Anglii

Dzień Wszystkich Świętych obchodzony 1 listopada skłania wielu do refleksji. Wszyscy odwiedzamy wtedy groby naszych bliskich, aby zapalić znicz i oddać się chwili zadumy. W Polsce święto ma swoje podłoże w religii chrześcijańskiej jako uroczystość składania czci osobom, które dostąpiły zbawienia. Jak ten zwyczaj wygląda w Wielkiej Brytanii? Czy w Anglii obchodzą Wszystkich Świętych?

Czy w Anglii obchodzą Wszystkich Świętych?

Wiele opiekunek osób starszych będzie przybywało na zleceniu w okolicach Dnia Zadusznych, chciałoby kontynuować rodzimą tradycję, ale nie wiedzą, czy Anglicy również obchodzą uroczystość Wszystkich Świętych. Spieszymy z odpowiedzią na to pytanie. W Wielkiej Brytanii dominuje wyznanie anglikańskie, które, mimo że jest mocno związane z tradycją protestancką, wciąż zachowało pewne teologiczne dogmaty wiary katolickiej. Dlatego też Dzień Wszystkich Świętych w Anglii jest respektowany, lecz nie w takim wymiarze jak w Polsce.

Wierzący Anglicy mogą spędzić 1 listopada, czyli All Saints’ Day lub All Hallows’ Day na zadumie, ale nie udadzą się wspólnie z rodziną na cmentarz. Nie jest to dzień wolny od pracy. Zwyczaj składania kwiatów oraz zniczy na grobach bliskich w czasie Wszystkich Świętych nie jest praktykowany. Popularne jest natomiast odwiedzanie osoby zmarłej w rocznicę jej urodzin albo śmierci. Ciekawym brytyjskim zwyczajem, który można było zaobserwować już w średniowieczu, jest pieczenie ciastek (ang. soul cake). Rozdawane są dzieciom i osobom potrzebującym pukającym do drzwi z modlitwą na ustach. Obyczaj przetrwał do czasów współczesnych tylko w niektórych rejonach Wielkiej Brytanii.

Wszystkich Świętych w Anglii – historia Halloween

Jeśli zapytamy Anglika, czym jest All Saints’ Day zapewne większość będzie miała problem z odpowiedzią. Sytuacja ma się zgoła inaczej, gdy wspomnimy o Halloween. Oficjalne miano święta to Hallows’ Even lub All Saints’ Eve, czyli Wigilia Dnia Wszystkich Świętych. Jak sama nazwa wskazuje Halloween w Wielkiej Brytanii obchodzone jest 31 października.

Wielu historyków dopatruje genezy Halloween w celtyckim święcie dożynkowym Samhain. Wyznaczało ono koniec żniw i nadejście zimy. Wierzono, że właśnie wtedy granicą pomiędzy światem ludzkim z zaświatami jest najcieńsza, a wędrujące dusze zmarłych mogą wstąpić w ciała śmiertelników na kolejny rok. Robiono wszystko, aby zniechęcić do siebie zjawy – od rozpalania ogniska i zostawia jedzenia poza domem, do przywdziewania podartych i brudnych ubrań w celu upodobnienia się do osoby zmarłej.

Wbrew powszechnemu przekonaniu jest to święto, które ma wiele wspólnego z religią chrześcijańskiej. Większość wierzeń pogańskich stanowiła podwalinę dla obyczajów, które praktykujemy do dziś.

halloween w Anglii

Święto 1 listopada w Anglii – jak obchodzi je Polonia?

Polacy przybywający 1 listopada w Anglii kultywują tradycję pamięci o zmarłych w bardzo szlachetny sposób. Polonia organizuje sprzątanie grobów oraz ustawianie zniczy na grobach Polaków w Londynie i nie tylko. Jeżeli chcemy przyłączyć się do tej akcji, wystarczy zapytać na jednym z wielu grup (np. na Facebooku) dla naszych rodaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Można również dać się porwać zabawom towarzyszącym Halloween. Największą frajdę sprawia to dzieciom, które przebierają się w rozmaite stroje (niekoniecznie konwencjonalnie straszne) i chodzą od domu do domu, zbierając słodycze. Tradycja nosi nazwę trick-or-treating, czyli cukierek albo psikus. Polega na tym, że 31. Października pukamy do drzwi udekorowanego domu, prosząc o cukierki, jeśli domownik odmówi nam „zapłaty”, możemy wyrządzić mu małego psikusa. Kolejną popularną zabawą jest apple boobing – polega na wyłowieniu jabłka z wielkiej misy pełnej wody bez użycia rąk.

czy w anglii obchodzą wszystkich świętych

Natomiast dorośli lubią spotykać się w celach towarzyskich, grając w gry planszowe i opowiadając sobie straszne historie. Ozdabiają domy i wykonują rzeźby w dyniach (pumpkin carving), które później służą za latarnie.