zwierzęta w domu seniora

Zwierzęta w domu osoby starszej – jak sobie z nimi radzić?

Osoby starsze często podupadają na zdrowiu – nadciśnienie tętnicze, nowotwory, cukrzyca czy choroba Alzheimera to tylko niektóre z najczęstszych fizycznych chorób wieku podeszłego. Niestety bardzo często bagatelizujemy zdrowie psychiczne seniora. Większość osób starszych odczuwa głęboką samotność, zwłaszcza kiedy najbliżsi przyjaciele odchodzą, a dorosłe dzieci nie odwiedzają ich tak często jak kiedyś. Jednak istnieje jedno źródło komfortu, które wnosi do życia seniora ogromną ilość ciepła i radość – posiadanie zwierzęcia domowego.

Zbawienny wpływ psa i kota na samopoczucie osoby starszej

Zwierzęta są doskonałymi towarzyszami osoby starszej. Liczne badania potwierdzają, że posiadanie kota bądź psa ma zbawienny wpływ na zdrowie seniora. Obcowanie z nimi łagodzi objawy depresji oraz poczucia samotności. Dodatkowo stanowi odskocznię od codziennych bolączek i fizycznych dolegliwości, pozwalając skupić się na czymś innym.

Zwierzęta zapewniają osobie starszej towarzystwo. Opiekunka od razu zobaczy, że podopieczny czerpie niebywałą satysfakcję i poczucie spełnienia podczas wykonywania nawet najprostszych czynności przy swoim futrzanym pupilu. Dlatego warto pamiętać, aby w miarę fizycznych możliwości seniora, angażować go w opiekę nad zwierzakami.

kototerapia u seniora

Opiekunka osoby starszej o obecności zwierzęcia w domu jest poinformowana przed wyjazdem na zlecenie. Często obowiązki związane z czworonogiem ograniczają się do karmienia, niekiedy będzie trzeba wyprowadzić psa na spacer. Opiekunki są zgodne co do tego, że wykonywanie czynności przy zwierzątku domowym należy do bardzo przyjemnych. Chwalą sobie również obecność pupila w domu.

Zooterapia, czyli zwierzak który leczy

Pozytywny wpływ zwierząt na psychikę człowieka zauważono już w XIX wieku. Właśnie wtedy amerykański psycholog po raz pierwszy wykorzystał kontakt z psem jako formę terapii. Obecnie zooterapia nazywana również animaloterapią jest szeroko opisywania w literaturze specjalistycznej jako wspomagająca rehabilitację oraz wpływająca pozytywnie na seniora.

Najpopularniejszą formą jest dogoterapia (znana też pod nazwą kynoterapia), czyli kontakt z psem oraz kototerapia (felinoterapia) – głaskanie oraz przebywanie w towarzystwie kota.

senior i pies

Oprócz łagodzenia samotności poprzez zapewnienie towarzystwa inne korzyści wynikające z posiadania zwierzęcia domowego to:

  • Obniżenie ciśnienia krwi – najczęstszą przyczyną zgonów na świecie są choroby układu krążenia. Głaskanie kota lub psa zrelaksuje seniora, tym samym obniżając jego ciśnienie. Długotrwałe obcowanie z futrzanym przyjacielem złagodzi stany lękowe, jak i znacznie zmniejszy stres i ryzyko zawału.
  • Zapewnienie poczucia celu i struktury w życiu codziennym – posiadanie w domu żywego stworzenia, którego los zależy od nas, daje podopiecznemu powód, by pozostać niezależnym tak długo, jak to możliwe.
  • Zwiększenie aktywności fizycznej osoby starszej – nie sposób utrzymać zdrowy tryb życia bez odpowiedniej dawki ruchu. Podopieczny dużo chętniej wyjdzie na spacer, jeśli będzie miał przy sobie włochatego towarzysza.
  • Zmniejszenie werbalnej agresji i lęku u osób z chorobą Alzheimera oraz demencją – szczególne korzyści z dogoterapii oraz kototerapii będą czerpać osoby starsze z chorobami neurodegeneracyjnymi. Głaskanie zwierzaków zminimalizuje niepokój, przejawy agresji i znacznie podniesie jakoś życia seniora.