Jak wygląda CV

Jak napisać CV, które zainteresuje pracodawców?

Nosisz się z myślą o zmianie zawodu? Chcesz wkroczyć na nową ścieżkę kariery? Myślisz o rozpoczęciu pracy, jako opiekunka za granicą? A może chcesz znaleźć pracę w tej samej branży? Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tworzeniu CV, które zainteresuje pracodawców i rozpocznij swoją karierę na wymarzonym stanowisku! Jak napisać CV, by zostać zauważonym? Poznaj kilka złotych rad na ten temat!

CV – co to takiego?

Zanim przejdziemy do tego, jak napisać Curriculum Vitae, pomówmy o tym, czym ono jest i co powinno zawierać. Łacińskie słowa curriculum vitae pochodzą z mowy konsularnej W obronie Rabiriusza (63 p.n.e.) Cycerona i w wolnym tłumaczeniu oznaczają „przebieg życia”. Natomiast obecnie to wyrażenie odnosi się do swoistego życiorysu zawodowego, przygotowanego w odpowiedniej, prostej, ale przyjemnej dla oka formie graficznej. CV to dokument używany przy ubieganiu się o pracę, który umożliwia zaprezentowanie swojego wykształcenia, umiejętności i doświadczenia, dzięki czemu możesz skutecznie sprzedać swoje kompetencje potencjalnemu pracodawcy.

CV

Jak napisać CV – informacje, które muszą znaleźć się w twoim CV

Zastanawiasz się, jak napisać Curriculum Vitae? Skorzystaj z naszej listy. Poniżej znajdziesz informacje, co powinno się znaleźć w twoim CV i w jakiej kolejności.

Doświadczenie w CV

Jeśli nie wiesz, jak napisać CV, to najprościej zacząć będzie od przypomnienia sobie najważniejszych dotychczasowych stanowisk zawodowych. Doświadczenie w CV powinno być wypisane w kolejności odwrotnej do daty, upewniając się, że wszystko, o czym wspominasz, ma związek ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Należy podać nazwę stanowiska, nazwę firmy, czas pracy w organizacji i najważniejsze obowiązki. Jeśli masz duże doświadczenie zawodowe, ta część powinna znaleźć się przed wykształceniem.

Wykształcenie w CV

Wykształcenie to bardzo ważna część CV, nawet jeśli nie jest zgodne ze stanowiskiem, o które się ubiegasz, ponieważ charakteryzuje cię, jako człowieka i mówi o twoich zainteresowaniach oraz wytrwałości. Dlatego wymień i opatrz datą wszystkie poprzednie wykształcenie i inne kwalifikacje zawodowe. Na pierwszym miejscu umieść to ukończone, jako ostatnie oraz wyszczególnij rodzaj, stopień i daty.

Jak napisać CV?

Umiejętności w CV

Niewiele innych elementów życiorysu, liczy się tak bardzo, jak umiejętności w CV. W tym miejscu należy opowiedzieć o językach obcych, którymi się posługujemy, certyfikatach obsługi sprzętu i pakietach informatycznych, z których korzystamy. Wymienione kluczowe umiejętności powinny być istotne dla danego stanowiska, więc odpowiadając na ogłoszenie pod tytułem „Praca w Anglii, jako opiekunka” nie pisz o obsłudze pakietu Office, a raczej skup się na umiejętnościach językowych. Pamiętaj też, żeby nie wyolbrzymiać swoich umiejętności, ponieważ podczas rozmowy kwalifikacyjnej trzeba będzie poprzeć swoje twierdzenia.

Zainteresowania w CV

Zainteresowania w CV pozwalają lepiej poznać kandydata i budują nie tylko jego profesjonalny wizerunek, ale również jego obraz, jako człowieka, co znacznie zwiększa szanse na wybranie akurat tego życiorysu spośród setek innych. Jednak muszą to być konkretne zainteresowania i hobby. Nie pisz, że interesujesz się kinematografią i podróżami, bo to raczej nie zrobi wrażenia na rekruterkach. Zamiast tego wyszczególnij dziedzinę sportu, jaką uprawiasz, gatunki filmowe, które szczególnie sobie upodobałeś, i inne pasje, które mogą być początkiem rozmowy z potencjalnym pracodawcą.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych CV

Prawo polskie wymaga, aby osoby uczestniczące w procesach rekrutacyjnych dodawały do swoich życiorysów klauzulę CV z RODO, zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych.

Jak wygląda CV?

Przykładowa zgoda na przetwarzanie danych osobowych CV:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 roku o ochronie danych osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922)”

Jak napisać podanie o pracę

Najważniejszą kwestią w odpowiedzi na pytanie, jak napisać podanie o pracę, jest ustalenie, czym jest taki dokument i w czym różni się od CV. Podanie o zatrudnienie to dokument, który wysyłasz do potencjalnego pracodawcy, aby wyrazić swoje zainteresowanie daną ofertą pracy w formie ciągłej. Jest to zatem starsza forma CV w połączeniu z listem motywacyjnym, a podanie o prace napiszesz zgodnie z powyższymi zasadami.

Jak wygląda CV, które przekonuje pracodawców?

Jedna z podstawowych zasad, dotyczących tego, jak napisać CV na miarę naszych czasów to ujęcie w nich we wszystkich wyżej wymienionych informacji w sposób zwięzły, przystępny i przyjemny dla oka. Niezależnie od tego, czy interesuje cię managerskie stanowisko w firmie produkującej gry, czy praca opiekunki seniorów, twoje CV musi wyglądać nowocześnie i przejrzyście. Tylko jak napisać CV tego typu? W Internecie znajdziesz setki, jeśli nie tysiące kreatorów CV oraz sprytnych szablonów, dzięki którym musisz tylko zadbać o odpowiednie informacje, a wygląd dostosujesz w kilka sekund, więc korzystaj śmiało!