opieka nad osobą starszą

Opieka nad osobą starszą – zwykła praca, czy powołanie?

Praca opiekunki do osób starszych wymaga wielkiego taktu, umiejętności budowania relacji z ludźmi i empatii. To bardzo odpowiedzialne i złożone zajęcie, które ciężko porównać ze zwykłą pracą w sklepie, czy zakładzie, gdzie siedzisz przy biurku od 9 do 17 pięć dni w tygodniu. Opieka nad osobą starszą wymaga kondycji i wytrzymałości fizycznej, a jednocześnie odporności psychicznej. Mimo wszystko jest to zajęcie, które oferuje wiele pozytywnych emocji i uczucie spełnienia nie tylko zawodowego, ale i jako człowiek. Opieka nad osobą starszą — zwykła praca czy powołanie? Zastanówmy się, jak to jest naprawdę!

Czym jest powołanie?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, czy praca opiekunki w Anglii może być określana mianem powołania, najpierw warto zastanowić się, czym właściwie ono jest. A więc, powołanie to silne poczucie predyspozycji do wykonywania określonego zawodu. Słowo to wywodzi się z łacińskiego vocare i oznacza dosłownie „wzywać”, co wiążę się z nieodpartą chęcią do wykonywania danej czynności przez osobę powołaną. Największą różnicą pomiędzy pracą a powołaniem jest to, że praca polega na wykonywaniu, a powołanie na trwaniu w pewnym stanie i głębokim przeświadczeniu o wartości danych czynności.

Opiekunka do osób starszych

Powołanie jest autentycznym wyrazem tego, kim się jest i kim chce się być w tym świecie. Wiele osób świadczących usługi opiekuńcze w domach określa pracę, jaką jest opieka nad osobą starszą, jako coś, do czego zostali powołani. Opieka nad starszymi ludźmi jest bardzo intymną sferą działalności. Opiekunowie stają się zżyci nie tylko ze swoimi podopiecznymi, ale także z członkami ich rodzin i bliskimi.

Opieka nad starszym może być wyzwaniem, a jednocześnie tak ważne jest, aby zapewnić podopiecznym taką jakość opieki, na jaką zasługują. Opiekunowie czują się powołani do zapewniania opieki na tak wysokim poziomie, aby ludzie mogli zachować godność i niezależność w okresie starzenia się, powrotu do zdrowia po chorobie lub wyleczeniu się z urazów.

Praca opiekunki w Anglii – jakie cechy i umiejętności ma opiekun z powołania?

Naszym zdaniem, opieka nad seniorem może być uznawana za powołanie, ponieważ wymaga szeregu miękkich umiejętności, empatii i głębokiego zrozumienia natury człowieka. A teraz pozwól, że swoją tezę poprzemy przykładami. Jakie obowiązki w pracy, jaką jest opieka nad osobą starszą, wymagają powołania?

opieka nad starszymi ludźmi

Zdolności interpersonalne

Opieka dla seniora może być nieprzyjemnym, bo umniejszającym jego niezależność doświadczeniem. Dlatego, podejmując pracę jako opiekun osoby starszej za granicą,  musisz od początku zdawać sobie sprawę z wyzwania, które wynika z pracy z człowiekiem z innego środowiska kulturowego i pokolenia, który w dodatku jest w pewien sposób od ciebie uzależniony. Z tego względu tak ważne jest zachowanie odpowiedniego balansu, żeby żadna ze stron nie czuła się niekomfortowo. Opieka nad osobą starszą będzie wymagała od ciebie zdolności mediacyjnych, komunikacyjnych oraz umiejętności pójścia na liczne kompromisy, które osobie bez powołania mogą się nie spodobać.

Spokój i zrozumienie

Praca opiekunki w Anglii, zwłaszcza na początku, może być usiana licznymi nieporozumieniami, wynikającymi z bariery językowej, lub różnic kulturowych. Opieka dla seniora wiąże się z wieloma zmianami w ich życiu, dlatego na początku to ty będziesz musiała pójść na pewne ustępstwa i spróbować dostosować się do stylu życia osoby starszej. Umiejętność spokojnego rozwiązywania konfliktów i wyjaśniania swoich racji jest kluczowa w tym zawodzie. Dlatego właśnie opieka nad starszym wymaga od opiekunki sporej dozy cierpliwości, życzliwości i spokoju.

praca opiekunki w anglii

Życzliwość wobec ludzi

Opieka nad starszymi ludźmi bywa trudna i często nieprzyjemna. Dlatego osoba, chcąca zaangażować się w takie zajęcie powinna odczuwać wewnętrzną życzliwość co do ludzi jako ogółu. Dzięki temu nawet dość niekomfortowe obowiązki, jak pomoc osobie starszej w toalecie, osobie z powołaniem nie przysporzą większych kłopotów.

Podczas gdy opiekunki, które traktują to zajęcie wyłącznie jako sposób na zarobek, z reguły nie wytrzymują w tej pracy zbyt długo. Ogólna sympatia do ludzi jest niezbędna w takim zawodzie jak opiekunka do osób starszych i zdecydowanie można ją uznać za składową powołania do tej profesji.

Opieka nad osobą starszą – zwykła praca, czy powołanie?

Opieka nad osobą starszą bezsprzecznie wymaga pewnego rodzaju powołania. Powołanie to włącza w siebie kilka wrodzonych umiejętności, cech i inklinacji. Opiekunka seniorów powinna odznaczać się wyjątkową wrażliwością, umiejętnościami komunikacyjnymi, sposobami na spokojne rozwiązywanie konfliktów oraz ogromną empatią i taktem.

Bez umiejętności rozmowy z ludźmi i znalezienie indywidualnego podejścia do osoby starszej, a także wielkiej dozy cierpliwości wobec podopiecznego nie ma możliwości zapewnienia seniorowi odpowiedniej pomocy. W ten sposób możemy zrobić tylko krzywdę seniorowi i sobie. Praca opiekunki w Anglii wymaga od kandydata znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać! Naszym zdaniem jest to swego rodzaju misja!