Praca jako opiekunka osób starszych w Anglii, czy w Niemczech?

Zastanawiasz się, gdzie praca jako opiekunka osób starszych będzie najkorzystniejsza – w Anglii czy w Niemczech? To pytanie zadaje sobie wiele potencjalnych opiekunek osób starszych zainteresowanych tą atrakcyjną profesją. Zarówno Niemcy, jak i Wielka Brytania to państwa, które oferują liczne możliwości i korzyści dla opiekunów, ale warto dokładnie przyjrzeć się różnicom i okolicznościom związanym z pracą w każdym z tych miejsc. W tym artykule porównamy prace opiekunki osób starszych w Anglii i Niemczech pod różnymi względami.

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech i Anglii

Praca opiekunki osób starszych w obu krajach polega na zapewnianiu wsparcia i opieki codziennej dla starszych osób. Obowiązki mogą obejmować pomoc w higienie osobistej, przygotowywanie posiłków, utrzymanie czystości w domu, pomoc w zakupach, podawanie leków oraz towarzyszenie seniorom w codziennych czynnościach. Opiekunki osób starszych często stanowią kluczową postać w życiu swoich podopiecznych, dlatego tak istotne jest posiadanie odpowiednich umiejętności interpersonalnych i empatii, aby móc skutecznie komunikować się i zapewnić wsparcie emocjonalne osobom starszym.

Praca opiekunki osób starszych w Anglii

Anglia to kraj o bogatej historii, kulturze i różnorodności. Praca jako opiekunka osób starszych w Anglii jest szczególnie atrakcyjna dla osób, które płynnie posługują się językiem angielskim i interesują się brytyjską kulturą, dlatego, że wielu starszych mieszkańców Anglii preferuje komunikację w swoim ojczystym języku, co ułatwia wzajemne zrozumienie i tworzenie więzi.

Opiekunki osób starszych w Anglii mają możliwość pracy zarówno w domach prywatnych, jak i w domach opieki. Praca może obejmować różnorodne obowiązki, takie jak pomoc w codziennych czynnościach, opieka medyczna, towarzyszenie, zakupy i gotowanie. Praca opiekunki seniorów w Anglii to świetny pomysł dla osób zainteresowanych angażowaniem się w życie seniorów i wspieraniem ich w codziennych działaniach, które przy tym chcą rozpocząć nowy rozdział życia w Wielkiej Brytanii.

opieka niemcy czy anglia

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech

Niemcy to kolejny kraj oferujący atrakcyjne możliwości pracy jako opiekunka osób starszych. Praca w Niemczech jest szczególnie polecana dla osób posługujących się językiem niemieckim, zainteresowanych niemiecką kulturą, które traktują pracę w Niemczech, jako sposób na atrakcyjne zarobki, ale przy tym planują często wracać do Polski.

Opiekunki osób starszych w Niemczech, podobnie jak w Wielkiej Brytanii mogą pracować zarówno w domach prywatnych, jak i w instytucjach opieki, jednak popularniejsze są stanowiska obejmujące pracę w domach swoich podopiecznych.  Praca jako opiekun osób starszych w Niemczech daje także możliwość częstszego odwiedzania Polski, szczególnie dla osób, które pochodzą z zachodnich regionów kraju. Bliskość geograficzna i dobre połączenia komunikacyjne ułatwiają podróże międzynarodowe, a przy tym sprawiają, że nie stanowią one znaczących wydatków.

Porównanie warunków pracy opiekunek osób starszych w Anglii i Niemczech

Oba kraje oferują wiele możliwości i korzyści, dlatego teraz porównamy warunki pracy opiekunek osób starszych w Anglii i Niemczech, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.

Wynagrodzenie

Wynagrodzenie opiekunek osób starszych w Anglii i Niemczech jest bardzo wysokie na warunki polskie, ale porównywalne w obu krajach. W Anglii zarobki opiekunek osób starszych oscylują w granicach 1950-2700 funtów (czyli około 10 000-14 000 PLN). Natomiast w Niemczech wynagrodzenie opiekunek osób starszych jest nieco wyższe i wynosi około 1700-2500 euro na miesiąc (czyli około 7 500-11 000 PLN). W obu przypadkach warto jednak pamiętać, że kwota ta może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak doświadczenie, kwalifikacje, stan zdrowia podopiecznego, czy miejsce pracy.

Koszty życia

Koszty życia w Anglii są zazwyczaj wyższe niż w Niemczech. Wysokie czynsze za wynajem mieszkań i domów, droższe artykuły spożywcze, ubrania i kosmetyki sprawiają, że życie w Anglii może być dość kosztowne. W Niemczech natomiast koszty życia są nieco niższe, co oznacza, że opiekunki osób starszych mogą więcej zaoszczędzić, zwłaszcza że zazwyczaj nie płacą za zakwaterowanie i wyżywienie.

zarobki opieka niemcy

Koszty podróży do Polski

Jednym z ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę, wybierając kraj pracy, są koszty podróży do Polski. W Anglii koszty przelotu do Polski są wyższe, a podróż autobusem trwa znacznie dłużej niż w przypadku Niemiec. W Niemczech koszty podróży są zazwyczaj niższe, a czas przejazdu jest krótszy.

Legalizacja pracy

W Anglii, pracownicy z krajów UE i EOG nie potrzebują wizy, ale muszą zarejestrować się w urzędzie Home Office, aby otrzymać numer ubezpieczenia społecznego oraz spełnić wymagania podatkowe, natomiast Niemczech, osoby z krajów Unii Europejskiej nie muszą uzyskiwać wiz ani zezwolenia na pracę.

Praca jako opiekunka osób starszych w Anglii czy w Niemczech?

Oba te kraje oferują spore możliwości i porównywalne wynagrodzenie, dlatego warto podjąć decyzję na podstawie swoich zdolności językowych oraz tego, jak często chcesz przyjeżdżać do Polski – bo ważniejsza niż wybór kraju, jest decyzja o współpracy ze sprawdzoną agencją opiekunek.