problemy ze słuchem u seniora

Problemy ze słuchem u podopiecznego – jak radzić sobie z nimi w pracy opiekunki osób starszych

Problemy ze słuchem to powszechna dolegliwość u osób starszych, dlatego istnieją spore szanse, że jako opiekunka osób starszych prędzej, czy później spotkasz się z nimi w swojej karierze. Dlatego warto już dziś, dowiedzieć się czym jest niedosłuch mieszany i starcza głuchota, a także jak sobie z nimi radzić, by zapewnić swoim podopiecznym najlepszą możliwą opiekę.

Czym jest starcza głuchota?

Głuchota starcza to schorzenie związane z upośledzeniem słuchu spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi w uchu wewnętrznym, w szczególności uszkodzeniem komórek słuchowych ślimaka. Jest to choroba związana z wiekiem. Pierwsze symptomy starczej głuchoty najczęściej pojawiają się między czterdziestym a sześćdziesiątym rokiem życia.

starcza głuchota

Co sprzyja problemom ze słuchem u osób starszych?

Poza procesami starzenia się wpływ na problemy ze słuchem mogą mieć następujące czynniki:

 • Długotrwała styczność z hałasem,
 • Choroba Meniera,
 • Choroby układu krążenia,
 • Nadciśnienie tętnicze,
 • Cukrzyca,
 • Uwarunkowanie genetyczne.

Czym jest niedosłuch?

Niedosłuch jest zaburzeniem funkcjonowania ucha polegającym na nieprawidłowym przewodzeniu lub odbiorze dźwięków. Wraz z wiekiem, rośnie prawdopodobieństwo występowania niedosłuchu, a samo schorzenie może występować jako izolowany objaw, ale mogą mu także towarzyszyć inne objawy ontologiczne, takie jak szumy uszne lub zawroty głowy.  Wyróżnia się trzy typy niedosłuchu, niedosłuch mieszany, przewodzeniowy oraz odbiorczy.

Niedosłuch mieszany

Niedosłuch mieszany jest najczęściej spotykanym rodzajem zaburzeń słuchu. Ten typ niedosłuchu łączy ze sobą objawy ubytku przewodzeniowego i odbiorczego, co oznacza, że nieprawidłowości dotykają zarówno ucha zewnętrznego oraz środkowego, jak i wewnętrznego.

opieka do osoby starszej

Niedosłuch przewodzeniowy

Ten tym niedosłuchu sprawia, że ucho jest mniej wrażliwe na dźwięki. Senior cierpiący na takie problemy ze słuchem może nie słyszeć nieakcentowanych sylab, spójników czy końcówek słów, które w efekcie mogą także zanikać w jego mowie.

Niedosłuch odbiorczy

Niedosłuch odbiorczy najczęściej spowodowany jest dysfunkcją ucha wewnętrznego lub nerwu słuchowego i charakteryzuje się obniżonym trudnościami ze zrozumieniem mowy i niesłyszeniem wysokich dźwięków. Zazwyczaj dotyka obu uszu, a aparat słuchowy dla seniora z niedosłuchem odbiorczym nie zawsze przynosi pozytywne rezultaty.

Opieka nad osobą starszą, która cierpi na problemy ze słuchem

Opieka nad osobą starszą, która cierpi na problemy ze słuchem, wymaga dużego taktu, cierpliwości i wiedzy. Opiekunka do niedosłyszących osób starszych powinna dysponować empatią oraz stosować się do kilku zasad. Aparat słuchowy dla seniora nie zawsze działa, dlatego poza leczeniem medycznym warto także wypracować sobie metody komunikacji niewerbalnej, a nawet wspólnie uczyć się języka migowego.

aparat słuchowy dla seniora

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady komunikacji z seniorem, który cierpi na problemy ze słuchem:

 1. Zawsze utrzymuj kontakt wzrokowy podczas rozmowy z podopiecznym.
 2. Dbaj o odpowiednią artykulację, dzięki czemu ułatwisz seniorowi czytanie z ruchu twoich warg.
 3. Mów powoli i wyraźnie.
 4. Zachowaj cierpliwość, nawet gdy musisz wielokrotnie powtarzać jedno zdanie.
 5. Formułuj krótkie zdania i proste komunikaty, dzięki temu zwiększysz szanse na zrozumienie ich przez seniora.
 6. Dbaj o odpowiedni dystans między tobą a twoim podopiecznym (Optymalna odległość nie powinna przewyższać jednego metra).
 7. Dbaj o gestykulację, mimikę i komunikację niewerbalną. Po czasie na pewno wspólnie wypracujecie konkretne gesty, które będą oznaczały jakieś terminy lub czynności.
 8. Podczas rozmowy redukuj do inne źródła dźwięku, takie jak radio, telewizor, czy hałas uliczny.
 9. Nie podchodź do starszej osoby znienacka. Sprawdź, czy na pewno jest świadoma, że jesteś w pobliżu. Podchodź zawsze od frontu i nie dotykaj seniora, zanim nie będziesz pewna, że cię widzi.
 10. Korzystaj z notatnika lub tabletu, by porozumiewać się z podopiecznym przy pomocy pisma.
 11. Zawsze upewniaj się, że twój podopieczny cię rozumie. W razie potrzeby powtarzaj nawet po kilka razy to samo zdanie i proś o powtórzenie swoich komunikatów.
 12. Mów głośno oraz wyraźnie, ale nie krzycz, zwłaszcza jeśli osoba starsza ma aparat słuchowy.
 13. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, by ułatwić czytanie z ruchu warg lub mimiki.
 14. Zawsze staraj się zachować powagę i spokój.

Problemy ze słuchem u podopiecznego

Opieka nad osobą starszą, która cierpi na problemy ze słuchem u podopiecznego to niełatwy orzech do zgryzienia. Jako opiekunka do osób starszych będziesz musiała uzbroić się w cierpliwość i spokój, jednak nie jest to sytuacja tragiczna. Gwarantujemy, że stosując się do powyższych zasad, szybko przyzwyczaisz się do sytuacji i wraz ze swoim podopiecznym wyrobicie sobie własny język komunikacji.