seniors decorating easter eggs

Wielkanoc w Anglii 2022 – poradnik dla opiekunek osób starszych

Planujesz spędzić Święta Wielkiejnocy na wyspach? Szykuje Ci się Wielkanoc w Anglii? Chcesz poznać świąteczne zwyczaje anglików? A może po prostu chciałabyś sprawić, że osoba starsza, którą się opiekujesz, poczuła się wyjątkowo podczas Wielkanocy? Jeśli tak, to trafiłaś w idealne miejsce, ponieważ w dzisiejszym artykule znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym, jak obchodzi się Wielkanoc w Anglii! Zacznijmy jednak od podstaw.

Wielkanoc w Anglii w 2022 roku – termin

Po zawirowaniach przełomu 2021 i 2022 roku każdemu przyda się przerwa od codziennych zajęć i odrobina odpoczynku w ciepłym, rodzinnym gronie. A święta są do tego idealną okazją. Wielkanoc przypada zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca po równonocy wiosennej. W tym roku, Wielkanoc w Anglii odbywa się dokładnie siedemnastego kwietnia.

Zastanawiasz się pewnie, czy podobnie jak w Polsce Wielkanoc w Anglii jest dniem ustawowo wolnym od pracy? Na pewno ucieszy Cię to, co mamy do przekazania, ponieważ w Anglii dniami wolnymi od pracy, w Anglii zwanymi bank holidays, są Wielki Piątek oraz Wielkanocny Poniedziałek, a nie tylko śmigus dyngus, jak to w naszym kraju. Czeka Cię więc długi, czterodniowy weekend, więc dobrze go wykorzystaj! A teraz pozwól, że opowiemy Ci co nieco o genezie tego święta w Wielkiej Brytanii.

5 decorated eggs outside

Wielkanoc w Anglii – garść ogólnych informacji

Ustaliliśmy już kiedy przypada Wielkanoc w Anglii w 2022 roku, dlatego teraz wypadałoby się trochę o niej dowiedzieć. Na początek, zastanówmy się skąd pochodzi nazwa Easter i jaka jest jej geneza. Angielskie słowo Easter, które jest odpowiednikiem niemieckiego Ostern, którego pochodzenie nie jest całkowicie znane historykom. Według poglądów, wyrażonych, między innymi, przez Czcigodnego Bede w VIII wieku, wywodzi się ono od Eostre lub Eostrae, oznaczających anglosaską boginię wiosny i płodności. Inni, twierdzą, że słowo to wywodzi się z chrześcijańskiego określenia tygodnia wielkanocnego in albis, czyli łacińskiego zwrotu, który był rozumiany jako liczba mnoga od alba („świt”) i przekształcił się w eostarum w języku starogermańskim. A następnie stał się prekursorem współczesnego angielskiego terminu Easter. Niezależnie od tego, ku której z opcji się skłaniamy, możemy przyjąć, że jest to czysto wiosenne święto.

Wielkanoc w Anglii – zwyczaje

Jeśli zastanawiasz się, jak obchodzi się Wielkanoc w Anglii, to pod względem dekoracji sprawy przedstawiają się bardzo podobnie do naszych. Na stołach i w aranżacji wnętrz, królują wiosenne kwiaty, jajka i kurczaczki, najczęściej w pastelowych tonach. Różnice zaczynają się natomiast, gdy mówimy o Wielkanocnych zwyczajach! Bowiem Wielkanoc w Anglii przebiega pod znakiem zabawy i aktywności! I to nie byle jakich! Zwyczajowo, w Niedzielę Wielkanocną w większych miastach odbywa się uroczysta parada, a następnie, dzieci biorą udział w polowaniu na jajka ukryte wcześniej przez zajączka wielkanocnego. Wtedy to czekoladowe jajeczka są chowane na terenie domu oraz ogrodu, a wygrywa maluch, który znajdzie ich najwięcej!  Inną, popularną zabawą jest rolling eggs, czyli turlanie pomalowanych jajek z górki. W tej szalenie zabawnej rozgrywce, zwycięzcą jest ten, któremu jako pierwszemu uda się sturlać nienaruszone jajko lub uczestnik, który rozbije jajo jako ostatni. Oba warianty są równie zabawne, więc wypróbować na własnej skórze!

eggs outside in an egg basket

Wielkanocna opieka nad osobami starszymi

Opieka nad seniorem podczas Świąt Wielkanocy, może być niesłychanie przyjemna i stać się jednym z Twoich ulubionych wspomnień z pracy w Anglii! Jednak, żeby tak się stało, powinieneś się do niej odpowiednio przygotować! Najpierw warto zastanowić się nad możliwościami i preferencjami osoby starszej, bowiem to senior jest tutaj najważniejszy. Dlatego nie krępuj się i zapytaj! Jak taka osoba chciałaby spędzić ten wyjątkowy czas. Przecież odpowiednia opieka nad osobami starszymi to prawdziwa sztuka kompromisów. Zapytaj więc o jej plany, marzenia i ulubione świąteczne zwyczaje lub potrawy.

two women standing next to each other smiling

Jeśli wiesz, że osoba starsza nie jest w bliskich relacjach z rodziną, lub z innych przyczyn nie może się z nimi spotkać, to możesz zaproponować jej wspólne przygotowania do Świąt Wielkiejnocy! To powinna być wspaniała zabawa dla obu stron! Możecie wspólnie przygotować polsko-angielską Wielkanoc i dzięki temu oboje nigdy nie zapomnicie tego weekendu! Inną opcją jest też niespodzianka dla seniora! Wtedy to cały ciężar odpowiedzialności za przygotowanie wielkanocnych atrakcji spada na ciebie! Jednak z pomocą przyjdzie Ci także Internet! Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarce „opieka Anglia Wielkanoc”, „Wielkanoc w Anglii zwyczaje” czy „wielkanocna opieka Anglia” i momentalnie zobaczysz setki artykułów na ten temat. Więcej informacji na temat świątecznych zwyczajów anglików, znajdziesz także na naszym blogu! Chętnych do lektury, zapraszamy tutaj.

 

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie przydatny i teraz, wyposażony w tę wiedzę, spędzisz niezapomnianą Wielkanoc w Anglii! Wesołego Alleluja i smacznych jajek!