opiekunka osoby starsze

Jak zadbać o swój kręgosłup jako opiekunka seniora?

Praca opiekunki w Anglii nie należy do najlżejszych – dosłownie i w przenośni. Jest to bowiem, z jednej strony, wyjątkowo trudne i wymagające dużego wyczucia oraz empatii zajęcie, a z drugiej ciężki fizyczny trud. Opiekunka do osoby starszej poza byciem swoistym aniołem stróżem i kompanem, musi także liczyć się z takimi obowiązkami, jak mycie, podnoszenie i wsparcie fizyczne dla seniora. Wszystkie te obowiązki wymagają dobrej kondycji oraz siły fizycznej, ponieważ ich brak może wiązać się z ryzykiem dolegliwości, bólu i urazów ciała, szczególnie kręgosłupa. Rozumiejąc ten niezwykle istotny dla każdej opiekunki temat, przygotowaliśmy wszystkie niezbędne informacje na temat tego jak zadbać o swój kręgosłup jako opiekunka seniora w pigułce.

Jak dbać o kręgosłup?

Praca opiekunki w Anglii często sprawia, że w pierwszej kolejności myślimy o ochronie i zapewnieniu bezpieczeństwa i zdrowia naszym pacjentom lub bliskim, a nasze własne zdrowie i samopoczucie schodzą na dalszy plan. Ważne jest jednak, by opiekunowie dbali o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, bowiem aby móc opiekować się kimś innym, trzeba najpierw zadbać o siebie. Urazy pleców i barków należą do najczęstszych urazów wśród opiekunów seniorów.

Dzieje się tak dlatego, że praca, jako opiekunka do osoby starszej wymaga ciągłego schylania i pochylania, a nawet podnoszenia, obracania i przenoszenia podopiecznych. Dlatego też, jeśli praca w opiece wymaga od ciebie takiego wysiłku, nie możesz zapomnieć o odpowiedniej profilaktyce urazów kręgosłupa. Tego typu działania powinny mieć charakter kompleksowy, a mianowicie chodzi tu o połączenie odpowiedniej diety, ćwiczeń fizycznych, rozciągania i suplementacji, o których opowiemy już za moment. Niemniej najskuteczniejszym sposobem na redukcję bólu oraz zapobieganie urazom jest stosowanie odpowiedniej techniki podnoszenia seniora.

rozciąganie się

Jak podnosić osobę starszą?

Praca opiekunki w Anglii często wiąże się z koniecznością odwracania i podnoszenia podopiecznych co zwiększa ryzyko bólów i urazów kręgosłupa. Na szczęście, to ryzyko da się zminimalizować, stosując się do kilku prostych wskazówek, dotyczących tego jak podnosić osobę starszą. Oto złote zasady:

  • Zadbaj o to, aby Twoje stopy były ułożone w stabilnej pozycji i znajdowały się jak najbliżej podnoszonej osoby. Jeśli to możliwe, umieść jedną stopę pomiędzy stopami osoby podnoszonej, a drugą po zewnętrznej stronie, co zapewni optymalną stabilność.
  • Stań twarzą do osoby podnoszonej, a następnie lekko ugnij kolana i wykonaj przysiad. Napnij mięśnie brzucha i utrzymuj proste plecy. Dzięki temu zwiększysz siłę udźwigu, a Twoje nogi i ręce będą miały dodatkową wydajność.
  • Upewnij się, że znajdujesz się jak najbliżej osoby, aby nie pochylać się nad nią, gdyż może to spowodować nadmierne obciążenie i uraz kręgosłupa.
  • Staraj się wykonywać płynne ruchy, wypychając do góry mięśnie nóg.
  • Zawsze przyjmuj najbardziej komfortową dla siebie pozycję i unikaj skręcania się ciała w okolicy barków i ramion.
  • Nie bój się poprosić o pomoc, gdy jest ona potrzebna do bezpiecznego podniesienia pacjenta lub osoby bliskiej. Ważne jest, abyś podczas wykonywania tych zadań chronił siebie i podopiecznego.
  • Noś wygodne obuwie na płaskiej powierzchni i ubrania niekrępujące ruchów.

Pomaganie senorowi

Jak wzmocnić kręgosłup?

Co poza zostawaniem się do zasad jak podnosić osobę starszą? Jest jeszcze kilka rzeczy, które możesz zrobić. Przedstawiamy najważniejsze z nich:

Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup

Odpowiednio wypracowane mięśnie pleców, brzucha, ud i łydek, to podstawa zdrowego kręgosłupa, gdy pracujesz jako opiekunka do osoby starszej. Jakie ćwiczenia na plecy w domu wybrać? Przede wszystkim bazuj na swojej kondycji i możliwościach organizmu. Pomocnych będzie cały szereg różnorodnych aktywności, takich jak pływanie, jazda na rowerze, joga, czy fitness. Możesz jakże wpisać frazę „ćwiczenia na plecy w domu” w Google lub YouTube i wyszukać nagrania video z ćwiczeniami.

Dieta dla zdrowego kręgosłupa

Innym pomysłem na zadbanie o stan swojego kręgosłupa jest odpowiednia dieta, bogata w witaminy, minerały oraz wapń, a także kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak te występujące w rybach, takich jak łosoś, mają silne właściwości przeciwzapalne, które wspomagają zdrowie oraz regenerację kości i mięśni.

Rozciąganie się

Rozciąganie mięśni

Ćwiczenia rozciągające mięśnie powinny być obowiązkowym elementem każdego dnia opiekunki do osoby starszej. Profesja ta wiąże się ze sporym stresem oraz obciążeniem organizmu, co sprawia, że nasze mięśnie kurczą się i spinają. Jeśli chcesz zachować zdrowe ciało i uniknąć urazów, koniecznie zacznij się rozciągać przed i po pracy.

Masaże dla uśmierzenia bólu

Bóle kręgosłupa bywają bardzo uciążliwe i długotrwałe, dlatego poza sposobami profilaktyki, polecamy zapoznać się także z metodami uśmierzania bólu. Poza standardowymi lekami przeciwbólowymi, które powinny być przyjmowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem, świetnym sposobem na złagodzenie bólu stawów i kręgosłupa są masaże. Jeśli jednak nie masz na to środków lub czasu, możesz samodzielnie zająć się radzeniem z bólem pleców, na przykład rolując ciało specjalną piłeczką lub wałkami.

 

To wszystko na dziś, mamy nadzieję, że wyciągnęłaś coś dla siebie z tego artykułu! A po więcej zapraszamy tutaj.