Wielkanoc w Anglii

Wielkanoc w Anglii – zwyczaje wielkanocne w Wielkiej Brytanii

Wielkanoc to według wielu najważniejsze święto chrześcijańskie. W Polsce celebracja tego wyjątkowego czasu ściśle wiąże się z obrządkiem religijnym. Brytyjczycy mają nieco luźniejszy stosunek do świąt Wielkiej Nocy. Z tego powodu niektórzy Polacy zadają sobie pytanie: Czy w Anglii obchodzi się Wielkanoc? Sprawdź, jak wyglądają zwyczaje wielkanocne w Wielkiej Brytanii oraz czego nie może zabraknąć na stole w tym wyjątkowym czasie.

Tradycje wielkanocne w Anglii

Jak wyglądają święta wielkanocne w Anglii? Wielki Tydzień zgodnie z tradycją rozpoczyna Wielki Czwartek, w Wielkiej Brytanii zwany Maundy Thursday. W tym dniu odbywa się uroczystość i nabożeństwo z udziałem monarchy. Ta angielska tradycja wielkanocna sięga Średniowiecza, nawiązuje do biblijnej Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus obmywał stopy swoim uczniom. Miało to symbolizować nie tylko pokorę, ale też chęć niesienia pomocy oraz umocnienie poczucia wspólnoty.

Brytyjscy monarchowie obmywali stopy żebrakom oraz przekazywali jałmużnę potrzebującym. Zwyczaj mycia nóg nie przetrwał jednak próby czasu. Obecnie członkowie rodziny królewskiej rozdają czerwone i białe portfeliki ze specjalnie na tę okazję wybitymi srebrnymi monetami o wartości 1, 2, 3, 4 pensów oraz 5 funtów i 50 pensów. Podarki otrzymują wybrani seniorzy w podzięce za wieloletnią posługę społeczną.

Wielki Piątek to dla Brytyjczyków początek długiego weekendu (Bank Holiday). Oznacza to, że instytucje i centra handlowe są zamknięte. Na śniadanie podawane są popularne Hot Cross Buns. Zarówno Wielka Sobota, Wielka Niedziela, jak i Wielki Poniedziałek to czas spędzany w gronie rodziny i znajomych. Wielkanoc w Wielkiej Brytanii mija pod znakiem relaksu, a tradycja święcenia wielkanocnego koszyczka jest mało znana. Wiele rodzin decyduje się na tygodniowy wyjazd do ciepłych krajów.

Święta Wielkanoce w Anglii

Zwyczaje wielkanocne w Wielkiej Brytanii

Brytyjczycy, którzy decydują się na celebrowanie Wielkanocy w Anglii, biorą udział w rozmaitych zabawach. Dekoracje nie odbiegają wiele od tych pojawiających się w polskich domach – królują wesołe, kolorowe barwy, żonkile, kurczaczki oraz króliczki. Niektórzy dekorują jajka, jednak większość stawia na ich czekoladowe odpowiedniki.

W Niedzielę Wielkanocną odbywa się parada, a dzieci biorą udział w polowaniu na jajka. Czekoladowe jajeczka są schowane na terenie domu oraz ogrodu a maluch, który znajdzie ich najwięcej, wygrywa i może zjeść największą ilość słodyczy. Pociechy wierzą, że słodkości ukrywa zajączek wielkanocny.

Kolejną popularną zabawą jest rolling eggs, czyli turlanie pomalowanych z górki. Zwycięzcą jest ten, któremu jako pierwszemu uda się sturlać nienaruszone jajko lub uczestnik, który rozbije jajo jako ostatni.

Tradycje Wielkanocne w Anglii

Potrawy wielkanocne w Anglii

Wielkanoc w Wielkiej Brytanii najbardziej cieszy łasuchów. Na półkowych sklepach oraz w domach Anglików znajdziemy w tym okresie przede wszystkim czekoladę. Niezbędnym elementem celebracji świąt Wielkiej Nocy na wyspach jest obdarowywanie się czekoladowymi jajami oraz króliczkami.

Jeżeli chodzi o potrawy wielkanocne w Anglii, to można wyróżnić niestety niewiele. Wspomniane wcześniej Hot Cross Buns serwowane są w Wielki Piątek. Są to słodkie drożdżowe bułeczki z rodzynkami, suszoną porzeczką i cynamonem. Przysmak jest przyozdobiony krzyżem, aby upamiętnić ukrzyżowane Chrystusa.

Ponadto bardzo popularną potrawą świąteczną w Anglii jest tzw. simnel cake. Ciasto, które w składzie ma suszoną skórkę owocową (z cytryny i pomarańczy), rozmaite suszone owoce oraz przyprawy. Na wierzchu tradycyjne znajduje się jedenaście marcepanowych kulek.

Potrawy Wielkanocne w Anglii

Święta wielkanocne w Anglii – słownictwo

Przedstawiamy kilka angielskich wyrażeń dla opiekunek osób starszych, które bez wątpienia przydadzą się podczas rozmowy z podopiecznym w czasie świąt wielkanocnych w Anglii.

 • Easter [czyt.: ister] – Wielkanoc
 • Easter bunny [czyt.: ister bani] – zajączek wielkanocny
 • Easter Day [czyt.: ister dej] – Niedziela Wielkanocna
 • Easter Monday [czyt.: ister mondej] – Poniedziałek Wielkanocny
 • Egg hunt [czyt.: ister hant ] – polowanie na jajka
 • Egg rolling [czyt.: eg rolling ] – turlanie jajek
 • Daffodil [czyt.: dafodyl] – żonkil
 • Good Friday [czyt.: gud frajdej] – Wielki Piątek
 • Holy Saturday [czyt.: holi saturdej] – Wielka Sobota
 • Holy Week [czyt.: holi wik] – Wielki Tydzień
 • Lent [czyt.: lent] – Wielki Post
 • Maundy Thursday [czyt.: moundi ferstdej] – Wielki Czwartek
 • Resurrection [czyt.: rezurekszyn] – zmartwychwstanie
 • Service [czyt.: serwys] – nabożeństwo

Zwyczaje wielkanocne w Anglii

Jeśli chcesz poznać więcej brytyjskiego słownictwa, zapraszamy do naszego bezpłatnego kursu angielskiego dla opiekunek osób starszych!