Jak zorganizowany jest wyjazd opiekunki do Anglii?

Wyjazd do Anglii do pracy w charakterze opiekunki wymaga organizacji i przygotowania. Jak dojechać? Co zabrać ze sobą? Jak poruszać się po Anglii gdy już tam dojedziemy? Poniżej dowiesz się więcej o tym, co należy wiedzieć przed wyjazdem i jak się do niego przygotować.

Jak znaleźć dogodny dojazd do Anglii?

Jeżeli decydujemy się na pracę opiekunki – Anglia, jednym z etapów organizowania wyjazdu jest sam transport. W dzisiejszych czasach jest wiele możliwości dojazdu do Anglii, z których oczywiście najwygodniejszym jest lot samolotem. Można oczywiście pojechać również na własną rękę samochodem czy też zarezerwować bilet na autobus. Poniżej prezentujemy opcje dojazdu, z uwagami dotyczącymi kosztu i czasu trwania.

Poniżej prezentujemy zestawienie możliwych opcji dojazdu do pracy – Anglia z zakwaterowaniem.

Samochód – opcja dla osób posiadających własny samochód, które potrzebują wziąć ze sobą dużo rzeczy. Jednakże podróż samochodem nie należy do najkrótszych. Przykładowo, jazda z Warszawy do Londynu trwa samochodem około 18,5h. Koszt to około 500 zł, jeśli ponosimy go samodzielnie.

Jeśli nie posiadamy własnych czterech kółek a nie chcemy jechać autokarem i wciąż preferujemy podróż lądową, możemy rozważyć platformę BlaBlaCar. Na stronie jest wyszukiwarka kierunków podróży – w przypadku znalezienia dogodnego kierunku i terminu możemy zarezerwować sobie taki przejazd i dołączyć się do kierowcy.

Przykładowo, koszt przejazdu z Warszawy do Londynu przez BlaBlaCar to wydatek rzędu około 300-450 zł. Cena uzależniona jest od dokładnej ilości kilometrów.

samochód na drodze

Busy do Anglii – autokar to dobra opcja dla osób, które nie chcą latać samolotem. Minusem jest tutaj na pewno czas dojazdu, który ze względu na przystanki na trasie trwa nieco dłużej niż dojazd prywatnym samochodem. Autobusowe przewozy do Anglii to koszt około 300-500 zł, w zależności od miasta wyjazdu i docelowego, oraz od tego jak wcześnie kupimy bilet.

UWAGA: Bilety autobusowe są dużo tańsze gdy kupimy je z dużym wyprzedzeniem. W takim przypadku możemy sporo zaoszczędzić, nawet 100-200 zł.

Lot samolotem – lot jest bardzo wygodną opcją. Przykładowo, lot z Warszawy do Londynu trwa tylko około 2h. Warto jest więc odpowiednio wcześniej postarać się kupić bilet, wówczas jego cena będzie zdecydowanie niższa niż na krótko przed odlotem. Promocyjne ceny biletów samolotowych zaczynają się już od 100 zł, czyniąc wówczas samolot najtańszą opcją transportu. Jest wiele wyszukiwarek tanich lotów, np. skyscanner.pl, kayak.pl czy esky.pl, które pozwolą nam znaleźć odpowiedni lot.

pasażerowie na lotnisku

Bagaż

Limit bagażu w środkach transportu

Zarówno przy podróżowaniu samolotem, jak i autokarem, limit bagażu głównego to najczęściej 20kg, a limit bagażu podręcznego to ok 7-10kg. Jeśli potrzebujemy wziąć więcej rzeczy, pozostaje jedynie opcja samochodu prywatnego.

Co zabrać na wyjazd do Anglii?

Na wyjazd do pracy do Anglii rekomendujemy zabrać wszystko to, bez czego absolutnie nie możemy żyć i co jest o wiele droższe na miejscu.

Ubrania

Warto zorientować się jaka pogoda panuje na miejscu, żeby nie brać niepotrzebnie rzeczy, których nie użyjemy. Z pewnością jadąc na Wyspy powinniśmy się zaopatrzyć w coś przeciwdeszczowego. Rzeczy, które zabierzemy ze sobą powinny być uniwersalne, neutralne i pasujące do siebie.

Parasolka

Mała parasolka to także przedmiot, który polecamy by zabrać w podróż do Wielkiej Brytanii. Nie zajmuje sporo miejsca, a w momencie gwałtownego deszczu może się okazać niezbędna.

Przejściówka do gniazdka

To rzecz, którą naprawdę warto kupić w Polsce, jeszcze przed wyjazdem, ponieważ np. na lotnisku jest dużo droższa.

bagaż vintage

Ile kosztuje wyjazd do Anglii?

Koszt wyjazdu (w jedną stronę) waha się od jedynych 100 zł (bilet na samolot kupiony z dużym wyprzedzeniem, w bardzo promocyjnej cenie) do nawet 500zł w przypadku samodzielnej podróży autem. Wbrew pozorom, bilet na samolot może być tańszy niż autobus, jeśli zostanie kupiony odpowiednio wcześniej. Dlatego ze względu na komfort i czas trwania podróży samolot wydaje się najdogodniejszym środkiem transportu do Anglii.

Czy do Anglii potrzebny jest paszport?

Aby przekroczyć granicę należy pokazać dowód lub paszport. Oznacza to, że paszport nie jest koniecznością, nawet po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Jestem już w Anglii – co dalej? Jak się przemieszczać?

W Anglii działa bardzo dobrze zorganizowany transport publiczny. Jest wielu przewoźników autobusowych i kilku kolejowych. Dodatkowo, w Londynie, Newcastle i Glasgow możemy liczyć na połączenia metrem, które ze względu na czas trwania, bywają bardzo dogodne.

London Underground

Najlepsze aplikacje i strony internetowe ułatwiające poruszanie się po Anglii i Wielkiej Brytanii

Istnieje wiele darmowych aplikacji i stron internetowych, które mogą pomóc nam w poruszaniu się po wielkiej Brytanii. Oto niektóre z nich:

  • Google Maps – chyba najlepsza aplikacja do planowania podróży, uwzględniająca bieżące informacje na temat ruchu na drodze i utrudnień.
  • Citymapper – świetna aplikacja jeśli chcemy odnaleźć się w dużych brytyjskich miastach, takich jak np. Londyn, Birmingham czy Manchester. Informacje podawane przez aplikacje są aktualizowane na żywo. Można w niej znaleźć różne alternatywy transportu, czego nie posiada żadna inna aplikacja (nawet GoogleMaps). Aplikacja działa również w wersji przez przeglądarkę internetową.
  • UK Bus Checker – aplikacja, która sprawdza połączenia autobusowe: ma zapisane rozkłady i pokazuje najbliżesze połączenia na danej linii autobusowej.
  • Traveline – strona internetowa, na której możemy sprawdzić połączenia wewnątrz miast i pomiędzy nimi. Serwis obejmuje zarówno autobusy, jak i pociągi.
  • Pociągi – National Rail to coś w stylu naszego rodzimego PKP. Na ich stronie można znaleźć połączenia pociągiem między konkretnymi miastami.
  • Strony konkretnych przewoźników

W Anglii działa naprawdę wielu przewoźników, ale chyba najbardziej znane firmy to Stagecoach i Arriva. Na ich stronach internetowych również można wyszukać dogodne połączenia, w szczególności w obrębie jednego miasta.

Red bus in London

O czym warto pamiętać korzystając z transportu w Anglii?

Podróżując autobusami w Anglii szybko przekonamy się, że nie ma możliwości by wsiąść do autobusu bez ważnego biletu. Kierowca od razu weryfikuje wszystkie bilety i jest również kasjerem dla osób, które chcą kupić bilet w autobusie.

Podróżując autobusem kilka razy w ciągu dnia (np. podczas dnia wolnego) warto się zaopatrzyć w bilet dzienny (tzw. Day saver czy DayRider), ponieważ już przy kilku przejazdach będzie on dla nas bardziej korzystny cenowo niż gdybyśmy kupowali osobno pojedyncze bilety.

Czy agencja pomaga w zorganizowaniu transportu?

Tak, wybierając Veritas Care możesz liczyć na pomoc w znalezieniu transportu. Możemy pomóc w znalezieniu odpowiedniego lotu oraz zaplanować jak dojechać z lotniska do miejsca pracy – Anglia. Chętnie wyszukamy najtańsze połączenie i zadbamy o to, aby łatwo było trafić do rodziny. W razie pytań lub wątpliwości, służymy pomocą.