senior z reumatyzmem

Objawy reumatyzmu u podopiecznego: symptomy i leczenie

Bez wątpienia każdy, słyszał o tym, jak dotkliwe bywają bóle reumatyczne i jak wyniszczającym schorzeniem jest reumatyzm. Jednak zapewne dopiero, decydując się na pracę, jako opiekunka osób starszych w Anglii miałaś okazję naprawdę zobaczyć skalę tego problemu. Jeśli podejrzewasz, że twój podopieczny może cierpieć na bóle reumatyczne, ale nie wiesz, jak to rozpoznać, lub ten etap masz za sobą i chciałabyś ulżyć jakoś seniorowi, to dobrze trafiłaś!

Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat reumatyzmu. Co to jest reumatyzm? Jak rozpoznać reumatyzm u seniora? Jakie są objawy reumatyzmu? Jak ulżyć mu w cierpieniu? Poznaj najczęstsze symptomy, sposoby leczenia i metody pomocy osobom cierpiącym na reumatyzm, by móc wesprzeć podopiecznego w codziennej walce z chorobą!

Co to jest reumatyzm?

Zacznijmy od początku, czyli odpowiedzenia na pytanie: Co to jest reumatyzm? Okazuje się, że określenie reumatyzm, to potoczne określenie szerokiej grupy schorzeń tkanki łącznej, spowodowanych reakcjami autoimmunologicznymi (układ odpornościowy atakuje wtedy błonę maziową, czyli wyściółkę stawów).

Najczęściej  jednak tym terminem określa się reumatoidalne zapalenie stawów. Reumatyzm, zwany również gościec to termin odwołujący się do dolegliwości, która cechuje się zapaleniem stawów, zmianami pozastawowymi i objawami ogólnymi, takimi jak bóle reumatyczne kości. Schorzenia tego typu w głównej mierze dotykają osób po pięćdziesiątym roku życia, lecz coraz częściej cierpią na nie i młodsi.

Pan trzymający się za ręke

Najczęstsze objawy reumatyzmu

Objawy reumatyzmu okresowo się nasilają, a następnie ustępują lub są mniej dotkliwe, a cały ten cykl może trwać latami. Większość z nich dotyczy stawów, kości i mięśni.  Chorzy na reumatyzm nierzadko odczuwają przeszywający ból stawów i kości, który nasila się zazwyczaj o poranku i w nocy, co ogranicza ruchomość stawów. Objawy reumatyzmu w pierwszym stadium choroby, najczęściej dotykają stawów mniejszych, takich jak okolice nadgarstków i palców dłoni, a następnie postępują do kolan, bioder, a czasami nawet kręgosłupa.

Innym symptomem chorób reumatycznych są nawracające zapalenia stawów objawiające się zaczerwienieniem i ciepłotą danego stawu, oraz jego ograniczoną mobilnością, a niekiedy deformacją.  Jeśli natomiast mowa o mniej oczywistych symptomach, to osoby, które zmagają się z chorobami o podłożu reumatycznym, często mają obniżony apetyt, przewlekłe gorączki oraz kłopoty ze snem.

Reumatyzm – leczenie

Leczenie reumatyzmu opiera się w głównej mierze na przyjmowaniu leków spowalniających przebieg choroby, takich jak Leflunomid, czy Metotreksat, a dobór konkretnego preparatu zależy od stanu zdrowia osoby starszej, stadium reumatyzmu, czy chorób towarzyszących. Dodatkowo stosuje się także niesteroidowe leki przeciwzapalne lub wstrzyknięcia glikokortykosteroidów.

Niestety te formy terapii mają charakter dość inwazyjny i bywają bolesne. Alternatywą dla nich jest, stosunkowo niedawno uznana terapia, polegająca na poddaniu chorego zabiegom przy użyciu fal o odpowiedniej częstotliwości. Jest to metoda wyjątkowo skuteczna i polecana przez specjalistów, ponieważ nie wiążę się z efektami ubocznymi, bólem ani dyskomfortem.  Ponadto, fundamentem leczenia reumatyzmu jest odpowiednia dieta oraz wysiłek fizyczny, o czym porozmawiamy za moment.

ręce

Jak opiekunka osób starszych może pomóc osobie z reumatyzmem?

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad i informacji, o których warto pamiętać, pracując jako opiekunka do osób starszych, cierpiących na choroby reumatyczne.

  • Odpowiednia masa ciała

Jako opiekunka do osób starszych, na pewno znasz wiesz jak ważna dla seniorów jest odpowiednia dieta i kontrola masy ciała, ale podkreślamy to jeszcze raz, utrzymanie stosownej masy ciała to duże odciążenie dla organizmu reumatyków. (Więcej o prawidłowym żywieniu osób starszych, możesz przeczytać tutaj).

  • Umiarkowana aktywność fizyczna

Reumatyzm nie powinien być powodem do zarzucenia aktywności fizycznej, a jedynie niewielkiej modyfikacji jej formy. Przykładami aktywności, nieobciążających stawów jest joga, pływanie, Nordic Walking, czy też fitness.

  • Odpowiednia postawa ciała

Osoby, cierpiące na reumatyzm często z powodu bólu, lub deformacji stawów garbią się i siedzą w wykrzywionej pozycji, dlatego jako opiekunka do osób starszych z reumatyzmem, powinnaś zwrócić uwagę by podopieczny zachowywał prostą postawę ciała.

  • Pomoc fizyczna

Jako opiekunka do osób starszych z reumatyzmem powinnaś zadbać o to, by podopieczny jak najmniej dźwigał, ponieważ podnoszenie, nawet wydawać by się mogło niewielkich ciężarów jest obciążeniem dla stawów.

Czerwone kropki na dłoniach

  • Odpowiednie środowisko

Osobom cierpiącym na choroby reumatyczne w bólu ulżyć może odpowiednia temperatura i wilgotność otoczenia. Żeby zapewnić podopiecznemu optymalne warunki, konieczne jest zadbanie o wysoką temperaturę oraz niski poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu.

Łagodzenie bólu

Głównym sposobem pomocy podopiecznym cierpiącym na reumatyzm jest walka z bólem. Jak łagodzić bóle reumatyczne? Przede wszystkim pilnując, by podopieczny zażywał leki, zalecane przez specjalistę, a dopiero w drugiej kolejności zwrócenie się ku innym metodom uśmierzania bólu, takim jak masaże rozluźniające mięśnie, czy zafundowanie podopiecznemu gorącej kąpieli.

 

Mamy nadzieję, że dzięki lekturze tego artykułu znasz już objawy reumatyzmu i wiesz, jak sobie z nim radzić, by ulżyć w bólu swoim podopiecznym. A po więcej informacji na temat opieki nad osobami starszymi, zapraszamy na naszego bloga!