dokumenty rekrutacyjne

Dokumenty potrzebne przed podjęciem pracy jako opiekun osób starszych

W przypadku wyjazdu do pracy za granicę, podobnie jak w przypadku każdego wyjazdu i podejmowania każdej pracy, należy dopełnić pewnych formalności i załatwić pewne dokumenty. Załatwienie niezbędnych dokumentów pozwoli nam zaoszczędzić sobie stresu i przyspieszy sprawny wyjazd do pracy.

Jeśli decydujemy się szukać pracy jako opiekun osób starszych – Anglia przez dedykowaną agencję, będzie nam znacznie łatwiej dopełnić formalności. Pisaliśmy o tym w poście Agencja opiekunek z ofertami pracy w Anglii.

Praca – opiekun osób starszych. Jakie dokumenty są potrzebne do podjęcia pracy?

Co opiekunka może przygotować ze swojej strony, będąc jeszcze w Polsce? Choć w przypadku szukania pracy w opiece przez agencję praktycznie nie musimy martwić się formalnościami, jest kilka rzeczy, które musimy załatwić sami.

Nie są to jednak działania skomplikowane i łatwo się z nimi uporać. Poniżej prezentujemy listę takich formalności / dokumentów, które są niezbędne, aby podjąć legalną pracę jako opiekun osób starszych w Wielkiej Brytanii.

agencja opiekunek osób starszych

Co można (trzeba) przygotować przed wyjazdem do pracy jako opiekun osób starszych – Anglia?

Przed podpisaniem umowy o pracę jako opiekun osób starszych należy przygotować następne dokumenty:

 1. Referencje od poprzednich pracodawców
 2. Certyfikaty odbytych szkoleń, które są istotne z punktu widzenia podejmowanego zatrudnienia w opiece (np. kurs na opiekuna osób starszych, kurs pierwszej pomocy itp.)
 3. Zaświadczenie o niekaralności. Jego koszt nie przekracza 50 zł. Uzyskać je można w punktach informacyjnych Krajowego Rejestru Karnego w sądach rejonowych lub okręgowych. Należy wypełnić wniosek i złożyć go:
  • osobiście  – najłatwiej po prostu pójść do sądu i załatwić zaświadczenie
  • pocztą
  • online – poprzez system e-krk  – należy jednak posiadać Profil Zaufany

opiekun osób starszych

Szczegółowe informacje na temat składania wniosku o zaświadczenie o niekaralności można znaleźć na stronach Ministerstwa Cyfryzacji. Koszt wyrobienia zaświadczenia o niekaralności ponosi opiekunka.

Dodatkowo warto zadbać również o:

 1. Posiadanie konta walutowego – konto jest niezbędne do otrzymywania wynagrodzenia. Natomiast konto konkretnie walutowe warto mieć, by nie tracić na przewalutowaniu środków. Będąc już potem w Anglii, można sobie założyć angielskie konto.
 2. Na wszelki wypadek warto wziąć ze sobą za granicę również skany dokumentów tożsamości (dowód osobisty i paszport) oraz skany dokumentów potwierdzających zatrudnienie (w tym referencji)

Opcjonalnie zatroszczyć można się również o samodzielne ubezpieczenie się przed wyjazdem. Warto to zrobić i zorientować się, jakie są dostępne możliwości, które zagwarantują nam rekompensatę pieniężną w razie jakiegoś wypadku.

Jednocześnie przypominamy, że każdy legalnie zatrudniony pracownik zostaje automatycznie objęty podstawowym ubezpieczeniem społecznym, przy podpisaniu umowy o pracę. Składki na to ubezpieczenie stanowią odsetek wynagrodzenia, według ustalanych corocznie klas, w zależności od wysokości zarobków.

Warto jednak pamiętać, że wiele usług jest wyłączonych z ubezpieczenia społecznego, na przykład korzystanie z dentysty lub niektóre procedury medyczne.

warunki pracy opiekuna

Do odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne potrzebne jest posiadanie numeru NIN, który omówimy w kolejnym punkcie, przy okazji formalności, które są do załatwienia już po przyjeździe do Anglii.

Jaki formalności należy dopełnić po przyjeździe do Anglii

W przypadku wyboru agencji Veritas Care poniższe formalności są załatwiane przez naszą agencję.

 • Wyrobienie numeru NIN – National Insurance Number. NIN to numer ubezpieczenia, który jest jednym z podstawowych formalności dla osób, które chcą pracować legalnie w Wielkiej Brytanii. Dzięki niemu wszelkie odprowadzone składki na ubezpieczenie i podatki są bezpieczne i przypisane do konkretnej osoby. Numery NIN wydawane są przez biuro pośrednictwa pracy Job Centre Plus, okres oczekiwania wynosi od jednego do trzech miesięcy. Materialnym dowodem posiadania numeru NIN jest niebiesko-czerwona, imienna karta.
 • Wyrobienie numeru UTR – Unique Taxpayer Reference. Jest to numer podatnika, wysyłany osobom samozatrudnionym (self employment) lub w przypadku założenia spółki. UTR jest konieczny do corocznego rozliczenia z podatku.
 • Angielski certyfikat o niekaralności – DBS check. Jest to certyfikat o niekaralności w UK. Jego koszt to 75 funtów. Jeśli decydujemy się na szukanie zatrudnienia w opiece przez agencję, pokrywa ona zwykle koszt wyrobienia DBS, jednak jest on odciągany z pierwszej pensji opiekunki.

opiekunka liczy wynagrodzenie

Rozliczenie z podatku następuje po zakończonym roku podatkowym. Dowiedz się więcej o rozliczeniach z urzędem skarbowym i tzw. emergency tax code.

Karta ubezpieczenia EHIC

EHIC to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego na Wyspach. Upoważnia ona do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie każdego państwa europejskiego. Wiele osób prawdopodobnie kojarzy kartę EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. UK dysponuje swoją analogiczną kartą i jest to właśnie EHIC.

Dopełnienie formalności do pracy w Anglii jako opiekun osób starszych wcale nie jest takie skomplikowane. Nasza agencja chętnie pomoże Ci w uzyskaniu niezbędnych dokumentów i przebrnięciu przez wszystkie formalności administracyjne.