angielski-dla-opiekunki

Legalna praca w Anglii jako opiekunka. Jakie formalności dopełnić?

Dokonanie wszystkich formalności to niezbędny krok w kierunku legalnego zatrudnienia za granicą. Ilość dokumentów, którą trzeba przygotować, aby legalnie pracować w UK, może zniechęcić nawet najbardziej zdeterminowaną osobę.

Dodatkowo należy pamiętać o ewentualnej odpowiedzialności karnej, gdyż nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem. Na szczęście Veritas Care pomoże Ci w pilnowaniu terminów oraz dopełnieniu uciążliwych formalności.

Dowiedz się, jakie dokumenty do pracy w Anglii będą Ci potrzebne.

Legalna praca w UK z Veritas Care

Wypełnienie formalności to jeden z ostatnich etapów procesu rekrutacyjnego na stanowisko opiekunki do osób starszych w Veritas Care. Aby przeszedł on pomyślnie, należy przygotować następujące dokumenty:

  1. skany dowodu osobistego, prawa jazdy oraz paszportu,
  2. referencje w języku angielskim z poprzednich miejsc pracy,
  3. referencje charakterologiczne,
  4. CV w języku angielskim,
  5. numer konta walutowego (w funtach) lub brytyjskiego,
  6. zaświadczenie o niekaralności – zostaje wydane z Krajowego Rejestru Karnego. Poniesiemy jednorazowy koszt w wysokości do 30 zł. Wniosek można złożyć przez internet lub w dowolnym punkcie informacyjnym KRK. Adresy placówek oraz szczegółowe informacje znajdziemy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji,
  7. DBS oraz NIN (National Insurance Number) – kwestie związane z brytyjskim zaświadczeniem o niekaralności oraz numerem ubezpieczenia społecznego są załatwiane przez agencję Veritas Care. Szczegóły dotyczące tych świadczeń opisane są poniżej,
  8. informacje o działalności w Wielkiej Brytanii (jeżeli posiadamy).

Self-employed, czyli samozatrudnienie w Veritas Care

W Wielkiej Brytanii Istnieją różne formy zatrudnienia. Agencja opiekunek Veritas Care działa w systemie self-employed, czyli samozatrudnienia. Oznacza to, że formalnie musisz zadbać o odprowadzenie podatku i opłacenie składek ubezpieczeniowych. Jednak w praktyce nie musisz się martwić o dotrzymanie terminów czy rozmowy w angielskich urzędach, gdyż w załatwieniu formalności pomaga Veritas Care.

Opiekunka i dokumenty

Taki rodzaj legalnej pracy w Anglii ma wiele zalet, m.in.: wysoką kwotę wolną od podatku, niskie składki ubezpieczeniowe, możliwość odliczenia kosztów działalności czy większą swobodę działań.

Legalna praca w Anglii dokumenty – NIN (National Insurance Number) i DBS certificate

Wpisując w wyszukiwarkę Google frazę „praca w Anglii co potrzebne”, bez wątpienia znajdziemy informację na temat ubezpieczenia społecznego. NIN, czyli National Insurance Number to brytyjski odpowiednik NIP-u oraz PESEL-u służy do identyfikacji podatnika i jest niezbędny do opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz fundusz emerytalny.

O NIN należy ubiegać się osobiście już po przyjeździe do pracy w Anglii. Zaświadczenie można złożyć w lokalnym Jobcentre Plus, będzie trzeba odbyć rozmowę z urzędnikiem. Agencja Veritas Care służy pomocą – umówimy Cię na rozmowę, zawiadomimy o tym rodzinę podopiecznego oraz wyślemy Ci maila z adresem, godziną i datą spotkania.

Dokumenty w Anglii

Przed rozmową przygotuj dowód osobisty, paszport oraz potwierdzenie miejsca zamieszkania w Wielkiej Brytanii (będzie to adres seniora, którym się opiekujemy). Należy przygotować się na pytania dotyczące celu przyjazdu do Anglii oraz miejsca zatrudnienia.

Natomiast certyfikat DBS to brytyjskie zaświadczenie o niekaralności, które jest warunkiem koniecznym przed podjęciem na Wyspach pracy w charakterze opiekunki bądź opiekuna do osób starszych. Dokument jest wydawany przez Disclosure and Barring Service (DBS). O przyznanie opiekunce zaświadczenia aplikuje agencja Veritas Care, zaś jego koszt (£75) będzie potrącony z pierwszej wypłaty.