Opiekunka jedzie do Anglii

Zmienniczka w opiece seniora – co należy wiedzieć?

Jeżeli decydujesz się na pracę opiekunki w modelu  live-in, musisz przygotować się na pracę kontraktową. Opiekunki do osób starszych wyjeżdżają do Anglii na 6 lub 8 tygodni, po czym wracają do domu, aby odpocząć, zobaczyć się z rodziną bądź wyjechać na wakacje. Pod naszą nieobecność senior nadal będzie potrzebował wsparcia, dlatego agencja na ten okres szuka tzw. zmienniczki.

Co warto wiedzieć i jak przygotować się do wymiany ze zmienniczką w opiece osób starszych za granicą?

O co warto powiedzieć zmienniczce w opiece?

Obowiązki zmienniczki nie będą się różniły od naszych. Bardzo ważne jest, aby zachować wypracowaną rutynę. Badania wykazały, że osoby starsze (w szczególności te cierpiące na demencję lub chorobę Alzheimera) nie lubią zmian. Nagłe zawirowania w codziennej rutynie mogą doprowadzić do wzmożonego niepokoju lub nawet ataku agresji.

Zmienniczka do opieki powinna zatem dobrze znać przyzwyczajenia podopiecznego jeszcze przed przyjazdem do Anglii. Warto przyszłej opiekunce udzielić rad na temat codziennych obowiązków. Co warto powiedzieć? Należy rozstrzygnąć kwestie związane z zakupami, przerwami, podawaniem seniorowi leków.

Aby ułatwić opiekunce na zastępstwo pracę, można też wskazać gdzie leżą najpotrzebniejsze przedmioty oraz środki czystości. Pamiętajmy, aby nie utrudniać sobie pracy. Zmienniczka do opieki oraz jej poprzedniczka mają tworzyć zgrany zespół, współpracować, tym samym zapewniając najwyższy standard usług.

Uśmiechnięta opiekunka

Jak skontaktować się ze zmienniczką do opieki?

Kontakt ze zmienniczką w opiece zapewnia agencja Veritas Care. Jeżeli panie lub panowie chcą ze sobą porozmawiać przed wyjazdem do pracy w Anglii, oboje muszę wyrazić zgodę na przekazanie danych kontaktowych.

Rozmowa ze zmienniczką przed przyjazdem nie jest jednak obowiązkowa. Zazwyczaj (choć nie zawsze) opiekunki spotykają się na miejscu, wtedy można wszystko ustalić, rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na pytania. Zdarzają się sytuacje, w których w ogóle nie zobaczymy swojej poprzedniczki. Nie należy się jednak martwić! Wystarczy przekazać agencji, aby poprosiła opiekunkę o pisemne pozostawienie kilku krótkich instrukcji.

Opiekunka do starszych w Anglii

Czy mam wpływ na to, kto będzie moją zmienniczką?

Zanim zaczniemy wpisywać w wyszukiwarkę „opiekunka na zastępstwo Anglia”, trzeba dowiedzieć się, czy w ogóle mamy wpływ na to, kto będzie naszą zmienniczką. Odpowiedź na to pytanie brzmi: niekoniecznie. Proces rekrutacyjny zmienniczki przebiega tak samo, jak opiekunki, która zajmowała się podopiecznym przed nią.

Trzeba zatem mieć doświadczenie w opiece oraz przejść pozytywnie zarówno test językowy, jak i rozmowę z rodziną seniora. To właśnie oni podejmują ostateczną decyzję o zatrudnieniu opiekunki bądź opiekuna.

Biorąc to pod uwagę, opiekunka osób starszych przebywająca na zleceniu może polecić kogoś sprawdzonego rodzinie, przez którą jest zatrudniana. Jednakże trzeba pamiętać, że taka osoba również będzie musiała dopełnić wszystkie formalności – łącznie ze sprawdzeniem umiejętności językowych oraz przejściem obowiązkowego szkolenia.