Pierwsza pomoc karetka w Anglii

Co opiekunka osoby starszej powinna wiedzieć o pierwszej pomocy?

Pracując w charakterze opiekunki do osób starszych, musimy liczyć się z ewentualnym nagłym pogorszeniem stanu zdrowia naszego podopiecznego. Większość seniorów przewlekle choruje lub zmaga się z okazjonalnymi schorzeniami. Jest to naturalne, gdyż organizm człowieka nie pracuje już tak jak przed laty.

Jednak co w wypadku, gdy osoba starsza nagle zasłabnie? Jak sprawnie udzielić pierwszej pomocy?

Pierwsza pomoc przedmedyczna seniora

Każda opiekunka do osoby starszej przed wyjazdem do pracy w Anglii powinna przejść szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Jest to szereg prostych czynności, które mogą znacznie zwiększyć szansę na przeżycie osoby poszkodowanej.

W sytuacji kryzysowej najważniejsze jest zachowanie spokoju i postępowanie zgodnie z wyuczonymi procedurami. Pamiętajmy, że liczy się każda sekunda.

Jakie są zasady pierwszej pomocy przedmedycznej?

 1. Ocena bezpieczeństwa – przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności należy ocenić, czy zaistniała sytuacja nie zagraża naszemu bezpieczeństwu. Jeśli nie zadbamy o siebie, nie będziemy mogli udzielić pierwszej pomocy podopiecznemu.
 2. Sprawdzenie przytomności – jeżeli osoba jest przytomna, zacznijmy do niej mówić. Ważne jest, aby zadawać pytania dotyczące obecnego stanu: Co się stało? (ang. What happend?) Gdzie cię boli? (ang. Where does it hurt?). Jeśli osoba ma zamknięte oczy i nie reaguje na nasze polecenie, warto złapać podopiecznego za ramię i nim delikatnie potrząsnąć, aby upewnić się, że nie śpi. Następnie nachylamy się nad jego twarzą i przed 10 sekund sprawdzamy czynności życiowe, sprawdzamy puls. Nasłuchujemy oddechu i patrzymy, czy klatka piersiowa się unosi oraz, czy czujemy oddech osoby poszkodowanej na swoim policzku.
 3. Wezwanie pomocy – jednym z najważniejszych i kluczowych kroków jest wezwanie pogotowia ratunkowego. Jako osoby niewykwalifikowane jesteśmy w stanie udzielić jedynie pomocy przedmedycznej, podopiecznego musi zbadać lekarz lub ratownik.

Pierwsza pomoc w Wielkiej Brytanii

Wzywanie pogotowania w Anglii

Numery alarmowe w Wielkiej Brytanii to 999 oraz 112. Po połączeniu z centralą operator zapyta się, na jakich jednostkach nam zależy: Pogotowie (Ambulance), Policja (Police) lub Straż Pożarna (Fire Service, Fire Brigade).

Jako opiekunka osoby starszej, należy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach swojego podopiecznego. Przydatne będzie spisanie sobie najważniejszych informacji i trzymanie ich przy telefonie. Operator telefonu alarmowego będzie zadawał wiele szczegółowych pytań w celu sprawnego udzielenia pomocy. Trzeba znać wiek podopiecznego, przyjmowane przez niego leki, przebyte choroby oraz dokładny adres zamieszkania. Ponadto opiekunka będzie musiała odpowiedzieć na pytania:

 • Co się stało?
 • W jakim stanie jest pacjent? (czy jest przytomny, czy się rusza i czy reaguje)
 • Czy osoba poszkodowana oddycha?
 • Czy wyczuwalny jest puls?
 • Jakie czynności już wykonaliśmy?
 • Jak się nazywamy i jaki jest nasz numer kontaktowy? (czasami będzie trzeba wytłumaczyć ratownikom trasę dojazdu, zwłaszcza jeśli dom podopiecznego znajduje się na dużym osiedlu).
 • Jaki jest dokładny adres, pod jakim się znajdujemy?
 • Jakie jest imię i nazwisko osoby poszkodowanej?

Operator w większości przypadków zostanie z nami na linii i pomoże w przeprowadzeniu czynności podtrzymujących życie seniora.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa

Pierwsza pomoc przedmedyczna seniora – resuscytacja krążeniowo-oddechowa

Jeśli nie wyczujemy pulsu i stwierdzimy, że podopieczny nie oddycha, należy niezwłocznie rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. Na początku należy upewnić się, czy drogi oddechowe są udrożnione, w tym celu wystarczy odchylić głowę poszkodowanego maksymalnie do tyłu. Znacznie zwiększymy tym szansę na przeżycie, gdyż jedynie 4 minuty nieprawidłowego dotlenienia mogą prowadzić do zatrzymania akcji serca.

Do czynności ratujących życie zaliczmy:

 • 30 uciśnięć klatki piersiowej (z częstością 100/min, ale nie więcej jak 120/min),
 • 2 oddechy,
 • Powtarzaj do chwili przyjazdu pogotowia lub odzyskania przytomności przez seniora.

Uciski należy wykonywać z dosyć dużą siłą. Szczególnie u osób starszych może dojść do złamania żeber (nawet 90% przypadków resuscytacji seniora). Nie przerywamy masażu, gdyż zawsze priorytetem jest przywrócenie akcji serca.

Nie próbujemy przywrócić funkcji układu krążenia i oddychania tylko w przypadku podpisanego przez seniora DNR (ang. Do Not Resuscitate), a Anglii zazwyczaj będzie to DNACPR (ang. Do Not Attempt Cardiopulmonary Resuscitation). Jest to prawnie wiążąca prośba o niepodejmowaniu resuscytacji w przypadku zatrzymania akcji serca.

Opatrunek pierwszej pomocy

Pierwsza pomoc przedmedyczna – szkolenia opiekunek do osoby starszej z Veritas Care

Każda opiekunka, która zdecyduje się na współpracę z Veritas Care, otrzyma bezpłatne szkolenie, które znacznie podniesie jej zawodowe kwalifikacje. Znaczna jego część jest poświęcona udzielaniu pierwszej pomocy.

Nasi szkoleniowcy przedstawią szczegółowe case studies, dzięki którym dowiesz się jak postępować w przypadku wylewu, zawału serca, oparzenia, porażenia prądem, wylewu, upadku z wysokości, zawału, krztuszenia i wielu innych przypadków, które mogą zagrażać życiu podopiecznego.