choroby wieku starczego u kobiet

Choroby wieku starczego u kobiet

Choroby wieku podeszłego mogą różnić się w zależności od płci seniora. Nieco inne schorzenia zagrażają kobietom, a inne mężczyznom. Warto, aby opiekunka osoby starszej wiedziała, na co zwracać uwagę u swoich podopiecznych. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na ten temat.

 Co ma wpływ na choroby wieku starczego u kobiet?

Menopauza powoduje ogromne zmiany w sposobie funkcjonowania kobiecego ciała. Drastycznie spada poziom żeńskich hormonów, co prowadzi do zmian fizjologicznych i nasilenia procesów starzenia się. Kobiety w okresie menopauzy są dużo bardziej niż wcześniej narażone na choroby sercowo-naczyniowe oraz ogólnoustrojowe.

Wszystko to sprawia, że starsze kobiety stanowią odrębną, bardzo liczną, grupę pacjentów. Ich specyficzne potrzeby powinny mieć również wpływ na pracę zajmującej się nimi opiekunki.

opieka nad starszą osobą

Problemy sercowo-naczyniowe u kobiet

U młodszych kobiet średnia liczba chorób układu krążenia jest niższa niż u mężczyzn w tym samym wieku. Kobiety stosunkowo rzadko chorują na serce. Jeśli już tak się dzieje, najczęściej przyczyną są wady wrodzone. Dużo rzadziej niż u mężczyzn są one spowodowane stylem życia. Jest to zasługa hormonów, głównie estrogenu, który zmniejsza ryzyko tego typu chorób.

Niestety „ochronne” działanie hormonów zmniejsza się po menopauzie. Dlatego starsze kobiety zaczynają zmagać się z problemami sercowo-naczyniowymi. Warto wiedzieć, że objawy zawału serca u kobiet będą wyglądały inaczej niż u mężczyzn.

Objawy zawału serca u kobiet

Zawał serca może u kobiet wystąpić nieoczekiwanie, bez żadnego ostrzeżenia. Zwykłymi objawami są ból w klatce piersiowej, który rozprzestrzenia się na lewą rękę lub lewy obojczyk. Może pojawić się również uczucie duszności lub nudności.

Opiekując się starszą kobietą należy zwracać uwagę na wszelkie symptomy, które mogłyby sugerować zbliżający się zawał serca. Jeśli zachodzi takie podejrzenie – należy wezwać pomoc medyczną. Oczekując na przybycie ratowników, dobrze jest umieścić seniorkę w spokojnym i cichym miejscu. Należy również zapewnić dostęp do świeżego powietrza.

szpital opieka poliatywna

Choroby wieku podeszłego u kobiet związane z układem kostnym

Chorobami wieku starczego, z którymi muszą mierzyć się kobiety są również te związane z układem kostnym. Może to być osteoporoza, utrata gęstości kości, która prowadzi do złamań. Najczęściej dotyka ona małych i szczupłych kobiet.

Osteoporoza powodowana jest brakiem witaminy D3 i wapnia  w codziennej diecie. Niemały wpływ ma również mała aktywność fizyczna. Zmiany związane z osteoporozą mogą również wynikać z długotrwałego przyjmowania niektórych leków.

Leczenie osteoporozy jest trudne i kosztowne. Opiekunka osoby starszej powinna zwracać uwagę na to, aby seniorka unikała sytuacji, które mogłyby doprowadzić do złamania. U osób zmagających się z osteoporozą niebezpieczne mogą być nawet niewielkie obrażenia. Dlatego tak ważne jest przygotowanie bezpiecznej przestrzeni dla podopiecznej.

Zwracaj uwagę na wszelkie guzy i zgrubienia, jakie pojawiają się u seniorki

Po przekroczenie 50 roku życia przez kobietę zwiększa się u niej zagrożenie zachorowania na raka. Kobiety narażone są zwłaszcza na dwa rodzaje nowotworów: rak piersi i rak szyjki macicy.

Starsze kobiety niechętnie poddają się badaniom ginekologicznym. Dlatego tak ważne jest, aby zachęcać seniorkę do regularnych wizyt u tego lekarza. Bardzo ważne jest wczesne wykrycie tych chorób i podjęcie odpowiedniego leczenia, zanim choroba nie rozwinie się bardziej.

opieka poliatywna

Opiekując się kobietą walczącą z nowotworem, warto mieć na uwadze towarzyszący jej ból. Można próbować go zmniejszyć poprzez fizjoterapię oraz masaże. Równie ważne jest wsparcie psychiczne podopiecznej.

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) u kobiet

Inkontynencja jest jedną z częściej występujących chorób wieku starczego. Dotyczy ona obu płci, choć częściej występuje u kobiet. Powodem jest osłabienie się mięśnia dna macicy. Wpływ ma na to ogólne osłabienie mięśni w organizmie, ale również poród i zabiegi ginekologiczne.

Inkontynencja towarzyszy często takim chorobom jak udar, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona oraz Alzheimera.

Jeśli Twoja podopieczna cierpi na nietrzymanie moczu, zwracaj szczególną uwagę na odpowiednią higienę miejsc intymnych. W większości przypadków konieczne będzie zakupienie specjalnych wkładek/pieluch, które wchłaniają wilgoć i nieprzyjemne zapachy.

Pamiętaj, że dla chorej jest to również kłopotliwe schorzenie. Seniorka może czuć się zawstydzona i bezradna. Część z nich może chcieć z tego powodu unikać kontaktów towarzyskich. Mimo to staraj się zachęcać starszą osobę do podtrzymywania więzi społecznych.

toaleta

Równie ważne jest pilnowanie regularnego, w stałych odstępach czasu korzystania z toalety przez podopieczną. Nie powinno się natomiast zmniejszać spożycia płynów. Wypijanie zalecanej ilości wody niegazowanej pozwala zmniejszyć ryzyko infekcji dróg moczowych.

Psychiczne choroby wieku starczego

Starsze kobiety częściej zmagają się z problemami psychologicznymi i psychicznymi, niż mężczyźni z tej samej grupy. Przyczyny pogorszania się zdrowia emocjonalnego i psychicznego mogą mieć różne podłoże. Niemały wpływ na ich rozwój ma między innymi poczucie osamotnienia, problemy zdrowotne, przejście na emeryturę lub śmierć bliskiej osoby.

Dobrze, jeśli opiekunka zachęca podopieczną do codziennej aktywności. Mogą to być wspólne rozmowy, przeglądanie zdjęć lub układanie puzzli. Warto zachęcać osobę starszą do utrzymywania życia towarzyskiego. Może to pomóc w walce z depresją starczą, która jest dość często występującą psychiczną chorobą wieku starczego.

objawy depresji

Hemoroidy jako choroba wieku podeszłego

Z hemoroidami borykają się od czasu do czasu wszyscy. Jednak to kobiety są bardziej na nie narażone ze względu na ciążę i poród. Chociaż występują u osób w każdym wieku, częściej wpływają na starszych osób.

Objawy hemoroidów nie powinny być ignorowane. Szczególnie wszelkiego rodzaju krwawienia podczas wypróżnień powinny być zgłaszane lekarzowi. Hemoroidy najczęściej leczone są z wykorzystaniem maści, czopków lub tabletek doustnych.

Nie są to jednak jedyne choroby wieku podeszłego u kobiet, z którymi może zetknąć się opiekunka osoby starszej. Część chorób pojawia się bez względu na wiek podopiecznego.

Inne choroby wieku starczego:

  • artretyzm,
  • pogorszenie się wzroku i słuchu,
  • rany przewlekłe.

Powyższym schorzeniom poświęcimy inny wpis na naszym blogu.