Kalendarz adwentowy

Jak wygląda Boże Narodzenie w Anglii?

Boże Narodzenie to szczególny okres, w którym ciepło rodzinnego ogniska jest wyjątkowo ważne. Jednocześnie należy pamiętać, że brytyjskie tradycje bożonarodzeniowe różnią się od naszych. Wyjeżdżając do pracy w Anglii, warto zapoznać się ze świątecznymi zwyczajami.

Różnice między polskim a angielskim Bożym Narodzeniem

Aby zagwarantować najwyższy standard opieki, czyli zapewnić komfort psychiczny osobie starszej należy poznać jej przyzwyczajenia. Co za tym idzie, znać obyczaje i tradycje. Jednakże trzeba wziąć pod uwagę to, że praca w charakterze opiekuna osoby starszej za granicą wiąże się z różnicami kulturowymi. Zwyczaje bożonarodzeniowe w Anglii znacznie odbiegają od naszych. Dowiedz się, czym cechuje się Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii?

Kalendarze adwentowe

Kalendarz adwentowy służy do odliczania dni do Bożego Narodzenia. Tradycja przywędrowała do Anglii z Niemiec i sięga początków XIX wieku. Wtedy protestanci odznaczali dni adwentu przy pomocy świec. Świąteczny obyczaj przyjął się znacznie lepiej na Wyspach, niż w Polsce i teraz jest nieodłącznym elementem brytyjskiej kultury.

 

Kalendarz adwentowy

Wigilia kontra Christmas Day

W przeciwieństwie do naszych rodzimych tradycji, Wigilia w Wielkiej Brytanii przechodzi bez echa. Wieczór 24. grudnia Anglicy rzadko spędzają w dużym rodzinnym gronie. Niektórzy decydują się na wspólny posiłek w pubie. Nieodłącznym elementem przygotowań w tym dniu jest również powieszenie skarpety (ang. Christmas stocking) na kominku. To właśnie tam o poranku możemy znaleźć upragnione prezenty.

Celebrowanie Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii rozpoczyna się 25. grudnia. Nasz pierwszy dzień świąt jest na Wyspach powszechnie znany jako Christmas Day i rozpoczyna się rozpakowywaniem prezentów. Podarunków można szukać pod choinką (przystrojoną już na początku grudnia) oraz we wspomnianych wcześniej skarpetach.

Choinka bożonarodzeniowa

Zgodnie ze zwyczajem bożonarodzeniowym w Anglii o godzinie 15 do narodu zwraca się królowa. Elżbieta II od 1952 roku wygłasza świąteczne orędzie w brytyjskiej telewizji publicznej.

Pod wieczór przychodzi czas na kolację, Brytyjczycy nie dzielą się opłatkiem. Za to nieodłącznym elementem uczty jest tzw. Christams cracker. Jest to niewielki pakunek w kształcie cukierka, który w środku skrywa małą nagrodę, papierową koronę oraz żart do przeczytania przy świątecznym stole. Do otwarcia tego prezentu potrzebne są dwie osoby – każda łapie za jeden koniec i ciągnie z całych sił.

Kolędowanie

Kolędowanie jest aspektem, który łączy nas z Brytyjczykami. Aczkolwiek wyspiarze nie śpiewają za stołem i stawiają na uliczne koncerty. Przy okazji kolędnicy zbierają pieniądze, które później przekazują na szczytny cel. Nie należy się również zdziwić, gdy w grudniu do naszych drzwi zapuka grupa śpiewaków z „wiaderkiem na datki”.

Boże Narodzenie w Anglii

Boxing Day

Drugi dzień świąt to w Wielkiej Brytanii tzw. Boxing Day. Nazwa pochodzi od starej angielskiej tradycji, podczas której klasa wyższa dawała w prezencie swojej służbie pudełka (ang. box) pełne jedzenia. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, a Brytyjczycy lubią wtedy odwiedzać dalszą rodzinę i chodzić na zakupy.

Co Anglicy jedzą na święta Bożego Narodzenia?

Indyk w roli głównej

Zdecydowanie najprzyjemniejszą częścią świąt w Anglii jest bożonarodzeniowe jedzenie. Próżno na brytyjskim stole wypatrywać karpia, barszczu z uszkami czy kapusty z grzybami. Zatem co jedzą Anglicy na święta bożego narodzenia? Głównym daniem na stole będzie indyk (ang. Christmas turkey). Ptak zostaje zamarynowany oraz nadziany owocami, chlebem i przyprawami (ang. stuffing). Następnie wędruje do piekarnika na około 5 godzin.

Indyk bożonarodzeniowy

Rozmaite słodkości

Angielskie święta są zdominowane przez słodkości. Tradycyjnie wypieka się tzw. mince pies – miniaturowe kruche babeczki z nadzieniem w postaci mieszanki suszonych owoców, siekanych orzechów i przypraw.

Kolejną potrawą na słodko jest Christmas pudding przygotowywany z mieszanki bakaliowej, bułki tartej, skórki z cytryny oraz pomarańczy i alkoholu. Przy serwowaniu ten brytyjski deser przyozdabia się gałązką ostrokrzewu i podpala.

Z podobnych składników przyrządza się Christmas cake. Ten tradycyjnie bożonarodzeniowy angielski przysmak jest dodatkowo pokryty marcepanową masą.