Świąteczne potrawy angielskie

Potrawy świąteczne w Anglii

Tradycje świąteczne w Anglii i w Polsce znacznie różnią się od siebie. Jednak jednym elementem wspólnym jest uroczysta, bożonarodzeniowa kolacja. Jednak na tym podobieństwa się kończą, bowiem potrawy stające na stołach Brytyjczyków nie mają nic wspólnego z naszym karpiem. Pracując jako opiekunka osób starszych w Anglii, warto wiedzieć, jakie są popularne potrawy świąteczne w Anglii.

Codzienna dieta osób starszych może być bardzo wymagająca. Do wytycznych, z którymi zgadza się większość lekarzy, należy m.in. ograniczenie spożywania tłuszczów oraz odpowiednia ilość błonnika. Warto postawić na dietę lekkostrawną, która została przez nas szczegółowo opisana.

Jednakże Boże Narodzenie to szczególny okres, w którym Anglicy gotują specjalne świąteczne potrawy. Może zdarzyć się, że senior poprosi nas o przygotowanie jednej z nich. Sprawdź, co jedzą Brytyjczycy podczas świąt Bożego narodzenia.

Potrawy wigilijne w Anglii – dania główne

Bożonarodzeniowe potrawy w Anglii spożywa się nie 24. grudnia, lecz dzień później. Christmas Day nie mógłby się obejść bez indyka (ang. Christmas turkey). Nadziewany chlebem, przyprawami, owocami i warzywami króluje na wigilijnym stole. W wielu brytyjskich domach przyrządza się zamiennik tego dania w postaci gęsi, kaczki lub wołowiny.

Mięso podaje się w towarzystwie rozmaitych pieczonych warzyw – pietruszki, marchewki czy ziemniaków (ang. roast potatoes). Bardzo popularnym dodatkiem jest również brukselka, która po obróbce termicznej w piekarniku ma lekko orzechowy smak.

Wigilijny indyk

Kolejną mięsną potrawą na święta Bożego Narodzenia w Anglii są tzw. pigs in blanket, czyli mała wieprzowa parówka zawinięta w plasterki i upieczona.

Te specjały są okraszone rozmaitymi sosami. Zazwyczaj jest to gravy, czyli ciemny pieczeniowy sos na mięsnej bazie.

Potrawy wigilijne w Anglii – desery

Wśród świątecznych potraw angielskich nie może zabraknąć deserów. Najbardziej tradycyjnym jest Christmas pudding. Jego historia sięga XV wieku, wtedy tę mieszankę składającą się z rodzynków, kandyzowanej skórki z owoców cytrusowych, bułki tartej, jajek, przypraw oraz alkoholu gotowano w specjalnej chuście (stąd okrągły kształt deseru).

Co ciekawe z tym puddingiem bożonarodzeniowym wiąże się pewna tradycja. W jego przygotowaniu uczestniczyła cała rodzina – każdy członek miał prawo zamieszać masę i wypowiedzieć życzenie. Miało się niechybnie spełnić.

Desery wigilijne w Anglii

Na świątecznym brytyjskim stole zagościć może trifle. Jest to warstwowym przysmak, w którego skład wchodzi ciasto biszkoptowe przekładane owocami lub galaretką, budyniową masą oraz bitą śmietaną.

Mince pies to jedną z tych z potraw wigilijnych w Anglii, którą znajdziemy nie tylko na bożonarodzeniowym stole. Te babeczki wypełnione siekanymi suszonymi owocami i orzechami stanowią nieodłączny element brytyjskiej diety w trakcie całego okresu zimowego.