Londyn: Największe miasta w Anglii

Największe miasta w Anglii – wszystko, co musisz wiedzieć na ich temat szykując się do pracy, jako opiekunka do osób starszych

Dzisiaj opowiadamy o największych miastach w Anglii. Zapoznaj się z naszym kompletnym przewodnikiem po najważniejszych miejscach w tym kraju. Jakie zabytki odwiedzić? Jakie tradycyjne potrawy są tam najpopularniejsze? Jak wygląda podział administracyjny Anglii? Jak ogarnąć lotniska w Anglii? Jakie hrabstwa Anglii są najciekawsze dla turystów? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania, a dodatkowo okrasimy je jeszcze informacjami na temat kultury i historii. Zapraszamy do lektury!

Anglia – podstawowe informacje

Anglia to państwo wchodzące w skład Zjednoczonego Królestwa, które graniczy z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Na północnym zachodzie Anglii leży Morze Irlandzkie, a na południowym Morze Celtyckie. Anglię od Europy kontynentalnej oddziela Morze Północne na wschodzie i Kanał La Manche na południu. Kraj ten zajmuje pięć ósmych powierzchni wyspy Wielka Brytania, która leży na północnym Atlantyku, i składa się z ponad 100 mniejszych wysp, takich jak wyspy Scilly i Isle of Wight.

Stolicą Anglii i zarazem największym miastem jest Londyn. Panuje w niej królowa brytyjska Elżbieta II, a populacja kraju to ponad 56 milionów osób, z czego większość zamieszkuje stolicę oraz inne aglomeracje. Językiem obowiązującym w Anglii, jest oczywiście angielski, a walutą Funt szterling.

Podział administracyjny Anglii

Podział administracyjny Anglii składa się z trzypoziomowej struktury organizacyjnej samorządu lokalnego w Anglii. Dany podział obejmuje regiony hrabstwa i okręgi.  Regiony są najwyższą jednostką samorządu terytorialnego Anglii. Anglia podzielona jest na 9 regionów, a regiony Anglii włączają w siebie przynajmniej jedno hrabstwo. Hrabstwa, z angielska nazywane shire counties zostały utworzone w 1974 roku i są oficjalnie znane pod nazwą non-metropolitan counties, które podzielone zostały na okręgi. Hrabstwa Anglii obejmują swoim obszarem znaczną część kraju, głównie jednak w obszarach wiejskich.

Największe miasta w anglii: Mapa

Najważniejsze regiony Anglii to:

  1. East Midlands
  2. East of England
  3. North East
  4. North West
  5. South East
  6. South West
  7. West Midlands
  8. Greater London
  9. Yorkshire and the Humber

3 największe miasta w Anglii

Po omówieniu najważniejszych informacji o kraju oraz jego podziale administracyjnym, przyszedł czas na opowiedzenie, jakie są największe miasta w Anglii i przybliżenie ich charakterystyki. 3 największe miasta w Anglii to odpowiednio Londyn, Birmingham oraz Liverpool.

Londyn

Londyn to największe miasto i stolica Zjednoczonego Królestwa, które mieści się w południowo-wschodniej części kraju, nad rzeką Tamizą. Współczesny Londyn jest drugim pod względem wielkości centrum finansowym świata oraz trzecim co do wielkości, po Stambule i Moskwie, miastem Europy. Londyn, podobnie jak inne największe miasta w Anglii to kosmopolityczne miasto, gdzie przebywają ludzie wszystkich narodowości, religii i kultur.

Birmingham

Birmingham to ogromne miasto i jednocześnie dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, położone w hrabstwie metropolitalnym West Midlands, na terytorium Brimingham żyje ponad 1 mln osób i jest ono częścią większego ośrodka metropolitalnego, w którego skład wchodzą takie miasta, jak Coventry, Wolverhampton, Walsall, Tamworth, Solihull oraz Dudley. Głównym elementem krajobrazu Birmingham jest rozbudowany system kanałów, które łącznie są dłuższe od kanałów w Wenecji, a najważniejszymi stacjami kolejowymi w mieście są stacje: Birmingham Moor Street, Birmingham Snow Hill, Birmingham New Street.

Miasta w anglii

Liverpool

Liverpool to trzecie pod względem wielkości miastem w Anglii,  dystryktem metropolitalnym oraz stolicą hrabstwa Merseyside, jest to miasto położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii i na północnym brzegu estuarium rzeki Mersey, w oddaleniu około 340 km od Londynu. Liverpool jest drugim po Londynie ośrodkiem portowym Wielkiej Brytanii i jednym z najważniejszych ośrodków historycznych, co zawdzięcza niechlubnej historii związanej głównie z handlem niewolnikami i po części komunikacji pasażerskiej z Ameryką. To ogromny ośrodek kulturalny, przemysłowy oraz turystyczny.

Lotniska w Anglii

Miano największe miasta w Anglii zobowiązuje, dlatego każde z opisanych przez nas miast dysponuje kilkoma portami lotniczymi. Jeśli planujesz pracę opiekunki w Anglii, to na pewno przydadzą ci się te informacje.

Lotniska w Londynie:

Londyn-Heathrow – położone około  24 km na zachód od centrum Londynu.

Londyn-City – położone około  10 km od centrum Londynu.

Londyn-Gatwick – położone około  40 km na południe od centrum Londynu.

Londyn-Stansted – położone około  60 km na północny-wschód od centrum Londynu.

Londyn-Luton – położone około 50 km na północ od centrum Londynu.

Londyn-Southend – położone około 60 km od centrum Londynu.

lotniska w anglii

Lotnisko w Birmingham:

Międzynarodowe lotnisko Birmingham położone jest w odległości 13 km od centrum Birmingham i stanowi szóste co do wielkości lotnisko w Wielkiej Brytanii.

Lotnisko w Liverpoolu:

Lotnisko Liverpool-John Lennon położony 12 km na południowy wschód od centrum miasta, w dzielnicy Speke, od której wziął swoją pierwotną nazwę – Speke Airport.

Największe miasta w Anglii – podsumowanie

Anglia to fantastyczny i różnorodny zarówno pod względem charakterystyki geograficznej, jak i kulturalnej kraj. Największe miasta w Anglii charakteryzują się bogactwem możliwości nie tylko dla turystów, ale ich mieszkańców. To właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na wyjazd do tej światowej potęgi, by rozpocząć swoją karierę opiekunki w Anglii.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla ciebie przydatny i zapraszamy do innych, dostępnych na naszym blogu!