Inkontynencja u osoby starszej

Inkontynencja u osoby starszej – co to i jak sobie z nią radzić

Inkontynencja, popuszczenie i nietrzymanie moczu jest jedną z najliczniejszych dolegliwości wieku starczego. Może ona przyjąć różne formy oraz częstotliwość, niemniej jest to bardzo powszechny problem osób starszych. Mimo to temat ten jest okryty zasłoną wstydu i traktowane, jako temat tabu, co zdecydowanie nie powinno mieć miejsca w cywilizowanym świecie.

Dlatego postanowiliśmy nie baczyć na konwenanse i opowiedzieć ci wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej dolegliwości, jej przyczynach, leczeniu i odmianach. Czym zatem jest inkontynencja u osoby starszej?

Inkontynencja – co to jest?

Inkontynencja nie jest chorobą, lecz naturalnym objawem starzenia. Definiuje się ją jako stan, w którym człowiek doświadcza mimowolnego oddawania moczu lub stolca, spowodowanego wzrostem ciśnienia w brzuchu. Inkontynencja, inaczej nietrzymanie moczu oznacza, że dana osoba popuszcza mocz bezwiednie.

Chociaż może się to zdarzyć każdemu, nietrzymanie moczu, znane również jako pęcherz nadreaktywny, jest bardziej powszechne u osób starszych, zwłaszcza kobiet. Często rozwija się powoli i może objawiać się na wiele sposobów, a problemy z kontrolowaniem pęcherza mogą być krępujące i powodować, że ludzie zaczynają unikać swoich normalnych zajęć, dlatego tak ważne jest mówienie o tym.

Inkontynencja u osoby starszej – rodzaje

Inkontynencja u osoby starszej z medycznego punktu widzenia dzieli się na dwa podstawowe typy. Są to:

 • Inkontynencja moczowa,  polegająca na niekontrolowanym oddawaniu moczu, które łączy w sobie zarówno nietrzymanie, jak i okazyjne popuszczanie moczu.
 • Inkontynencja kałowa,  polegająca na niekontrolowaniu oddawania kału.

popuszczanie moczuInkontynencja – jakie są najczęstsze powody nietrzymania moczu u osób starszych?

Powody nietrzymania moczu u osób starszych mogą być bardzo różne, począwszy od naturalnego u osób starszych osłabienia pracy mięśni, aż po skutki uboczne przyjmowanych leków. Różnią się także nieco w zależności od płci biologicznej.

Do najczęstszych powodów w przypadku kobiet należą następujące kwestie:

 • Osłabione mięśnie pęcherza lub dna miednicy,
 • Skutki uboczne przyjmowanych leków,
 • Nadaktywne mięśnie pęcherza,
 • Wypadnięcie narządów miednicowych, które ma miejsce, kiedy narządy miednicowe, takie jak pęcherz, odbytnica lub macica, przesuwają się ze swojego normalnego miejsca do pochwy lub odbytu, przez co nie są w stanie normalnie funkcjonować, co może powodować wyciek moczu,
 • Skutki uboczne menopauzy,
 • Uszkodzenie nerwów, które kontrolują pęcherz, w wyniku chorób takich jak stwardnienie rozsiane, cukrzyca lub choroba Parkinsona.
 • Choroby takie jak artretyzm, które mogą utrudniać dotarcie do łazienki na czas.

Najczęstsze powody nietrzymania moczu u mężczyzn:

 • Zapalenie gruczołu krokowego,
 • Uraz lub uszkodzenie nerwów, lub mięśni w wyniku zabiegu chirurgicznego,
 • Powiększenie gruczołu krokowego, które może prowadzić do łagodnego przerostu gruczołu krokowego, czyli stanu, w którym gruczoł krokowy rozrasta się wraz z wiekiem mężczyzny,
 • Skutki uboczne przyjmowanych leków

seniorkaInkontynencja – rodzaje nietrzymania moczu

Istnieją różne rodzaje inkontynencji moczowej:

 • Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu oznacza popuszczanie moczu pod wpływem nacisku na pęcherz, np. podczas ćwiczeń, kaszlu, kichania, śmiechu lub podnoszenia ciężkich przedmiotów.

 • Nagłe nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu nagłe, zdarza się, kiedy ludzie mają nagłą potrzebę oddania moczu i nie są w stanie utrzymać go wystarczająco długo, by dojść do toalety. Może to stanowić problem dla osób cierpiących na cukrzycę, chorobę Alzheimera, stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona lub udar.

 • Nietrzymanie moczu z przepełnienia

Nietrzymanie moczu z przepełnienia występuje wtedy, gdy małe ilości moczu wyciekają z pęcherza, który jest zawsze pełny. Może to być spowodowane cukrzycą i urazy rdzenia kręgowego.

 • Funkcjonalne nietrzymanie moczu

Funkcjonalne nietrzymanie moczu występuje u wielu starszych osób, które prawidłowo kontrolują pęcherz. Mają oni jedynie problem z dotarciem do toalety z powodu zapalenia stawów lub innych zaburzeń, które utrudniają szybkie poruszanie się.

Inkontynencja – leczenie

Z inkontynencją można poradzić sobie na kilka sposobów. Oto, najskuteczniejsze sposoby:

Trening kontrolowania pęcherza moczowego

Ćwiczenia mięśni miednicy, znane również jako ćwiczenia Kegla, wzmacniają mięśnie, które podtrzymują pęcherz, co może pomóc ci utrzymać mocz w pęcherzu i uniknąć popuszczania.

inkontynencja

Leki

Lekarz może przepisać leki w postaci pigułek, płynów lub plastrów, mogą by pomóc w problemach z kontrolowaniem pęcherza, lub zmienić te, których skutkiem ubocznym jest nietrzymanie moczu.

Jednakże niektóre leki na pęcherz nadreaktywny były związane z większym ryzykiem pogorszenia zdolności poznawczych u dorosłych powyżej 65 roku życia. Dlatego konieczna jest konsultacja ze swoim lekarzem na temat tego, jakie leki będą najodpowiedniejsze.

Elektryczna stymulacja nerwów

Elektryczna stymulacja nerwów wysyła łagodne prądy elektryczne do nerwów wokół pęcherza, które pomagają kontrolować oddawanie moczu i odruchy pęcherza. Może być to skuteczne, choć nieco drogie wyjście z tej sytuacji.

 

To już wszystko na dziś. Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla ciebie pomocy. Po więcej zapraszamy na naszego bloga!