osoby starsze

Opieka nad starszymi osobami w Anglii

Coraz więcej Polek decyduje się na podjęciem pracy w opieka nad osobami starszymi w Wielkiej Brytanii. Pomimo występujących różnic kulturowych, polscy opiekunowie bardzo dobrze aklimatyzują się na Wyspach i są z reguły chwaleni za swoją sumienność, obowiązkowość i poważne podejście do pracy. Decydując się na pracę w Anglii (opieka nad starszymi) warto wiedzieć na czym polega system zdrowotny w Wielkiej Brytanii i o niektórych różnicach kulturowych, z którymi można się spotkać jadąc tam do pracy.

Opieka zdrowotna w Wielkiej Brytanii

Anglia to kolebka systemu narodowej służby zdrowia, która niegdyś przez wiele lat wzorem dla organizacji ochrony zdrowia. NHS – National Health Service (Narodowa Służba Zdrowia) to fundusz finansowany z podatków ogólnych, będących pod kontrolą parlamentu. NHS został założony w 1948 roku. System w dużej mierze finansowany jest z podatków i danin publicznych.

Państwa europejskie, które mają podobny system opieki zdrowotnej to: Dania, Hiszpania, Finlandia, Portugalia, Irlandia, Grecja, Norwegia, Włochy, Szwecja i oczywiście Polska.

seniorzy pisza referencje

Jak zorganizowany jest system narodowej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii?

Osoba uprawniona na korzystania z brytyjskiej służby zdrowia (NHS) może korzystać bezpłatnie z podstawowych usług medycznych. Istnieje jednak grupa świadczeń nieobjętych bezpłatnym korzystaniem na NHS.

Jeśli ktoś chce korzystać z darmowej opieki medycznej w Wielkiej Brytanii musi tam przebywać przez co najmniej 12 miesięcy, pracować, być przedsiębiorcą lub uczyć się lub być na co najmniej półrocznym kursie.

Usługi płatne – istnieją pewne wyjątki, ale co do reguły płatne jest między innymi:

  • Zrealizowanie recepty dla osób pomiędzy 16 a 60 rokiem życia (£9 za zrealizowanie recepty)
  • Badania przesiewowe
  • Niektóre szczepionki
  • Badania okulistyczne i koszty okularów
  • Specjalistyczne leczenie stomatologiczne

Długie koleje oczekujących na wykonanie procedury szpitalnej i ambulatoryjnej – decyzja o zakupie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego – 10% Brytyjczyków zdecydowało się na prywatne polisy zdrowotne

Co ciekawe, brytyjski system ochrony zdrowia jest źle oceniany przez obywateli – według Health Consumer Index z 2019r. znalazł się on dopiero na 16. miejscu wśród 35 systemów europejskich. Głównym powodem tak niskiej oceny jest właśnie wydłużony czas oczekiwania na specjalistów.

konsultacja specjalista

Finansowanie opieki nad osobami starszymi

Opieka nad osobami starszymi i chorymi w Wielkiej Brytanii nie jest finansowana z systemu narodowej służby zdrowia – NHS, tylko z budżetów miast (local councils).

Kwalifikacja dofinansowania do opieki oparta jest na szacowaniu wielkości aktywów – każda osoba, która chciałaby skorzystać z dofinansowania do opieki, np. do opłat za dom opieki albo dochodzącej opiekunki, musi być poddana procesowi szacowania wielkości majątku – tzw. means-testing.

Źródła finansowania opieki w Anglii:

  • finansowana z budżetu rady miasta (local council)
  • finansowana z kieszeni chorego (self-funding)

Decyzję o tym czy dana osoba kwalifikuje się do wsparcia finansowego co do wydatków poniesionych na opiekę podejmuje się na podstawie wielkości oszczędności pacjenta. Jeśli posiada on swoją nieruchomość czy aktywa (oszczędności) powyżej £23,250, nie kwalifikuje się on do pomocy w finansowaniu kosztów opieki. W praktyce wiele osób samodzielnie musi pokrywać koszty związane ze swoją opieką, co jest bardzo wielkim zarzutem brytyjskiego systemu opieki.

finansowanie opieki

Opieka nad osobami starszymi – polskie opiekunki w Anglii

Od 2004 roku, kiedy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, wielu Polaków zdecydowało się na pracę w Wielkiej Brytanii, w tym również na pracę w opiece nad starszymi osobami. Anglia, podobnie jak wiele innych rozwiniętych krajów europejskich, doświadcza teraz zjawiska starzejącego się społeczeństwa. Średnia życia się zwiększa, a co za tym idzie, zapotrzebowanie na opiekunów rośnie.

Polacy są szanowanymi w Europie sumiennymi pracownikami i ten trend jest również widoczny w zawodach związanych z opieką, w tym w opiece z zamieszkaniem.

Polscy opiekunowie przed wyjazdem do pracy otrzymują specjalistyczne szkolenie przeprowadzane przez agencje rekrutacyjne. Warunkiem koniecznym do pracy w Anglii jest rzecz jasna bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Anglicy preferują komunikatywne opiekunki i tutaj nie ma taryfy ulgowej.

Dobra opieka nad starszymi mimo różnic kulturowych

Każdy kto kiedykolwiek był lub mieszkał w Anglii może potwierdzić, że Polacy i Anglicy różnią się kulturowo. Różnic jest wiele, choć nie są one jakoś bardzo uderzające. W końcu oba kraje znajdują się przecież w Europie.

Co na pewno warto podkreślić jako bardzo generalne spostrzeżenie, Anglicy to naród ludzi otwartych, o dosyć pozytywnym usposobieniu. Polacy z kolei nie zawsze się uśmiechają, w szczególności są mniej skłonni do uśmiechu niż Anglicy, szczególnie jeśli ich coś trapi. Anglicy natomiast potrafią okazywać dobry nastrój nawet jeśli w ich życiu dzieje się coś nie do końca dobrego. Polacy są często odbierani jako pesymiści, co nie zawsze jest zgodne z prawdą.

praca za granica

Kolejna dosyć uderzająca różnica to oczywiście przyzwyczajenia kulinarne. Kuchnia polska jest dosyć tradycyjna i często pracochłonna. Natomiast ta angielska to dla niektórych przeciwieństwo dobrego smaku, dla innych jedna z najdziwniejszych „wynalazków” europejskich. Wynika to być może z faktu, że od zawsze była ona mieszanką wielu tradycji i stylów kulinarnych. Np. jednym z popularnych dań „brytyjskich” jest curry.

Bardziej tradycyjne angielskie dania to np. yorkshire pudding (coś na kształt ptysi na słono podawane z ciemnym sosem), cornish pastry (pieróg zapiekany z farszem), kidney pie (farsz z wołowiny i nerek zapiekany w cieście), fish & chips (ryba z frytkami) czy jagnięcina z miętą. Legendarnymi już dziwactwami Brytyjczyków jest np. jedzenie frytek z octem na obiad czy fasoli w sosie pomidorowym na toście na typowe angielskie śniadanie.

Jednak żadne różnice kulturowe nie są na tyle duże, aby uniemożliwiać mieszkanie i pracę w opiece nad starszymi (Anglia). Jeśli tylko znajomość języka jest odpowiednia, nie ma żadnych przeszkód by pracować i mieszkać w Anglii, również pracując jako opiekunka osoby starszej z zamieszkaniem. Polskie opiekunki potrafią bowiem bardzo dobrze zaaklimatyzować się w Anglii. Są też na ogół sumienne i zwykle wywiązują się z powierzonych im zadań. Dlatego polskie opiekunki / polscy opiekunowie są bardzo cenieni na Wyspach.

Jeśli interesuje Cię praca w Anglii – opieka nad starszymi, sprawdź nasze najnowsze oferty pracy w Anglii.