Organizacja czasu wolnego osób starszych

Jednym z podstawowych zadań opiekunki seniora będzie organizacja oraz animacja czasu wolnego. Oprócz pomocy w codziennych czynnościach związanych ze sferą fizyczną opiekun osoby starszej zapewnia również nieocenione wsparcie i towarzystwo podopiecznemu, który bardzo często walczy z uczuciem osamotnienia, a nawet depresją.


Podeszły wiek nie musi oznaczać stereotypowego oglądania telewizji w fotelu. Istnieje wiele sposobów na animację czasu wolnego seniorów, które nie tylko uporają się z nudą, ale będą miały pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie seniora.

Formy spędzania czasu wolnego przez osoby starsze

Najważniejszym aspektem podczas aktywizacji seniorów będzie odpowiednie dobranie aktywności do potrzeb naszego podopiecznego. Dobrym pomysłem będzie zapytanie się podopiecznego, jak kiedyś lubił spędzać wolne chwile. Należy pamiętać, że osoby starsze cierpiące na demencję lub Alzheimera, mimo postępującej choroby, będą chciały urozmaicić swój czas rozmaitymi aktywnościami.

Aby zachować sprawność umysłową, warto zapewnić seniorowi mnogość fizycznych, społecznych oraz umysłowych stymulantów. Dzięki temu można zapobiec lękowi separacyjnemu czy depresji starczej.

Animacja czasu wolnego dla seniorów – gimnastyka umysłu

Podtrzymywanie aktywności fizycznej w podeszłym wieku jest niezwykle ważne. Opieka nad seniorem nie polega jedynie na zapewnienie mu komfortu fizycznego. Wymienione poniżej czynności i gry włączone do codziennych seniorskich rytuałów połączą przyjemne z pożytecznym.

  • Puzzle – pomagają w ćwiczeniu spostrzegawczości i pamięci oraz dają podopiecznemu uczucie spełnienia. Warto zainwestować w specjalną układankę dla osób starszych, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z seniorem cierpiącym na demencję. Są one stworzone specjalnie z myślą o osobach z ograniczoną sprawnością ruchową i problemami ze wzrokiem.
  • Bingo – ta gra cieszy się znacznie większą popularnością w Wielkiej Brytanii niż w Polsce. Rozgrywki bingo są organizowane w specjalnych klubach, polegają na zakreślaniu liczb, które są losowane i czytane przez prowadzącego. Jest to fantastyczna forma spędzania wolnego czasu, która nie tylko ćwiczy umysł, ale również zachęca seniora do uczestnictwa w życiu społecznym. Tym samym tworzenia istotnych więzi z osobami w tym samym wieku.
  • Sudoku i rozwiązywanie krzyżówek – to propozycja dla osób starszych, które lubią część wolnych chwil spędzić we własnym towarzystwie. Obie gry logiczne wymagają umiejętności matematycznych lub językowych i są doskonałym narzędziem do przedłużenia i podtrzymywania wydolności intelektualnej.
  • Warcaby lub gra w karty – ten rodzaj animacji czasu wolnego dla seniorów można wykonywać wspólnie z opiekunką. Oprócz samej gry należy angażować podopiecznego rozmową oraz zadawać mu pytania, jeżeli wykonywane czynności sprawiają mu trudność.
  • Gry słowne oraz proste czynności manualne – to propozycja stworzona z myślą o osobach cierpiących na demencję lub chorobę Alzheimera. Gry słowne mają na celu poprawić pamięć i koncentrację seniora. Należy pamiętać, że mózg działa na podobnej zasadzie, jak mięśnie w ciele człowieka – czyli potrzebuje regularnych ćwiczeń, aby funkcjonować bez zarzutu. Dlatego opiekun powinien od czasu do czasu dawać osobie starszej ćwiczenia w formie zabawy. Dla przykładu mogą to być: „Wymień sześć przedmiotów, które zaczynają się na literę t i można je na siebie założyć” lub „Rozejrzyj się po pokoju i znajdź pięć przedmiotów, które można zabrać ze sobą na piknik”.

Organizacja czasu wolnego osób starszych – pobudzenie kreatywności

Pobudzanie tej części mózgu, która jest odpowiedzialna za kreatywność, będzie niezbędna przy wspieraniu procesu samorozwoju osób starszych. Poniższe formy spędzania wolnego czasu rozwiną wyobraźnię i pomogą wzbudzić twórczą ekspresję.

  • Malowanie – tworzenie obrazów poprawi koordynację ruchową podopiecznego i pobudzi jego inteligencję kognitywną. Ponadto malowanie wzmacnia wiarę we własne możliwości i daje poczucie spełnienia w życiu seniora
  • Kolaż – jest to niesztampowe zajęcie, które z pewnością zainteresuje wielu podopiecznych. Wspomnienia to dla wielu osób starszych najcenniejsze życiowe „pamiątki”. Dlatego niezwykle ważne jest ich zachowanie. Bardzo dobrym pomysłem będzie zebranie zdjęć, skrawków gazet oraz starych listów i wklejenie ich w specjalnie do tego celu przygotowany album. To pozwoli podopiecznemu chociaż przez chwilę wrócić do przeszłości, jednocześnie stymulując umysł poprzez przypomnienie sobie dawnych wspomnień.
  • Aranżacje kwiatowe – jeśli podopieczny nie ma problemów z poruszaniem się, układanie kwiatów można połączyć z wyjściem na zewnątrz. Przebywanie wśród natury z pewnością wpłynie pozytywnie na samopoczucie osoby starszej.
  • Muzykoterapia – badania udowodniły, że słuchanie muzyki ma właściwości prozdrowotne. Opiekun może zaoferować muzykoterapię w formie wspólnego słuchania lubianego przez seniora artysty, utworu bądź gatunku. Gwarantem jest zmniejszenie napięcia emocjonalnego oraz poprawa jakości snu.