Jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę?

Wielu Polaków decyduje się na wyjazd do pracy za granicę. Wiążę się to z koniecznością dopełnienia zawiłych i skomplikowanych formalności, które często nas przerastają. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy agencji zajmujących się rekrutacją. Jednak nawet wtedy należy zwrócić szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo. Podpowiadamy, jak wyjechać do pracy za granicę.

Bezpieczna praca za granicą – na co zwrócić uwagę?

Wyższa pensja oraz podniesienia poziomu życia skłania wielu Polaków do podjęcia trudnej decyzji o wyjeździe za granicę w celach zarobkowych. Organizacja zatrudnienia na emigracji na własną rękę jest często trudna i czasochłonna, zwłaszcza kiedy nie znamy biegle języka obcego. Dodatkowo nigdy nie mamy pewności, że ogłoszenie o pracę znalezione w internecie jest rzetelne, a my nie padniemy ofiarą oszustwa.

Szykując się do wyjazdu do pracy za granicę, warto skorzystać z pomocy agencji świadczącej profesjonalne rozwiązania z zakresu rekrutacji. Nigdy nie podejmuj nielegalne zatrudnienia za granicą. Praca na czarno nie tylko nie zapewnia ubezpieczenia zdrowotnego oraz żadnych innych świadczeń, nie masz również możliwości odprowadzenia składek emerytalnych.

Ponadto nie ma pewności, że nieuczciwy pracodawca wypłaci wynagrodzenie. W takim przypadku jesteśmy zdani na siebie, gdyż prawo nie chroni osób zatrudnionych na czarno. Wiele osób rezygnuje z walki o swoje pieniądze, obawiając się sankcji finansowych.

Wyjazd do pracy za granicę jak się przygotować?

W zależności od rodzaju zatrudnienia, które chcemy podjąć poza granicami Polski, trzeba pamiętać o dopełnieniu formalności. O ile wyjeżdżając do kraju, który pozostaje w Unii Europejskiej, nie potrzebujemy wizy czy pozwolenia na pracę, w większości państw należy zarejestrować się w urzędzie. Jest to niezbędne w celu odprowadzania podatków czy dostępu do publicznej służby zdrowia. Koniecznym będzie również znalezienie zakwaterowania czy założenie konta w zagranicznym banku.

Wiele emigrantów na początku swojej drogi zadawało pytanie, co wziąć na wyjazd do pracy za granicą? Znowu sytuacja ma się różnie, w zależności od kraju docelowego. Jednakże warto zrobić listę „niezbędników”, które zabierzesz za granicę dla własnego bezpieczeństwa:

  • Dowód tożsamości i paszport – koniecznie sprawdź datę ważności swoich dokumentów przed wyjazdem, zrób ich kserokopię (jedną weź ze sobą, drugą zostaw rodzinie);
  • Karta eKUZ lub EHIC – uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w ponad 25 europejskich krajach, należy pamiętać, że tylko EKUZ pracowniczy (nie turystyczny) upoważnia nas do pomocy w obcym kraju;
  • Gotówka – zabierz co najmniej tyle, by bez problemu przeżyć do pierwszej wypłaty bądź w sytuacji kryzysowej kupić bilet powrotny do Polski.

Dodatkowo zdobądź adres i numer telefonu swojego nowego miejsca pracy i zostaw go najbliższym bądź rodzinie.

Wyjazd do pracy za granicę – opiekunka osób starszych w Anglii

Radzimy, by przed wyjazdem do pracy za granicę wykonać ewaluację swoich kompetencji i przemyśleć oczekiwań. Jeśli jesteś osobą empatyczną, pracowitą i łatwo nawiązujesz kontakty z ludźmi, to opieka nad osobami starszymi jest właśnie dla ciebie. Większość firm rekrutacyjnych oferuje opiekę w modelu „live-in”, czyli z zamieszkaniem i wyżywieniem. Oznacza to, że nie ponosisz opłat za nocleg i jedzenie, gdyż wszystko zapewnia klient.

Jeżeli chodzi o formalności podczas pracy w Anglii, agencja opiekunek Veritas Care pomoże Ci w założeniu numeru ubezpieczenia (NIN) oraz zarejestruje cię jako osobę samozatrudnioną w Wielkiej Brytanii. Nie musisz się martwić o angielski certyfikat o niekaralności (DBS), złożymy wniosek za ciebie. Bezpieczna praca za granicą jest jeszcze łatwiejsza!