depresja starcza

Jak rozpoznać depresję starczą?

Depresja starcza jest poważnym schorzeniem, z którym można skutecznie walczyć.  Z tą dolegliwością zmaga się aż 15% osób starszych. Dane te najprawdopodobniej nie oddają pełnej skali problemu. Depresja u osób starszych często jest mylona z demencją. Natomiast część osób uznaje, że pojawiające się objawy depresji u osoby starszej za naturalne. Z tego też powodu szacuje się, że choroba ta występuje co najmniej u 30% seniorów.

Warto zatem znać najczęstsze objawy depresji u osoby starszej, aby wiedzieć, na jakie czynniki zwrócić uwagę. Dzięki temu szybciej można poinformować rodzinę oraz lekarza o niepokojących symptomach. Opiekunki Seniorów powinny także wiedzieć, jak pomóc starszej osobie w depresji.

Jakie są przyczyny depresji starczej?

Przyczyny depresji starczej bardzo często wiążą się z pogarszającym się stanem zdrowia seniora. Ból związany z chorobą, potrzeba pomocy oraz obniżona aktywność osób starszych nierzadko przekładają się również na obniżenie nastroju.

Dodatkowo do rozwinięcia się depresji mogą przyczynić się przyjmowane przez seniora leki. Nie bez znaczenia jest również lęk przed śmiercią oraz utrata dotychczasowego sensu życia. Dużym czynnikiem ryzyka jest także śmierć bliskiej osoby.

depresja osoby starszej

Depresja u osób starszych — objawy

Jak już wspomnieliśmy – objawy depresji starczej często mylone są z demencją lub naturalnym etapem w życiu seniora. Są jednak sygnały, które powinny zaalarmować opiekunkę. Jeśli zauważasz te symptomy u osoby starszej, którą się opiekujesz – poinformuj o tym rodzinę oraz lekarza.

Objawy depresji u osób starszych:

  • smutek i przygnębienie,
  • ciągłe poczucie zmęczenia,
  • nagłe pogorszenie pamięci,
  • wycofanie się z życia towarzyskiego,
  • utrata zainteresowania dotychczasowymi sprawami,
  • zmniejszające się poczucie własnej wartości,
  • problemy ze snem, bezsenność,
  • zmniejszony apetyt.

Jak oddzielić te symptomy od objawów demencji? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na tempo pojawiania się poszczególnych oznak. Problemy z pamięcią w przypadku otępienia będą pojawiać się stopniowo i dość wolno. Gdy jednak jest to objaw depresji u seniora – problemy z koncentracją będą dość szybko narastać.

objawy depresji

Podopieczny, który się zmaga z depresją osób starszych, nie będzie miał problemów z pamięcią krótkotrwałą. Problemem będzie bardziej mniejsza koncentracja, niż zapominanie. Inaczej niż ma to miejsce w przypadku demencji.

Jednak bez względu na przyczynę – zauważone objawy należy zgłosić lekarzowi tak szybko, jak to tylko możliwe. Świadomość tego, jakie są objawy depresji u osób starszych ma przede wszystkim uczulić opiekunkę na wszelkie niepokojące objawy. Im lepiej opisze ona, co się dzieje z seniorem, tym lepszą diagnozę postawi lekarz.

Ważne! Nie stawiaj samodzielnej diagnozy. Nie podawaj seniorowi leków, których nie przepisał lekarz. Dotyczy to również suplementów diety. Osoby starsze przyjmują zwykle bardzo dużo różnych medykamentów. Decyzję o sposobie leczenia depresji u osoby starszej może podjąć tylko i wyłącznie lekarz.

Jak pomóc starszej osobie w depresji?

Leczenie depresji starczej, jak wspomnieliśmy, należy do lekarza. To on decyduje, czy konieczne jest wdrożenie odpowiednich leków. Jednak bez względu na to, jak leczona będzie depresja u seniora, równie ważna będzie odpowiednia opieka.

Depresja starcza często wiąże się z poczuciem samotności i opuszczenia. Dlatego bardzo ważne jest, by podczas opieki okazywać seniorowi zainteresowanie. Niezwykle istotne jest okazywanie cierpliwości oraz chętne wysłuchiwanie opowieści osoby starszej.

rozmowa z osobą starszą

Jeśli tylko zdrowie podopiecznego na to pozwala, warto zachęcać go do wychodzenia z domu. Równie ważne jest utrzymywanie stałych kontaktów towarzyskich. Mogą to być spotkania w osiedlowym klubie seniora, kościele lub popołudniowe „herbatki”.

Ponadto warto delikatnie zachęcać osobę starszą do większej aktywności. W zależności od jej kondycji może to być: uprawa ogródka, czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek lub szydełkowanie.

Jakie efekty daje leczenie depresji starczej?

Prawidłowo zdiagnozowana i leczona depresja starcza pozwala na jej skuteczne pokonanie. Według badań terapia antydepresyjna przynosi aż 80% skuteczność. Z tego też względu tak ważne jest, aby depresja była szybko i prawidłowo rozpoznawana.

Jest w tym również zadanie dla opiekunki. Osoby zmagające się z depresją nie zawsze są chętne, aby o tym mówić i szukać pomocy. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby otoczenie w porę zauważyło objawy depresji.