Higiena psychiczna

Higiena psychiczna w pracy opiekunki osób starszych – jak o siebie zadbać?

Opieka nad osobą starszą daje wiele satysfakcji, niestety potrafi być również męcząca i obciążająca psychicznie. Podopieczni cierpią na szereg schorzeń, które znacznie obniżają ich dotychczasowy standard życia. Za tym idzie pogorszenie nastroju, zgorzknienie, niekiedy również agresja. Opiekunka osoby starszej musi poradzić sobie z wymagającym pacjentem. Takie warunki pracy odbijają się na kondycji psychicznej. Osoba przebywająca na zleceniu za granicą musi wiedzieć jak zadbać o siebie, aby dalej dobrze i z uśmiechem wykonywać swoją pracę.

Jak praca w opiece osób starszych wpływa na higienę psychiczną?

Oprócz codziennych trudności wynikających z pracy ze schorowanym seniorem, największym obciążeniem dla opiekunki osoby starszej w Anglii jest praca z dala od domu. Niemal od razu po przyjeździe na miejsce zlecenia pojawia się silne uczucie tęsknoty za bliskimi zwłaszcza u osób, które nigdy nie podjęły bezpiecznej pracy za granicą. Sytuację pogarsza konieczność nagłej zmiany otoczenia i trudności w odnalezieniu się w nowej, obcej rzeczywistości.

Negatywny wpływ na higienę psychiczną w pracy opiekunki mają również codzienne wyzwania oraz stres wynikający z dużej odpowiedzialności. Niemal całodobowa opieka nad drugim człowiekiem wymaga odpowiednich predyspozycji. Przebywanie w towarzystwie cierpiącego człowieka bez wątpienia obciąża psychicznie i oddziałuje na samopoczucie. Okazjonalnie może dojść również do spięć na linii opiekunka – rodzina podopiecznego. Jeżeli tobie nie uda się rozładować atmosfery, koordynator z agencji może pomóc w rozstrzygnięciu sporu.

zasady higieny psychicznej

Zasady higieny psychicznej w opiece osób starszych

Poprawa naszego samopoczucia jest kluczowa, gdyż zły nastrój będzie wpływał na wykonywanie codziennych obowiązków. Przemęczenie, dekoncentracja , brak motywacji to najgorsi wrogowie dla opiekunki do osób starszych. Higiena psychiczna ma bezpośrednie przełożenie na jakość świadczonych usług, dlatego warto o nią zadbać. Jak poprawić kondycję psychiczną?

Jeżeli problemem jest tęsknota za rodziną, warto utrzymywać z nimi stały kontakt. W domu podopiecznego opiekunka zawsze będzie miała dostęp do internetu. Umożliwi to bezpłatne prowadzenie wideo-rozmów na jednym z wielu komunikatorów: Skype, Messenger, WhatsApp czy Zoom. Możemy zachęcić swoich bliskich do pisania listów – będzie to świetna odskocznia od codziennych obowiązków, a widok czegoś tak personalnego w skrzynce na pewno wywoła uśmiech na twojej twarzy. Należy również pamiętać, żeby regularne zjeżdżać ze zlecenia (co dwa, trzy miesiące), a czas wolny spędzić np. na wakacjach z ukochanymi.

kondycja psychiczna

Regularne przerwy to również zasada higieny psychicznej, która powinna być przestrzegana przez opiekunki. Trzeba zadbać o codzienną odskocznię, aby nie skupiać się tylko i wyłącznie na swoich obowiązkach. Oderwanie myśli od pracy i relaks pozwoli poradzić sobie lepiej ze stresem i natłokiem negatywnych myśli.

Jak poprawić kondycję psychiczną?

Wyżej wymienione sposoby na podtrzymanie higieny psychicznej w pracy zadziałają tylko w przypadku niezakłóconego zdrowia psychicznego. Droga do dobrej kondycji psychicznej rozpoczyna się od poznania siebie i swoich potrzeb. Odpowiedzmy na pytania: Jaki sposób spędzania wolnego czasu sprawia nam najwięcej radości? Co lubimy robić z podopiecznym? Co pogrąża nas w smutku? Zrozumienie swoich emocji jest kluczowe do utrzymania odpowiedniej higieny psychicznej.

Należy zainwestować nieco czasu w siebie oraz swoje hobby. Aktywne spędzanie swoich przerw będzie miało zbawienny wpływ, a rozwijanie zainteresowań nie tylko urozmaici nam czas, ale również ćwiczyć umysł i wydolność intelektualną. W jaki sposób opiekunka osób starszych może sobie zorganizować czas wolny?

  • Rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, układanie puzzli – łączymy przyjemne z pożytecznym, czyli jednocześnie zapewniamy sobie rozrywkę, przeciwdziałamy demencji oraz ćwiczymy spostrzegawczość.
  • Nauka nowego języka – w dzisiejszych czasach nie musimy wydawać kroci, aby zacząć władać nowym językiem. Wystarczy poświęcić od pół do godziny dziennie, ucząc się z bezpłatną aplikacją internetową np. Duolingo.
  • Szydełkowanie – nigdy nie jest za późno na zdobycie nowych umiejętności, a robienie na drutach przeżywa obecnie drugą młodość.

higiena psychiczna w pracy

Te oraz inne formy spędzania wolnego czasu to świetna odskocznia od rutyny dnia codziennego. Poświęcenie chwili na sprawienie sobie przyjemności bez wątpienia pozytywnie wpłynie na kondycję psychiczną.