praca jako opiekunka

Czy praca jako opiekunka w Anglii jest trudna?

Regularnie przeglądasz oferty pracy? Opieka nad osobami starszymi wydaje Ci się dobrym wyborem? Chciałabyś spróbować pracy jako opiekunka osób starszych? Chciałabyś wiedzieć, z czym wiąże się ta praca i czy nie jest dla Ciebie za trudna? Czy jest to coś, co chciałabyś robić? W czym możesz się spełniać? Zobacz, jak znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Praca opiekunki – zarobki, które kuszą

Coraz więcej mówi się o starzejącym się społeczeństwie. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na prace w sektorze opieki. Osoby z doświadczeniem i znajomością języków mogą przebierać w ofertach w Polsce, Niemczech oraz Anglii. Zwłaszcza praca jako opiekunka w Anglii kusi wysokimi zarobkami (zobacz, ile zarabia opiekunka osoby starszej w Anglii).

pisac komputer

Jednak wysokie zarobki opiekunek nie powinny być jedynym kryterium wyboru tego zawodu. Zdecydowanie jest to praca, do której warto mieć powołanie. Praca opiekunki wymaga ogromnych pokładów zaangażowania, empatii i zrozumienia osób starszych oraz praktycznego doświadczenia. Bez tych cech Praca jako opiekunka nie będzie dawała większego satysfakcji.

Czy praca jako opiekunka jest trudna?

Opieka nad osobami starszymi może być dla Ciebie źródłem zawodowego spełnienia lub rozczarowania. Dużo zależy od Twojego charakteru oraz podejścia do zadań, jakie powinna wykonywać opiekunka seniora.

Z tego też względu trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, czy praca jako opiekunka osoby starszej jest trudna. Na pewno jest pełna wyzwań i nieoczekiwanych sytuacji. Są osoby, które dobrze się w tym czują i potrafią sobie poradzić nawet w najbardziej stresujących warunkach. Dla innych może to być jednak niekomfortowe.

praca jako opiekunka seniora

Obowiązki opiekunki osób starszych

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy praca opiekunki osób starszych jest trudna – poznaj najpierw obowiązki opiekunki. Porównaj je z własnym doświadczeniem i preferencjami.

Sprawdź, czy jesteś gotowa wykonywać poniższe obowiązki opiekunki:

 • dotrzymywanie towarzystwa osobie starszej,
 • cierpliwe słuchanie i zachęcanie do rozmów,
 • wsparcie psychiczne osoby starszej,
 • pomoc podczas ubierania i rozbierania,
 • przygotowywanie posiłków,
 • karmienie i zachęcanie do jedzenia (gdy zachodzi taka potrzeba),
 • pomoc w higienie osoby starszej (m.in. prysznic, korzystanie z toalety, dbanie o delikatną skórę  seniora itp.),
 • pomoc w poruszaniu się, spacery,
 • transferowanie osoby starszej,
 • robienie zakupów dla seniora,
 • wykonywanie drobnych prac domowych.

rozmowa z osobą starszą

Miej na uwadze to, że obowiązki opiekunki różnią się w zależności od osoby starszej, którą się zajmują. Inaczej będzie wyglądała praca z samodzielnym seniorem, inaczej z leżącym podopiecznym. Jeśli tylko część obowiązków opiekunki jest dla Ciebie nie do przyjęcia (np. przenoszenie osoby starszej z wózka na łóżko), poszukaj takiej oferty, która nie będzie tego wymagała.

Poznaj lepiej osoby starsze i choroby podopiecznych

Przed podjęciem pracy opiekunki warto lepiej poznać seniorów. Bardzo ważne jest również zdobycie wiedzy na temat chorób osób starszych. Dzięki temu lepiej przygotujesz się na to, co może Cię czekać w pracy.

Choroby podopiecznych nierzadko mają wpływ na sposób, w jaki się oni zachowują. Większa drażliwość, depresja starcza, afazja mowy lub poczucie zagubienia – z tym będzie musiała radzić sobie opiekunka. Wiedza na ten temat bez wątpienia ułatwi to zadanie. Jednocześnie już wcześniej będziesz wiedziała, czy jesteś gotowa na takie wyzwania.

Jak sprawdzić, czy nadajesz do pracy jako opiekunka seniora?

Wiedza teoretyczna oraz kursy nie są w stu procentach odpowiedzieć Ci na pytanie, czy praca opiekunki jest dla Ciebie odpowiednim zajęciem. Opieka nad rodzicem lub dziadkiem również nie odda w pełni tego, jak wygląda ta praca. Oczywiście takie doświadczenie jest bardzo cenne. Jednak opieka nad osobą bliską nieco różni się od zajmowania się kimś zupełnie obcym.

osoby starsze

Aby mieć pewność, że ta praca jest dla Ciebie – spróbuj najpierw swoich sił w wolontariacie. Nie musisz angażować się na cały „etat”. Wystarczy kilka godzin w tygodniu, by lepiej poznać specyfikę opieki nad osobą starszą. Możesz spróbować zgłosić się do szpitala, domu opieki lub hospicjum. Dzięki temu sprawdzisz, jak reagujesz na rzeczywiste potrzeby i problemy osób starszych. Taki wolontariat najlepiej będzie kontynuować przez ok. 2 miesiące. Po tym okresie powinnaś mieć już do czynienia z różnymi obowiązkami opiekunki.

Takie doświadczenie jest niezwykle cenne. Są miejsca, w których nie dostaniesz pracy jako opiekunka, jeśli nie masz doświadczenia zawodowego w opiece seniora. Tak jest chociażby z ofertami pracy opieki nad osobami starszymi w Veritas Care.

Dodatkowe wyzwania pracy opiekunki w Anglii

Praca jako opiekunka w Anglii wiąże się z dodatkowymi wyzwaniami. Będziesz daleko od rodziny i znajomych. Otaczać będzie Cię inna kultura, a na co dzień posługiwać się będziesz językiem obcym. Czy będzie to dla Ciebie trudne, czy też wręcz przeciwnie?

Są osoby, które uwielbiają wyjeżdżać za granicę i tam pracować. Dobrze czują się mogąc poznawać inną kulturę. Jeśli tak jest również i w Twoim przypadku – ta praca jest dla Ciebie.

Sprawdź nasze oferty pracy opieki nad osobami starszymi.