Dieta seniora w Anglii

Obiady w angielskiej kuchni

Przygotowywanie posiłków to jeden z podstawowych obowiązków opiekunki do osób starszych. Pracując na tym stanowisku w Wielkiej Brytanii, można się zderzyć ze sporymi kulinarnymi różnicami kulturowymi. W większości przypadków nasz podopieczny będzie przyzwyczajony do tradycyjnych angielskich obiadów i poprosi nas o ich przygotowanie. Uniknij gafy i dowiedz się, jakie są najpopularniejsze angielskie dania.

Angielska kuchnia – wyzwanie dla opiekunki

Pierwszym co przychodzi na myśl w związku z potrawami angielskimi, jest słynne, obfite full english breakfast. Jednak to brytyjskie śniadanie, w którego skład wchodzi pomidorowa fasolka, tost, jajko sadzone, bekon, pieczarki, pomidory oraz plasterki kaszanki, to nie wszystko, co ma do zaoferowania brytyjska kuchnia.

Opiekunka w Anglii

Jeżeli przyjeżdżamy do Wielkiej Brytanii po raz pierwszy, bez wątpienia zaskoczy nas kilka aspektów. Oto one:

  1. Miary – opiekunka seniora podczas gotowania obiadów może wspomagać się książkami kucharskimi znalezionymi w domu podopiecznego. W Anglii na próżno szukać kilogramów, gramów czy mililitrów. Obowiązuje tam brytyjski system miar zwany również imperialnym. Warto zapoznać się z brytyjskimi odpowiednikami. Uncja (skrót oz.) to jednostka, którą określamy masę i jest równa 28,35 gramom lub objętość płynów (fluid ounce, fl oz) wtedy to 28,41 ml. Funt (skrót lb.) to 16 uncji, czyli około 0,453 kg. Następny jest kamień, czyli stone (skrót st) oddający 6,35 kg (14 funtów). Ostatnią przydatną jednostką miary jest pinta (pint, skrót pt) równa 0,57 l.
  2. Popularne produkty w trochę innym wydaniu – większość produktów przydatnych przy przygotowywaniu dania angielskiego rozpoznamy bez trudu. Mąka, masło, cukier wszędzie są takie same, prawda? Nic bardziej mylnego. Kupując mąkę w Anglii, należy zwrócić szczególną uwagę na jej etykietę. Brytyjczycy rozróżniają dwa rodzaje pszennej mąki – plain flour oraz self-rising flour. Ta pierwsza to zwykła, biała mąka pszenna w typie 450. Natomiast self-raising flour jest mąką specjalnie przygotowaną do wypieków, gdyż w jej składzie znajdziemy proszek do pieczenia oraz sól, zwyczajowo jest to 1 ½ łyżeczki proszku i ¼ łyżeczki soli na szklankę mąki. Masło również może nas zaskoczyć, gdyż na Wyspach bardzo często dodaje się do niego soli (salted butter). Podobnie jest z cukrem ten, który znamy z polski na sklepowych półkach znajdziemy pod nazwą granulated sugar, nie mylić z caster sugar, którego cząsteczki są dwa razy mniejsze.
  3. Nieznane kiszonki – na próżno w Asdzie szukać kapusty lub ogórków kiszonych. Anglicy nie są przyzwyczajeni do zdrowego kiszenia warzyw, a ich smak raczej ich odstrasza.

Najpopularniejszy tradycyjny angielski obiad

Należy pamiętać, że potrawy angielskie charakteryzują się wysoką kalorycznością oraz dużą zawartością tłuszczu i węglowodanów. Jeśli senior nie cierpi na żadne poważne schorzenia i nie ma żadnych restrykcji żywieniowych, można mu przygotować te dania angielskie.

Cottage Pie albo Shepherd’s Pie. Jest to rodzaj mięsnej zapiekanki złożonej z dwóch warstw. Na spodzie kładziemy farsz z mielonego mięsa (w przypadku Cottage Pie to wołowina, zaś w Shepherd’s Pie znajdziemy baraninę), kawałków marchewki, cebuli, groszku oraz kukurydzy. Na wierzch wykładamy tłuczone ziemniaki z dodatkiem mleka, śmietany i masła. Wszystko zapiekamy w brytfance.

Cottage Pie

Bangers and mash. Pieczone kiełbaski w sosie pieczeniowo-cebulowym. Podawane w towarzystwie tłuczonych ziemniaków i uwielbianego przez Anglików groszku.

Bangers and mash

Fish and chips. Obiad angielski, o którym słyszeli wszyscy. Dorsz lub łupacz jest smażony na głębokim tłuszczu w specjalnym cieście. Dodatek stanowią grubo cięte frytki polane odrobiną octu oraz mashed peas z odrobiną mięty. To danie wyjątkowo łatwo zmodyfikować, aby było nieco bardziej dietetyczne, rybę wystarczy przygotować na parze a zamiast groszku podać kolorową sałatę z prostym dresingiem.

Fish and chips

Sunday roast. W Polsce mamy schabowego z ziemniaczkami oraz rosół, a Anglicy w niedzielę zajadają się roast dinner. Danie składa się z kawałka pieczonego mięsa (zazwyczaj wołowina, wieprzowina, kurczak), tłuczonych ziemniaków (może to być również pasternak, brukiew lub rzepa), gotowanych warzyw (marchewki, kapusty, fasolki szparagowej, groszku), Yorkshire pudding (jest to ciasto naleśnikowe upieczone w tłuszczu). Wszystko polewamy obficie sosem pieczeniowym (ang. gravy). Sunday roast nieco przypomina potrawę świąteczną podawaną na Wyspach.

Sunday roast

Crumble. Na liście nie może zbraknąć deseru. Crumble to placek owocowy zapiekany w brytfance, pierwszą warstwę stanowią owoce, zazwyczaj sezonowe: truskawki, rabarbar, jeżyny, jabłka, brzoskwinie doprawione sokiem z cytryny oraz cukrem. Na wierzch wykładamy kruszonkę. Najlepiej smakuje podawany na ciepło z gałką ulubionych lodów.

Crumble