Czy opiekunka powinna kupić podopiecznemu prezent? Jakie upominki przyjmować od rodziny seniora?

Święta Bożego Narodzenia to okres, który szczególnie sprzyja prezentowemu szaleństwu. Z chęcią zasypujemy podarkami naszych najbliższych. Pracując w Anglii w modelu live-in care, opiekunka spędza z podopiecznym niemal każdą chwilę. Oprócz dbania o zdrowie seniora zapewnia mu się również wsparcie emocjonalne oraz towarzystwo.

Pozostając w tak ścisłej zażyłości, naturalnym jest, że czasami myślimy o obdarowaniu swojego podopiecznego. Jednakże często pojawia się pytanie, co kupić seniorowi oraz czy wypada przyjąć prezent od osoby starszej, którą się opiekujemy.

Prezent dla podopiecznego

Decyzja o tym, czy obdarować podopiecznego w okresie świątecznym bądź przy innej odpowiedniej okazji (urodziny lub koniec kontraktu i powrót do Polski) leży w gestii opiekuna. W taki wyjątkowy sposób możemy okazać sympatię, zmniejszyć dystans i wpłynąć pozytywnie na samopoczucie seniora.

Przed wręczeniem prezentu podopiecznemu, należy skonsultować się z rodziną. W celu upewnienia się, czy nie mają nic przeciwko takiej formie okazywania wdzięczności.

Upominek dla podopiecznego

Jednym z najważniejszych aspektów przy obdarowywaniu osoby starszej prezentami jest uwzględnienie jej ograniczeń zdrowotnych. Seniorzy chorzy na cukrzycę niechętnie przyjmą bombonierkę z czekoladkami. Warto również wziąć pod uwagę wszelkie restrykcje żywieniowe.

Idealnym prezentem dla podopiecznego z Anglii będzie upominek wykonany własnoręcznie. Wydziergana serwetka lub zrobiony na drutach szal z pewnością przywoła uśmiech na twarzy seniora.

Jeżeli chcemy postawić na produkty żywnościowe, warto pomyśleć o smakołykach z naszej ojczyzny. Mogą być to regionalne specjały (mały słoiczek dżemu lub miodu) albo pamiątki nawiązujące do Polski np. kalendarz z pięknymi nadwiślańskimi krajobrazami lub magnez na lodówkę. Jeżeli opiekun bardzo dobrze poznał i zżył się z seniorem, może pomyśleć o prezencie w postaci książki ulubionego autora lub płyty z muzyką, która sprawi mu radość. Należy pamiętać, że na prezent dla podopiecznego nie trzeba wydawać fortuny, ponieważ najcenniejszy jest sam gest.

Prezent od podopiecznego

Przy przyjmowaniu upominku od podopiecznego sytuacja może być nieco bardziej skomplikowana. W większości przypadków to opiekunka powinna zadecydować, czy przyjąć podarunek – kierując się przy tym zasadami dobrego smaku oraz zdrowym rozsądkiem.

Jeżeli upominek wręcza rodzina i jest on jedynie symbolicznym wyrazem wdzięczności (np. kwiaty lub coś słodkiego), to można go śmiało przyjąć. Jednakże opiekunka w żadnym wypadku nie może dopuścić do sytuacji, w której zależna od niej osoba starsza obdarowuje ją pod wypływem choroby (demencja lub choroba Alzheimera). Niektórzy podopieczni mogą również myśleć, że dając prezent, zapewnią sobie lepszej jakości opiekę.

Należy zachować szczególną czujność przy pacjentach cierpiących na demencję. Osoby starsze tracą kontakt z rzeczywistością, pojawiają się u nich trudności z orientacją czasowo-przestrzenną. Co za tym idzie, taki podopieczny będzie miał problem z racjonalnym podejmowaniem decyzji oraz rozpoznawaniem wartości pieniądza. Może się okazać, że podarowane przez niego złote kolczyki są bezcenną pamiątką rodziną przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Etyka osobista i zawodowa kategorycznie zabrania przyjmowania prezentów od chorego podopiecznego.

Jeżeli jako opiekunka nadal masz wątpliwości, możesz skontaktować się z jednym z koordynatorów Veritas Care, którzy zawsze chętnie służą pomocą.