Ubieranie seniora

O czym trzeba pamiętać przy ubieraniu seniora?

Pomoc w ubieraniu i rozbieraniu seniora to nieodzowny element codziennej pracy każdej opiekunki do osób starszych w Anglii. Jest to zadanie, które wymaga świadomości i sporej dozy taktu, dlatego dzisiaj postaramy się przybliżyć Ci nieco ten delikatny temat. O czym trzeba pamiętać przy ubieraniu dla seniora? Jak robić to w sposób prawidłowy? Dzisiaj podzielimy się z tobą wiedzą na ten temat!

O czym trzeba pamiętać przy ubieraniu seniora – złote zasady

Proces ubierania osoby starszej może znacznie różnić się w zależności od jego stanu zdrowia, usposobienia, wieku, celu oraz kondycji fizycznej. Jest jednak kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać, niezależnie od sytuacji, ponieważ dzięki nim ubieranie seniora odbędzie się w sposób przyjemny, szybki i komfortowy, zarówno dla opiekunki, jak i jej podopiecznego. Jakie są złote zasady wsparcia w ubieraniu osoby starszej?

Ubranie dla seniora powinno być dostosowane do warunków pogodowych

Rekomenduje się ubieranie osób starszych na tak zwaną cebulkę, aby w razie potrzeby móc zdjąć dodatkową warstwę. Pracując z seniorami cierpiącymi na demencję starczą lub inne zaburzenia pamięci, na pewno świetnie zdajesz sobie sprawę, że seniorzy często zapominają o dostosowaniu swojego stroju do warunków pogodowych. Dlatego pierwszą z naszych złotych zasad jest to, żebyś jako opiekunka, zadbała o to, że ubranie dla seniora odpowiada pogodzie, ponieważ wszelkie infekcje, nawet zwykłe przeziębienie może mieć dla seniora tragiczne konsekwencje. Podobnie upały, podczas których często słyszy się o zasłabnięciach osób starszych. Chłodniejsze dni wymagają ciepłego, ale przepuszczającego powietrze ubrania, natomiast ciepłe przewiewnego stroju, wykonanego z naturalnych materiałów.

Seniorowi zakładane ubrania

Ubranie dla seniora powinno być wygodne

Strój seniora nie może utrudniać poruszania się, ani być zbyt ciasny. Wybierając ubranie dla seniora, w pierwszej kolejności, powinnaś zadbać o to, by było ono wygodne, nieograniczające ruchów, elastyczne, i w miarę możliwości, niemnące się, a tkaniny naturalne i wysokiej jakości.

Ubranie dla seniora powinno być regularnie wymieniane

Zastanawiasz się pewnie co mamy na myśli, mówiąc o wymianie ubrania dla seniora. Chodzi nam o dwa aspekty, a mianowicie, prozaiczny i zapewnienie wygody. Odzież dla seniorów powinna być regularnie wymieniana w zależności od zmieniającej się sylwetki oraz możliwości osoby starszej, by czuła się w niej możliwie komfortowo. Drugą kwestią jest regularna zmiana ubrania na czyste, ponieważ ta z pozoru prozaiczna czynność może sprawić seniorowi trudności, a ma duże znaczenie dla jego samopoczucia. Należy zachęcać seniora do dbania o swój wygląd i strój, ponieważ ma to niebagatelny wpływ na zapał, siły witalne i zdrowie psychiczne osób starszych.

Ubranie dla seniora powinno być pozbawione niewielkich detali

Odzież dla seniorów powinna być pozbawiona wszelkiego typu niewielkich guzików, zameczków, haftek i klipsów, które mogą być trudne w zapięciu dla osoby starszej. Wybierając ubranie dla seniora warto postawić na takie elementy garderoby jak wsuwane buty, ubrania z rzepami, czy minimalną ilością zapięć i guzików. W innym przypadku, dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w narzędzia wspomagające, takie jak chwytak dla seniora, który da mu większe poczucie samodzielności.

buty dla seniora

Czy zawsze należy ubierać seniora?

Omówiliśmy już złote zasady podczas ubierania seniora, a co z kwestiami praktycznymi? Po pierwsze, warto zastanowić się, czy stan seniora wymaga od ciebie kompletnego ubierania, czy jedynie drobnego wsparcia. Jeśli osoba starsza jest aktywna i nie ma większych kłopotów z poruszaniem się, należy za wszelką cenę zachęcać ją do samodzielnego ubierania się, ponieważ daje do poczucie niezależności i samowystarczalności. Warto pamiętać, że kluczem do sukcesu w pracy opiekunki do osób starszych jest odpowiednia komunikacja z podopiecznym. Dlatego jeśli nie jesteś pewna jakiej pomocy oczekuje od ciebie senior, to postaraj się przeprowadzić z nim szczerą i spokojną rozmowę na ten temat.

Ubieranie seniora – pomocne przyrządy i ubrania przyjazne seniorom

Ubieranie dla seniora może być trudnym i wstydliwym problemem. Dlatego warto uprzedzić jego rozterki i zaproponować osobie starszej pomocne przyrządy i ubrania przyjazne seniorom, dzięki którym będzie czuła się ona bardziej komfortowo i samodzielnie. Jakie pomocne przyrządy i ubrania przyjazne seniorom proponujemy?

ubieranie dla seniora

Pomocne przyrządy

Na rynku znajdziesz wiele narzędzi ułatwiających seniorom każdy aspekt życia, w tym ubieranie się. Istnieją specjalne gadżety ułatwiające ubieranie butów i zapinanie guzików, takie jak chwytak dla seniora, ułatwiający zakładanie skarpet, czy specjalne przyrządy do zapinania guzików. Dlatego jeśli twój podopieczny ceni sobie samodzielność w tym zakresie, to może warto rozważyć zakup, któregoś z tych sprytnych ustrojstw.

Ubrania przyjazne seniorom

Ubrania dla seniorów powinny być przede wszystkim wygodne i elastyczne. Warto pamiętać także o dobrej jakości materiałach, jednak najważniejsze, by nie sprawiały osobie starszej dodatkowej trudności. Seniorom poleca się zatem pozbawione guzików i niewielkich detali ubrania, oraz buty na rzepy lub wsuwane.

To już wszystkie rady w zakresie ubierania osób starszych. Zapraszamy do lektury innych artykułów dostępnych na naszym blogu!