pięć zasad

5 zasad, o których powinna pamiętać opiekunka osób starszych w Anglii

Praca jako opiekunka osób starszych w Anglii to wymagające zajęcie. Na szczęście może ono również dać wiele satysfakcji. Bez względu na kraj, w którym pracujesz (Wielka Brytania, Niemcy, Polska lub inny), spotkasz się z podobnymi wyzwaniami. Warto wtedy pamiętać o 5 podstawowych zasadach pracy opiekunki.

1.      Opieka z zamieszkaniem wymaga wiedzy na temat chorób podopiecznego

Jedną z najważniejszych wymagań, jakie stawia praca opiekunki, jest umiejętność radzenia sobie z różnymi schorzeniami wieku starczego. Oczywiście – od opiekunki osób starszych w Anglii nie jest wymagana opieka medyczna. Nie chodzi zatem o specjalistyczną wiedzę medyczną. Jednak osoba zatrudniona na tym stanowisku powinna wiedzieć, jak postępować z np. chorym na demencję.

Od tej wiedzy w dużym stopniu będzie zależała jakość świadczonej opieki. Znajomość chorób podopiecznego pozwoli również szybciej zwrócić uwagę na niepokojące objawy, o których warto powiedzieć rodzinie i lekarzowi. Nic zatem dziwnego, że bardzo często podczas rozmowy rekrutacyjnej na stanowisko Opiekunka Osoby Starszej pada pytanie o sposoby postępowania z chorymi podopiecznymi.

opieka odleżyny

Świadomość tego, z czym zmaga się osoba starsza pozwoli Ci lepiej zrozumieć jej zachowanie. To także jedyny sposób, by dobrać odpowiednie zajęcia dla seniora i pracować z nim nad jego kondycją. Bez tej wiedzy, nie będziesz w stanie odpowiednio zaopiekować się osobą starszą. W takim przypadku praca może okazać się trudniejsza. Dzieje się tak, gdy nie rozumiesz pewnych rzeczy oraz tego, co je powoduje.

2.      Wsparcie psychiczne osoby starszej

Praca Opiekunki (Wielka Brytania) nie ogranicza się jedynie do fizycznej obecności i pomocy w różnych czynnościach. Wiele osób starszych zmaga się z samotnością i depresją. Czują się odrzuceni, niepotrzebni i wykluczeni z życia. Często nie radzą sobie psychicznie z objawami ich choroby.

Jako dobra opiekunka seniora warto, abyś pamiętała również i o tym aspekcie. Bardzo ważne, byś zawsze odnosiła się do osoby starszej z empatią i życzliwością. W przypadku opieki z zamieszkaniem dobrą praktyką jest codzienna rozmowa z seniorem. Pozwól mu mówić, wspominać minione czasy i poczuć się kimś ważnym.

Jeśli natomiast podopieczny choruje na afazję mowy lub demencję – zachęcaj go do mówienia. Ważne, aby starsza osoba ciągle ćwiczyła mowę. Dzięki temu jej kondycja dłużej będzie stabilna i nie będzie się tak szybko pogarszać.

Pamiętaj również o tym, by zawsze dostosowywać sposób spędzania czasu wolnego z osobą starszą do jej stanu psychofizycznego. Dotyczy to tak samo rozmowy, jak i innych zajęć.

wsparcie psychiczne

3.      Senior nie zawsze ma rację

Praca opiekunki w Wielkiej Brytanii wymaga wyczucia, wrażliwości na różnice kulturowe oraz empatii. Jednak opieka z zamieszkaniem nie może przekształcić się w spełnianie zachcianek podopiecznego. Równie ważna jest umiejętność spokojnego i konsekwentnego odmawiania wtedy, gdy jest to konieczne.

Asertywność to bez wątpienia jedna z najważniejszych cech, jaką powinna posiadać opiekunka seniora. Jako opiekunka powinnaś wybierać dla osoby starszej to, co najlepsze i umieć ją do tego przekonać. Dotyczy to chociażby podopiecznych chorujących na cukrzycę i ich diety.

4.      Stała komunikacja z rodziną osoby starszej

Jeśli tylko jest to możliwe – zadbaj o jak najlepsze relacje z rodziną podopiecznego. Już na samym początku wypytaj o przyzwyczajenia osoby starszej, jej ulubione zajęcia oraz jedzenie. Bądź w stałym kontakcie i przekazuj informacje o stanie seniora oraz o aktualnych potrzebach.

rodzina seniora

Dzięki temu będzie Ci łatwiej zrozumieć zachowanie seniora. Pomoże to także w ustaleniu wspólnego, konsekwentnego postępowania z osobą starszą. Dobry kontakt z rodziną podopiecznego może w znacznym stopniu ułatwić Twoją pracę. Dlatego zachęcamy do utrzymywania z nimi jak najlepszych relacji.

5.      Pamiętaj, żeby zadbać także o siebie

Praca opiekunki osób starszych w Anglii jest bardzo wymagająca zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Z tego też powodu tak ważne jest, abyś stale pamiętała, by troszczyć się również o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli nie będziesz w dobrej kondycji, nie będziesz w stanie dobrze pomóc komuś innemu.

Przede wszystkim zadbaj o swój kręgosłup i odpowiednią kondycję fizyczną. Ważne jest to zwłaszcza wtedy, gdy Twoja praca wymaga podnoszenia osoby starszej. Zapoznaj się z ćwiczeniami na zdrowy kręgosłup i wpleć je w swoją codzienną rutynę.

opiekunka osób starszych w anglii

Dbaj również o swoją kondycję psychiczną. Stale ucz się asertywności. Utrzymuj regularny kontakt z bliskimi w Polsce. Jeśli tylko masz taką możliwość – wychodź na spacer, spotykaj się z kimś na kawę, słuchaj muzyki i czytaj książki. Zadbaj o dobrej jakości odpoczynek psychiczny. Postaraj się każdego dnia zrobić choć jedną dobrą rzecz dla samej siebie.

Pamiętaj również o rozwoju zawodowym. Pogłębiaj swoją wiedzę w sposób, jaki sprawi Ci przyjemność. Może to być czytanie artykułów branżowych, blogów innych opiekunek lub ciekawa książka. Warto zadbać także o rozwój umiejętności językowych – te zawsze będą w cenie.