Higiena osób starszych

Higiena osób starszych – jak prawidłowo zadbać o seniora?

Z wiekiem stopniowo pogarsza się sprawność oraz funkcje motoryczne. Czynności, które kiedyś nie sprawiały nam najmniejszego problemu, zaczynają być wyzwaniem. Osoby starsze potrzebują naszej pomocy nie tylko przy domowych obowiązkach, ale przede wszystkim przy codziennej higienie ciała.

Ta sfera często bywa przez seniora zaniedbana – wiąże się to z ograniczoną mobilnością, lękiem przed upadkiem w śliskiej łazience, stanem zdrowia lub skrępowaniem czy wstydem. Należy pamiętać, że pielęgnacja osoby starszej jest niezwykle ważna i należy do podstawowych obowiązków opiekunki.

Problemy higieniczne osób starszych

Problemy z pamięcią, drżenie rąk i całego ciała, bóle stawów – to tylko kilka problemów, z którym na co dzień zmagają się osoby starsze. Nic więc dziwnego, że samodzielne dbanie o higienę jest dla nich takim wyzwaniem.

Niestety większość podopiecznych myśl o wejściu do wanny może napawać lękiem. Wstręt przed myciem dotyka głównie osoby chore na demencję lub Alzheimera. Pod żadnym pozorem nie wolno seniora zmuszać, wyśmiewać czy poniżać. Pamiętajmy o zachowaniu godności osoby starszej – czynności związane z higieną osobistą są bardzo intymne.

Aby zapewnić podopiecznemu komfort psychiczny, powinniśmy rozmawiać, nie należy wykonywać toalety mechanicznie i w pośpiechu. Warto również zapytać o to, czy kolejność wykonywanych czynności odpowiada seniorowi. Codzienny prysznic jest podstawą higieny każdego człowieka, zapobiega zakażeniom i rozwijaniu się chorób skóry.

Jak kąpać seniora

Kąpiel osoby starszej – higiena seniora mobilnego

Rodzaj pomocy przy higienie osób starszych zależy od stopnia sprawności podopiecznego. Nieco inaczej wygląda kąpiel osoby mobilnej a osoby leżące. Jeżeli senior jest mobilny, zachęćmy go do kąpieli w łazience. Aby cały proces przebiegł sprawnie, zawsze trzeba zadbać o bezpieczeństwo podopiecznego. W pomieszczeniu powinny znaleźć się maty antypoślizgowe zarówno na podłodze, jak i w brodziku prysznicowym czy wannie.

Pamiętajmy również o zamocowaniu plastikowych uchwytów lub krzesełka – senior poczuje się o wiele pewniej. Osoby starsze o wiele dotkliwiej odczuwają zmiany temperatur. Zadbajmy o to, aby w łazience było ciepło, można zaoferować ciepły ręcznik lub szlafrok.

Kąpiel osoby starszej – higiena seniora leżącego

Osoby leżące wymagają szczególnej uwagi opiekunki. Należy używać ze specjalnych gąbek oraz myjek. Można korzystać z wody oraz preparatów do pielęgnacji skóry osoby starszej. Wielkim udogodnieniem będą produkty bez spłukiwania – pianki i kremy, których można używać w okolicach intymnych. Trzeba zadbać szczególnie o miejsca najbardziej podatne na podrażnienia – pachy oraz krocze. W podstawowym wyposażeniu opiekunki powinny znaleźć się również pieluchomajtki, podkłady oraz wkładki higieniczne, które pomogą w higienie osób starszych cierpiących na inkontynencję.

Osoby unieruchomione mogą mieć problemy z odleżynami. Pamiętajmy, aby dokładnie osuszać i nawilżać skórę. Pomocny będzie masaż, który pobudzi mikrokrążenie w tkankach oraz częste zmiany pozycji osoby obłożnie chorej.

Pielęgnacja seniora

Środki higieniczne dla osób starszych

Skóra osoby starszej traci elastyczność, jest cieńsza bardziej podatna na podrażnienia. Dlatego higiena osób starszych wymaga większej uwagi i specjalistycznych produktów pielęgnacyjnych. Niezwykle istotne jest natłuszczanie naskórka. Warto zaopatrzyć się w oliwkę oraz delikatne kosmetyki myjące (bez substancji zapachowych) np. takie przeznaczone do pielęgnacji dzieci.

Wśród środków higienicznych dla osób starszych powinny się znaleźć również kremy bez barwników zawierające d-pantenol lub alantoinę oraz mokre chusteczki z aloesem. Gliceryna oraz mocznik to substancje, które też zapobiegają utracie wody przez naskórek.

Higiena jamy ustnej u osób starszych

Nie możemy zapomnieć o higienie jamy ustnej u osób starszych. Z wiekiem rośnie ryzyko ubytków w koronie dziąsła, a to może prowadzić do poważnych i bolesnych schorzeń. Zęby senior powinien myć dwa razy dziennie. Osoby w podeszłym wieku często cierpią na nadwrażliwość zębów. Słuchajmy swojego podopiecznego – może on zasugerować, że szczoteczka jest zbyt twarda.

Znaczna część osób starszych posiada protezy zębowe. Wymaga ona czyszczenia przy pomocy specjalnej pasty oraz szczoteczki. Senior powinien zdejmować protezę na noc, możemy go również zachęcać do przerw w ciągu dnia. To pomoże zapobiec podrażnieniom i uszkodzeniom dziąseł.

Mycie zębów seniora

Higiena osób starszych w dobie chorób wirusowych

W pierwszej połowie 2020 r. cały świat zmaga się z pandemią wirusa SARS-CoV-2, który wywołuje ostrą chorobę układu oddechowego COVID-19. Światowi eksperci zgadzają się co do tego, że przed zakażeniem chroni rygorystyczne przestrzeganie higieny osobistej. Zwłaszcza częste i dokładne mycie rąk. Jako opiekunka osoby starszej, zachęcaj podopiecznego do dezynfekcji dłoni.

Mycie rąk dla seniora

Mycie rąk

W związku z tym, że opiekunowie pracują w bliskim kontakcie z drugą osobą, mogą wymagać od rodziny seniora odzieży ochronnej takiej jak: maseczki, jednorazowe rękawiczki oraz fartuch. Więcej informacji dotyczących COVID-19 znajdziesz na naszej stronie.