Pan chodzący to torach

Śmierć podopiecznego w pracy opiekunki do osób starszych – jak sobie z nią radzić?

Kiedy umiera członek rodziny oczywiste, że jego rodzina i bliscy będą pogrążeni w żałobie. Jednak nie tylko oni przeżywają stratę osoby zmarłej. Profesjonalne opiekunki do osób starszych również cierpią i odczuwają wielką stratę, gdy umiera ich podopieczny. Jednak w przeciwieństwie do rodziny zmarłego, od opiekunek często oczekuje się, że po prostu wyciszą swoje uczucia i zajmą się nowym podopiecznym.

Takie oczekiwania mogą prowadzić do poważnych problemów mentalnych. Niemniej nie można zaprzeczyć, że praca, jako opiekunka osób starszych często wiąże się z takimi sytuacjami. Jak przetrwać śmierć podopiecznego jako opiekunka osób starszych? Jak się zachować w takiej sytuacji?

Śmierć podopiecznego w pracy opiekunki do osób starszych

Opieka nad osobami starszymi w Anglii to niełatwe zadanie, które wymaga sporej odporności psychicznej, empatii i taktu. Praca w Anglii jako opiekunka seniorów wiąże się w wieloma wymaganiami oraz trudnymi dla psychiki wydarzeniami. Opiekunka do osób starszych każdego dnia jest naocznym świadkiem cierpienia, ograniczeń i skutków chorób przewlekłych i niedołężności.

Czasami także zdarza się najgorsze, ale nieuniknione, czyli śmierć podopiecznego. Czy na taką ewentualność da się przygotować? Śmierć podopiecznego dla opiekunki może być zdarzeniem równie traumatycznym, jak dla bliskich i rodziny osoby zmarłej. Nie można więc bagatelizować tej sytuacji.  Jednak da się do tego w pewnym stopniu przygotować. Opieka nad osobami starszymi w Anglii wiąże się z towarzyszeniem seniorowi na dobre i na złe aż do samego końca. W tym celu warto mieć świadomość takiej możliwości i przemyśleć swoje działania w takiej chwili.

Śmierć podopiecznego

Śmierć podopiecznego – jak opiekunka osób starszych może przygotować się na taką możliwość?

Na taką ewentualność naprawdę trudno jest się przygotować. Każda śmierć jest dla nasz szokiem. Możesz jednak brać taką możliwość pod uwagę i zadbać o wsparcie dla seniora w ostatnich chwilach. Rozmawiaj z podopiecznym oraz lekarzami, ale jednocześnie nie zapominaj o własnym komforcie psychicznym.

Warto także regularnie korzystać z pomocy psychoterapeuty lub zwrócić się do innej osoby, która pomoże ci poradzić sobie ze stratą. Jeśli pracujesz z podopiecznym, który boryka się z kwestiami związanymi z końcem życia, twoja agencja opieki domowej może udzielić ci informacji, które pomogą zrozumieć i odpowiednio podejść do spraw związanych ze śmiercią.

W Internecie i księgarniach także znajdziesz sporo materiałów, które mogą pomóc ci poradzić sobie z tą trudną sytuacją. Jednym z proaktywnych sposobów przygotowania na śmierć podopiecznego jest zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Mimo że musisz spędzać wiele godzin ze swoim podopiecznym, nie zaniedbuj własnej rodziny i życia poza pracą.

Utrzymywanie bliskich więzi z własną rodziną i przyjaciółmi zapewni ci sieć wsparcia, gdy jeden z twoich podopiecznych umrze. Pamiętaj, aby każdego dnia wygospodarować trochę czasu dla siebie. Niezależnie od tego, czy oznacza to czytanie dobrej książki, relaksujący spacer czy film. Da ci to poczucie większej niezależności.

Smutek opiekunki

Śmierć podopiecznego – jak opiekunka osób starszych powinna zachować się w takiej sytuacji?

Śmierć podopiecznego jest naturalnym elementem pracy, jako opiekunka osób starszych. Dlatego warto przemyśleć swoje działania zawczasu. To normalne, że w pierwszym momencie zostaniesz owładnięta przez sprzeczne emocje, a nawet wpadniesz w panikę. Ważne jednak, by po początkowym szoku nieco się spuścić z tonu i sprawdzić funkcje życiowe osoby starszej, by upewnić się, jak wygląda sytuacja.

Następnie zadzwoń po karetkę i spróbuj się trochę uspokoić. W tym celu oddychaj spokojnie lub wyjdź na moment z pomieszczenia, w którym znalazłaś podopiecznego lub zadzwoń do kogoś bliskiego. Następnie powinnaś poinformować o zaistniałej sytuacji rodzinę zmarłego oraz swoją agencję pracy.

Śmierć podopiecznego – jak pogodzić się ze stratą

Śmierć podopiecznego nikogo nie pozostawia obojętnym. Jednak opieka nad osobami starszymi w Anglii jest powiązana z takim ryzykiem. Każdy inaczej reaguje na nieprzewidziane sytuacje w naszym życiu. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o śmierć podopiecznego. Jedni uciekają pracą i nie chcą myśleć o swoim żalu, a inni potrzebują czasu wolnego.

W tym przypadku nie ma złych metod godzenia się ze stratą. Dlatego przeżywaj ten smutek tak, jak czujesz i daj sobie sporo czasu na pogodzenie się z utratą podopiecznego. Spędź czas z bliskimi, wyjedź na urlop, lub zasięgnij rady psychologa. Rób wszystko, to, co lubisz, a następnie postaraj się zaakceptować tę sytuację. Gwarantujemy, że po czasie twój stan emocjonalny wróci do normy.