opiekunka osób starszych

Czego nie wolno robić opiekunce osób starszych?

Niezależnie od tego, czy pracujesz jako opiekunka do osoby starszej od dawna, czy dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki w tym zawodzie, musisz dysponować wiedzą na temat tego, co robić możesz, oraz jakich obowiązków nie powinnaś się podejmować. Jest to niezwykle ważna kwestia, która nie tylko pozwoli ci określać swoje wymagania względem pracy, ale także uniknąć konsekwencji prawnych związanych z nieodpowiednim wykonaniem niedozwolonych dla ciebie czynności. Przedstawiamy czynności wolno ci wykonywać, a od których lepiej się powstrzymać. Czego nie wolno robić opiekunce osób starszych? A co robić można, a nawet trzeba?

Od czego zależy zakres obowiązków opiekunki do osób starszych?

Zakres obowiązków opiekunki do osób starszych, podobnie jak w przypadku innych stanowisk, zależy głównie od umowy między kandydatką do pracy a klientem lub agencją pośrednictwa pracy. Dotyczy to jednak wyłącznie tych obowiązków, które są zgodne z prawem oraz umiejętnościami danej osoby. Dlatego właśnie praca na podstawie dopracowanej umowy oraz legalne zatrudnienie mają tak ogromne znaczenie.

opieka całodobowa

Z tego względu skorzystanie z usług renomowanej agencji zatrudnienia opiekunek jest znacznie bezpieczniejsze dla początkującej opiekunki do osoby starszej. Pracownicy agencji opiekunek wspierani przez prawników, w porozumieniu z tobą, określają możliwy zakres obowiązków, a następnie czuwają nad uwzględnieniem każdego z nich w odpowiedniej umowie współpracy. Dzięki temu, jako opiekunka osób starszych zyskujesz pewność, że wszystko jest zgodne z prawem i unikniesz nieprzyjemności w przyszłości.

Jakie obowiązki może wykonywać opiekunka osób starszych – Anglia

Zanim przejdziemy do omówienia czynności, jakich nie możesz wykonywać jako opiekunka do osób starszych, warto wyszczególnić to, czym zajmować się możesz. Opiekunka w Anglii może wykonywać szereg różnych obowiązków w zależności od swoich chęci, preferencji, kwalifikacji i umiejętności.

Opiekunka do osób starszych zajmuje się świadczeniem usług w zakresie higieny pielęgnacji ciała. Chodzi tutaj o czesanie, mycie, golenie, czyszczenie zębów i paznokci, ubieranie oraz pomoc w korzystaniu z toalety. W skład obowiązków sprzężonych z tą profesją wchodzi także pomoc w przemieszczaniu się zarówno w mieszkaniu czy domu, jak i poza nim, dbanie o utrzymanie domu w czystości, pranie, robienie zakupów, a także monitorowanie przyjmowanych leków i stanu zdrowia seniora oraz reagowanie na wszelkie zmiany w tym zakresie.

Zazwyczaj opiekunki zajmują się także organizacją czasu wolnego seniora oraz dbają o rozwijanie jego hobby. Poza tym opiekunka w Anglii może także zobowiązać się do dbania o zbilansowaną, dostosowaną  do stanu zdrowia podopiecznego dietę, czy to zamawiając jedzenie z restauracji, czy to gotując samodzielnie.

Londyn

Jakich obowiązków nie może wykonywać opiekunka osób starszych – Anglia

Zastanawiasz się, czy opiekunka powinna robić zastrzyki? Czy opiekun medyczny może robić opatrunki? Co wchodzi w skład obowiązków opiekunki? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników.

Do najważniejszych należą kwalifikacje, doświadczenie, wykształcenie, preferencje i chęci opiekunki, a także jej ustalenia z klientem lub agencją pośredniczącą w zatrudnieniu na wyspach. Opiekunka do osób starszych, będąca jednocześnie licencjonowaną pielęgniarką może wykonywać część obowiązków około medycznych, jednak tylko pod warunkiem, gdy zgodzi się na to ona sama oraz rodzina podopiecznego, oraz sam senior. Wszystkie takie ustalenia muszą być ujęte w kontrakcie zatrudnienia oraz zgodne z obowiązującym ustawodawstwem.

Obowiązki opiekunki do osób starszych w Anglii, która nie posiada wykształcenia medycznego ani pielęgniarskiego nie powinny uwzględniać żadnych czynności, na które potrzeba odpowiedniej licencji bądź doświadczenia medycznego. Dlatego zawsze poświęcaj odpowiednią ilość czasu na weryfikacje swoich kwalifikacji do wypełnienia danych czynności i zadbaj o to, by wszystko było na tak zwanym papierze.

Opieka seniora

Czego nie może robić opiekunka do osób starszych bez wykształcenia medycznego?

Opiekunka do osób starszych bez wykształcenia medycznego nie ma prawa wykonywać obowiązków związanych z:

  • dawkowaniem i podawaniem leków przepisanych przez lekarza,
  • wykonywaniem zastrzyków,
  • podłączeniem kroplówek,
  • podłączaniem cewników,
  • zmianą opatrunków.

Wyjątkiem będzie tutaj podawanie gotowych zastrzyków przeciwzakrzepowych stosowanych w leczeniu cukrzycy. Jednak wyłącznie po wyraźnych zaleceniach i przeszkoleniu przez lekarza lub personel medyczny.

Obowiązki opiekunki do osób starszych w Anglii

Jak pewnie mogłaś już zauważyć, praca opiekunki do osób starszych składa się z wielu różnych obowiązków, nie zawsze bezpośrednio związanych z opieką nad seniorem, takich jak sprzątanie, zakupy, czy gotowanie. Dlatego już na początku swojej kariery powinnaś określić, które z obowiązków jesteś w stanie wykonywać, a których nie masz ochoty. Pamiętaj, że zawsze masz prawo do odmowy wykonywania tego, co nie jest zgodne z twoimi kwalifikacjami, bądź preferencjami, jednak warto zaznaczyć to na początku swojej pracy z klientem, by potem uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.