opiekunka dla seniora dźwiga podopiecznego

Podnoszenie seniora: Najważniejsze zasady

Jako opiekunka dla seniora podnoszenie osoby starszej i pomoc jej w codziennej toalecie najpewniej będzie należało do Twoich obowiązków. Dlatego wiedza, jak podnieść osobę starszą, a przy tym nie ryzykować utraty zdrowia lub wypadku, który może zaszkodzić seniorowi, jest Ci wręcz niezbędna. Na szczęście z tego artykułu dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na ten temat, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim podopiecznym.

Dlaczego tak ważna jest znajomość technik odpowiedniego podnoszenia podopiecznego?

Wiedza na temat tego jak podnieść osobę starszą, oraz jak podciągnąć chorego w łóżku ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno podopiecznego, jak i opiekunki. Opiekunka dla seniora musi dysponować pełnią sił i dobrą kondycją fizyczną, żeby być w stanie wypełniać swoje profesjonalne obowiązki.

opieka nad osobą starszą

 

Dlatego też znajomość technik odpowiedniego podnoszenia podopiecznego ma bezpośredni wpływ na jej komfort, a nawet zdolność do pracy. Niewłaściwy sposób podnoszenia osoby starszej sprzyja urazom kręgosłupa, szyi oraz pleców, co może być nie tylko bolesne, ale także długie w leczeniu. Dlatego jako opiekunka seniora po prostu nie możesz sobie na to pozwolić.

Z drugiej strony, brak technik odpowiedniego podnoszenia podopiecznego potencjalnie negatywnie wpływa także na bezpieczeństwo samego seniora. Złe metody podnoszenia i podciągania osób starszych grożą niebezpiecznymi urazami, skręceniami i złamaniami, a czasami prowadzą nawet do trwałego upośledzenia psychoruchowego lub śmierci.

Jak przygotować się do podnoszenia osoby starszej jako opiekunka dla seniora?

Opieka nad osobą starszą to niełatwe zadanie, które wymaga zarówno przygotowania fizycznego, jak i merytorycznego. Dlatego, zanim przejdziemy do omówienia samej techniki podnoszenia seniora, warto wspomnieć o kilku kluczowych kwestiach, które powinnaś mieć na uwadze jako opiekunka dla seniora. Oto jak przygotować się do podnoszenia osoby starszej jako opiekunka dla seniora.

Ćwiczenia fizyczne

Jako opiekunka dla seniora musisz dbać o dobrą kondycję fizyczną, bowiem tylko w ten sposób będziesz w stanie zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo oraz realizować wyzwania związane z tą profesją. Wyćwiczone ciało pozwoli Ci z łatwością podnosić osobę starczą i wpłynie pozytywnie na twoje zdrowie, dlatego nie zapominaj o tym, przygotowując się do kolejnego wyjazdu do pracy jako opiekunka dla seniora.

jak podciągnąć chorego w łóżku

Odpowiednia postawa ciała

Odpowiednia postawa ciała to sposób prewencji urazów barków i kręgosłupa. Dlatego dbaj o nią zarówno podczas podnoszenia seniora, jak i w czasie czasu wolnego. Wybieraj wygodne buty i pamiętaj o wykonywaniu większości czynności w pozycji wyprostowanej.

Pomoce dla seniora

Zastanawiasz się pewnie jakie pomoce dla seniora mamy na myśli. To bardzo proste! Twój podopieczny powinien mieć dostęp do wszelkich urządzeń i gadżetów, które pomogą mu zyskać większą niezależność i odciążą twoje plecy. Mowa tu o laskach, chodzikach, wózkach inwalidzkich i innych.

Współpraca

Ostatnią kwestią, jaką powinnaś mieć na uwadze podczas podnoszenia podopiecznego, jest zapewnienie seniorowi informacji, jak może pomóc Ci w tej czynności. Dlatego nie wahaj się zakomunikować mu, w jaki sposób ma się ustawić, bo w tym przypadku najbardziej liczy się Twoja wygoda i Wasza współpraca.

jak podnieść osobę starszą

Jak podnosić osobę starszą jako opiekunka dla seniora?

Opieka nad chorym leżącym w łóżku lub jeżdżącym na wózku jest szczególnie trudna i sprzyja kontuzjom kręgosłupa. Dlatego, żeby ich uniknąć, podnosząc osobę starszą, koniecznie stosuj się do poniższych zasad.

  • Zawsze podnoś seniora, wykorzystując siłę swoich nóg, a nie pleców. Mięśnie nóg są silniejsze i większe niż mięśnie pleców. Kość udowa jest najsilniejszą kością w Twoim ciele. Zegnij kolana i biodra, tak jakbyś wykonywała przysiad. Dzięki temu unikniesz nadwyrężenia i ewentualnych urazów pleców.
  • Trzymaj stopy w rozkroku, z jedną stopą lekko przed drugą dla zachowania równowagi. Do urazu może dojść, gdy senior zacznie spadać na ciebie. Utrzymywanie stóp w rozkroku daje lepszą równowagę i pomoże Ci odzyskać pozycję bez obciążania pleców.
  • Trzymaj mięśnie brzucha napięte, nadgarstki proste, a podbródek wciśnięty do środka. Twoje ciało jest zaprojektowane do podnoszenia ciężarów, ale musisz pracować z jego postawą. Kiedy mięśnie brzucha są zaangażowane, chronią słabsze mięśnie pleców, a wyprostowane nadgarstki lepiej znoszą obciążenie.
  • Policz do trzech, zanim rozpoczniesz podnoszenie. To pomaga przygotować seniora do ruchu.
  • Trzymaj stopy w kierunku, w którym chcesz iść i powoli je opuszczaj, zginając kolana, a nie plecy.
  • Nigdy nie ciągnij ani nie chwytaj jej pod pachami, ponieważ może to spowodować ogromny ból.

To już wszystko na dziś. Mamy nadzieję, że weźmiesz sobie nasze rady do serca, a tym samym unikniesz urazów barków, pleców i ramion. Zapraszamy także do lektury naszego artykułu, pod tytułem Jak zadbać o swój kręgosłup jako opiekunka seniora. Znajdziesz tam masę ważnych informacji, które pomogą Ci w pracy opiekunki. Przyjemnej lektury!