budka telefoniczna Anglia

Jak znaleźć pracę w Anglii jako opiekunka?

Znalezienie pracy za granicą nigdy nie jest banalne i nie ma na to jednej prostej metody. Poszukiwania mogą wiele zająć wiele czasu. Ich czas i skuteczność zależy w dużej mierze od znajomości języka angielskiego. I tutaj wiadomo – im bardziej znamy angielski, tym szybciej zorientujemy się w rynku pracy w danym sektorze i tym szybciej znajdziemy interesującą nas pracę.

W dzisiejszej dobie internetu najwięcej osób właśnie tam szuka pracy. Nic dziwnego, to najbardziej aktualna baza informacyjna. Istnieje wiele portali, które oferują legalną pracę w Anglii. Z całą stanowczością odradzamy jednak przyjmowanie ofert od osób prywatnych i nieznanych pośredników pracy, ponieważ mogą (oczywiście nie muszą, ale mogą) to być osoby nieuczciwe.

Lepiej po pomoc zwrócić się do uznanej agencji pracy lub znanego (sprawdzonego) pracodawcy. Jeśli wiemy, że dany pracodawca jest sprawdzony i oferuje dobre warunki pracy, możemy śmiało poszukiwać informacji na temat zatrudnienia na jego głównej stronie internetowej.

Czy teraz jest trudniej znaleźć pracę w Anglii? Jaki jest wpływ procesu wyjścia Anglii z UE?

Na chwilę obecną znalezienie pracy dla osób spoza Wysp Brytyjskich nie jest już tak proste, jak np. po 2004 r., czyli po wejściu Polski do Unii Europejskiej, a jeszcze zanim Anglia postanowiła wyjść z Unii. A więc można powiedzieć z dużą pewnością, że Brexit to główna przyczyna obecnego zmniejszenia się liczby pracujących na Wyspach pracowników z Unii Europejskiej, w tym również Polaków.

praca w anglii a brexit

Niepewność związana z Brexitem na pewno wpływa na zmniejszenie entuzjazmu pracodawców do zatrudniania osób z EU. Polityka migracyjna wydaje się zaostrzać coraz bardziej, czego dowodem są, chociażby plany wprowadzenia „minimalnych” wysokich progów wynagrodzenia dla imigrantów. Pracownicy niektórych sektorów mieliby zarabiać nawet 30,000 funtów rocznie, by móc pozostać i pracować na Wyspach Brytyjskich. Problem polega na tym, że na chwilę obecną niewiele pracowników spoza Wielkiej Brytanii tyle zarabia.

Biorąc pod uwagę powyższe, wydaje się racjonalnym stwierdzenie, że lepiej jest poszukiwać pracy u sprawdzonych pracodawców lub agencji rekrutacyjnych. Takie instytucje będą najlepiej poinformowane o realnych możliwościach pracy w Anglii. Z pewnością nie wyślą nas one do pracy w przypadku, gdyby po prostu tej pracy miało na miejscu nie być.

Bez CV nawet nie masz co liczyć na znalezienie pracy w Anglii

Poszukiwania należy zacząć od napisania odpowiedniego CV. Jest to pierwszy dokument, na który zwraca uwagę pracodawca. Czasem jedno zerknięcie na CV decyduje, czy pracodawca będzie brał kandydata pod uwagę na dalszych etapach rekrutacji.

Pamiętajmy, że w CV powinny znaleźć się tylko prawdziwe i jak najbardziej aktualne informacje. Nigdy nie podajemy w CV nieprawdy!

Jeśli interesuje Cię konkretnie praca w Anglii — opiekunka osób starszych z zakwaterowaniem, możesz przeczytać nasze porady o tym, co powinno znaleźć się w CV opiekunki dla osób starszych.

opiekunka w anglii

Praca w Anglii znaleziona w Polsce? To możliwe!

Jak znaleźć pracę w Anglii, będąc jeszcze w Polsce? Skoro obecnie głównym źródłem poszukiwania pracy jest internet. Teoretycznie nie ma powodów, by zwlekać z poszukiwaniami i aby nie rozpocząć ich będąc jeszcze w Polsce. Problemem może być tylko nasza dostępność – co jeśli pracodawca chciałby spotkać się z nami na rozmowę jak najszybciej? Nie będziemy w stanie z dnia na dzień polecieć do Anglii i znaleźć tam sobie zakwaterowanie.

Czy korzystać z pomocy pośredników – agencje zatrudnienia w Polsce

Aby ułatwić poszukiwania pracy za granicą oraz start w nowym miejscu dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy pośrednika czy agencji poszukujących osób do pracy. Warto mieć świadomość, że taka agencja nie powinna pobierać dodatkowych opłat za świadczone przez siebie usługi.

Zatrudnienie przez taką agencję ma jeszcze taki plus, że wiele formalności mogą załatwić za nas, a jeśli nie to z pewnością mogą nam znacząco pomóc w ich załatwianiu. Może to ułatwić osobom, które nie mają pojęcia jak zacząć swoją przygodę za granicą w zrobieniu pierwszego kroku.

Jak czytać ogłoszenia o pracę w Anglii?

Już na samym etapie czytania ofert pracy możemy się zorientować, z jakim pracodawcą i jakim typem pracy mamy do czynienia. Na przykład w przypadku dużej rotacji, ogłoszenia wyglądają często raczej jak agresywny marketing, niż jak rzetelna oferta pracy.

Ogłoszenia typu „zarób dużo niewielkim nakładem sił” są raczej niczym niepopartymi obietnicami łatwego i szybkiego zarobku i z pewnością nie wróżą niczego dobrego. Znane są przypadki wykorzystywania w pracy – na plantacjach, na budowach czy w klubach nocnych.

praca za granica

Firmy, które zamieszczają ogłoszenia na znanych portalach rekrutacyjnych, muszą zazwyczaj przejść pewną weryfikację. Czasem muszą uiścić opłatę za każde zamieszczone ogłoszenie. Istnieją oczywiście strony internetowe, w których pracodawcy zamieszczają darmowe ogłoszenia. Takie ogłoszenia oczywiście mogą być wiarygodne. Jednak płatne portale rekrutacyjne to zawsze większa gwarancja na ofertę od rzetelnego pracodawcy.

Ogłoszenie sprawdzonego pracodawcy ma profesjonalnie wyglądającą treść. Szata graficzna takiego ogłoszenia budzi zaufanie. Wiarygodne ogłoszenie zawiera tylko prawdziwe informacje. Łatwo to potwierdzić wchodząc na stronę internetową pracodawcy.

Na co powinniśmy zwracać uwagę czytając ogłoszenie:

  • gdzie zostało zamieszczone – w wiarygodnym i sprawdzonym źródle
  • jak określone zostały wymagania od kandydata – profil idealnego kandydata powinien być jasno określony, bez uogólnień
  • zakres obowiązków powinien być jasno określony — pozwoli to uniknąć późniejszych niedomówień czy rozczarowań
  • ogłoszenie powinno zawierać wysokość wynagrodzenia

Ile zarabia opiekunka w Anglii?

Zarobki opiekunek w Anglii dosyć znacznie się wahają w granicach 7 000 – 12 000 zł miesięcznie netto (czyli „na rękę”).

Na kwotę zarobków opiekunki wpływa kilka czynników:

  • stan pacjenta — jeśli pacjent jest w bardzo dobrym stanie, potencjalnej pracy dla opiekuna będzie mniej niż np. w przypadku leżącego pacjenta paliatywnego.
  • rodzaj opieki wybrany przez klienta — jeśli w zakresie obowiązków opiekun ma na przykład tylko i wyłącznie towarzyszenie pacjentowi, kwota zarobku
  • jeden podopieczny czy para? — w przypadku opieki nad parą zakres obowiązków jest oczywiście większy. Jednak zwiększony zakres obowiązków ma odzwierciedlenie w wynagrodzeniu

 

opiekunka liczy zarobki

Warto też przy okazji porównywania firm, które oferują podobne oferty pracy, sprawdzić dokładnie co mieści się w wynagrodzeniu. Część firm np. nie podaje stawek miesięcznych, lecz za kontrakt, który trwa 3 miesiące. Początkowo atrakcyjna kwota, po podzieleniu przez liczbę miesięcy w kontrakcie, może okazać się już dużo mniej korzystna.

Dodatkowo niektóre firmy oferują szkolenie czy transport na miejsce pracy. Bywa jednak, że odciągają koszty szkolenia z pierwszej pensji pracownika. Są i tacy pracodawcy, którzy jasno podają całkowitą kwotę wynagrodzenia netto. I jest to kwota ostateczna, już po odjęciu wszelkich dodatkowych kosztów.

Pielęgniarki i opiekunowie medyczni chętnie zatrudniani jako opiekunki seniorów w Anglii

Rozwinięte społeczeństwa, a takim jest brytyjskie, starzeją się, czego efektem jest większy odsetek osób starszych i w podeszłym wieku. W związku z tym zapotrzebowanie na opiekunki zdecydowanie rośnie.

Ze względu na swoje cenne doświadczenie zawodowe, bardzo dobrymi kandydatami do pracy w opiece są zarówno pielęgniarki, jak i opiekunowie medyczni. Praca w Anglii może w ich przypadku również oznaczać pracę w opiece.

Są to z reguły osoby bardzo empatyczne, umiejące bez problemu nawiązać dobry kontakt z pacjentem. Mają również doświadczenie w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach, co jest bardzo cenne w pracy w opiece z zamieszkaniem. W takiej pracy również mogą wydarzyć się nieprzewidziane sytuacje, w których opiekun musi zadziałać szybko i skutecznie.

Opieka nad seniorem może być dobrą pracą w Anglii dla kobiet oraz mężczyzn z doświadczeniem pielęgniarskim. Opieka seniora może być alternatywną pracą dla pielęgniarek.