Na jakim poziomie opiekunka powinna znać język angielski
Spis treści
Minimalny poziom języka angielskiego, jaki powinna znać opiekunka (Anglia)
Generalnie do podjęcia pracy w opiece wymagana jest komunikatywna znajomość języka obcego. Zdarzają się oczywiście oferty pracy, gdzie nie jest ona w ogóle potrzebna. Natomiast jeśli chodzi o pracę opiekunki (Anglia), tutaj wymagania zarówno językowe, jak i te związane z doświadczeniem są wyższe.
Do pracy w opiece minimalna oczekiwana znajomość języka angielskiego to poziom komunikatywny. Bardzo ważną sprawą jest umieszczenie informacji na temat swojej znajomości języka w CV, ponieważ na jego podstawie rekruterzy decydują czy skontaktować się z kandydatem na stanowisko „Opiekunka Anglia” na dalszych etapach naboru.
Wymagania językowe mogą różnić się w zależności od oferty dla opiekunki w Anglii
Generalnie do podjęcia pracy jako opiekunka w Anglii konieczna jest możliwość swobodnej komunikacji z pacjentem. Jednak wszystko zależy od konkretnej rodziny oraz seniora i od ich wymagań. Może się zdarzyć tak, że będą oni wymagali bardzo dobrej lub wręcz biegłej znajomości języka.
Niewykluczone jest też, że mogą nie mieć zbyt wielkich wymagań komunikacyjnych od kandydatów. Wszystko zawarte jest w szczegółach danej oferty pracy w Anglii z językiem angielskim. Natomiast ogólnie rzecz biorąc, najczęściej do pracy opiekunki – Anglia potrzebny jest jednak dobry angielski.
Czy można pracować jako opiekunka w Anglii bez znajomości języka angielskiego?
Opieka nad osobami starszymi wymaga ciągłej komunikacji z podopiecznym. Wielu seniorów oprócz pomocy w czynnościach codziennych liczy także na miłe spędzenie czasu z opiekunem i towarzystwo. Z drugiej strony, gdy stan seniora jest ciężki, swobodna komunikacja w języku angielskim znacznie ułatwia spełnienie jego potrzeb i ułatwienie mu życia, a przecież to jest najważniejsze w ofertach typu „opiekun Anglia – praca”.
Dodatkowo, troska i pomoc osobie starszej to jedno, natomiast do zadań opiekuna należą również inne zadania, takie jak zakupy, załatwianie sprawunków czy kontakt z członkami rodziny podopiecznego. Bywa także, że opiekun musi zadzwonić po karetkę. Żadnego z tych zadań nie wykona, jeśli nie będzie w stanie swobodnie porozmawiać przez telefon. Dlatego właśnie w przypadku oferty pracy „opiekunka z angielskim”, wymagania dotyczące języka są tak restrykcyjne.
Opiekunka z angielskim nie ukryje braków językowych
Znajomość języka w pracy za granicą to podstawa. Bez tego człowiek nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie w codziennym życiu, nie mówiąc już o pracy, szczególnie w opiece nad kimś innym.
Dlatego z całą stanowczością doradzamy, aby na każdym etapie rekrutacji być szczerym jeśli chodzi o nasz rzeczywisty stopień umiejętności języka obcego. Nie ma sensu podawać w CV wyższego niż rzeczywisty poziomu znajomości języka obcego. Tak samo nie ma sensu podczas weryfikacji telefonicznej próbować stwarzać pozory dobrej znajomości języka.
Wspomaganie się w czasie rozmowy internetem lub słownikiem czy w skrajnych przypadkach oddawanie słuchawki komuś, kto zna język lepiej od nas, by za nas rozmawiał z rekruterem jest po prostu bezcelowe. Nieumiejętności językowe wyjdą. Takie sytuacje po prostu zawsze wychodzą, najpóźniej podczas szkoleń, które są prowadzone po angielsku.
Jeśli nawet dojdzie do zatrudnienia w przypadku nieznajomości języka, będzie to po prostu z niekorzyścią nie tylko dla klienta. Pociągnie to również negatywne skutki dla kandydata na stanowisko „Opiekunka Anglia”. Brak możliwości porozumiewania się będzie po pierwsze skutkował przerwaniem współpracy przez niezadowolonego klienta.
Ostatecznie prowadzi to do problemów związanymi z potencjalną koniecznością szybkiego powrotu do kraju. Rodzina najprawdopodobniej nie zgodzi się na pozostanie opiekunki, której umiejętności językowe odbiegają od tych wymaganych, a przede wszystkim – od tych zadeklarowanych. Agencja również nie będzie miała szerokiego pola manewru, gdy zaistniała sytuacja okaże się wynikiem braku szczerości kandydata.
Jak wygląda sprawdzanie języka podczas rekrutacji do pracy opiekunki z językiem angielskim?
Wstępna weryfikacja języka następuje podczas pierwszej (lub umówionej) rozmowy z rekruterem. Podczas niej kandydat na stanowisko „Opiekunka Anglia” odpowiada kilka prostych pytań, jakie zwykle są zadawane na interview. Jeśli zna on język obcy w stopniu zadowalającym, kandydat zostaje zakwalifikowany do dalszych etapów.
W przypadku pozytywnego przebiegu rekrutacji, na późniejszym jej etapie, kandydat odbywa już rozmowę z potencjalnym pracodawcą – z rodziną przyszłego podopiecznego. Jest to rozmowa na Skype, a jej celem jest ogólne zapoznanie kandydata z rodziną. Pozwala to wyobrazić sobie to, jaką kandydat jest osobą. Szczegółowe informacje na temat rozmowy przez Skype zostaną zawarte w osobnym artykule.
Jeśli interesuje Cię praca Anglia z językiem angielskim, możesz sprawdzić nasze oferty pracy.