Praca dla opiekunek – jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?
Spis treści
Rozmowa kwalifikacyjna to kluczowa część każdego procesu rekrutacyjnego na nowe stanowisko. Pisaliśmy już o tym, jak wyglądają poszczególne etapy rekrutacji w Veritas Care. Oprócz odpowiadania na pytania rekrutera warto również pomyśleć o tym, czego my chcielibyśmy się dowiedzieć na temat pracy w Anglii.
Rozmowa kwalifikacyjna w Veritas Care – czego się spodziewać?
Podczas procesu rekrutacji na stanowisko opiekunki do osób starszych agencja skupi się przede wszystkim na udokumentowanym doświadczeniu oraz znajomości języka angielskiego. Proces ten rozpoczyna się już w momencie złożenia CV na naszej stronie. Następnie możesz spodziewać się telefonu od jednego z naszych rekruterów.
Na tym etapie przeprowadzamy pierwszą weryfikację znajomości języka angielskiego. Dla wielu osób wiąże się to z wielkim stresem. W czasie takiego wywiadu sprawdzimy, czy umiesz swobodnie porozumieć się w języku obcym. Mogą paść pytania dotyczące codziennych obowiązków opiekunki, twojego doświadczenia oraz medycznego słownictwa związanego z opieką.
Pamiętaj, że jedną z najważniejszych cech opiekunki seniora jest komunikatywność. Taka osoba ma zapewniać podopiecznemu nie tylko pomoc fizyczną, ale również wsparcie emocjonalne i towarzystwo. Dlatego – nie bój się mówić. Konsultant z pewnością przymknie oko na kilka błędów gramatycznych, jeśli jesteś osobą, od której bije pogoda ducha, empatia i chęć niesienia pomocy.
Mamy kilka przydatnych wskazówek, które pomogą ci zaprezentować się jak najlepiej.
- Zadbaj o odpowiednie warunki – jeżeli telefon rekrutera zastanie cię w drodze do lekarza lub do pracy, pamiętaj, że możesz poprosić o przełożenie rozmowy na inny termin. Warto wyeliminować niepotrzebne hałasy, by czuć się komfortowo. Staraj się mówić głośno i wyraźnie oraz unikać powtarzania swoich odpowiedzi.
- Przygotuj się językowo – warto powtórzyć sobie kilka przydatnych podczas rozmowy zwrotów. Nie będzie nietaktem, jeśli poprosisz swojego rozmówcę, aby mówił wolniej, głośniej lub żeby zadał pytanie jeszcze raz innymi słowami.
- Zachowaj spokój – nasi rekruterzy wezmą pod uwagę stresującą sytuację, w jakiej znalazł się kandydat. Jeżeli usłyszą, że nie potrafisz opanować nerwów, zaproponują rozmowę w innym terminie. Pamiętaj, że każdy popełnia błędy, ale dzięki pozytywnemu nastawieniu można wybrnąć z niezręcznej sytuacji, np. obracając ją w żart.
Wielu osobom bardzo zależy na dobrze płatnej pracy opiekunki seniora w Anglii. Niektórzy posuną się nawet do oszustwa. W czasie weryfikacji języka nie należy korzystać z pomocy innych osób lub naukowych kompendiów wiedzy w postaci słowników czy Tłumacza Google. Rekruterzy są szczególnie wyczuleni na nieuczciwe praktyki i nie będą one tolerowane.
Realistyczna ocena umiejętności językowych pozwoli nam na dobranie odpowiedniej oferty oraz uniknięcie ewentualnych nieprzyjemności na miejscu.
O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?
Mogłoby się wydawać, że głównym zadaniem kandydata ubiegającego się o stanowisko opiekuna seniora jest merytorycznie odpowiadanie na zadane mu pytania. Jednak taki wywiad służy nie tylko pracodawcy. Jest on dobrym momentem, aby rozwiać wątpliwości osoby starającej się o pracę.
W czasie rekrutacji w agencji Veritas Care będziesz mógł zadawać pytania na dwóch etapach. Pierwszą okazją jest rozmowa z rekruterem. Nie bój się zapytać ile możesz zarobić. Ponadto rekruter poinformuje cię o możliwych sposobach zatrudnienia i warunkach pracy.
Od niedawna Brexit niepokoi osoby, które starają się o pracę w Anglii. Rekruterzy Veritas Care chętnie opowiedzą o tym, czy opiekunki i opiekunowie z Polski nadal będą mogli pracować w Wielkiej Brytanii po jej wyjściu z Unii Europejskiej.
W przypadku pozytywnego przebiegu rekrutacji nastąpi rozmowa na Skype lub Whatsapp z rodziną. To właśnie bezpośrednio z klientami należy ustalić kwestie codziennych obowiązków. Kto robi zakupy? Jak zorganizowane są przerwy? Kto zajmuje się pacjentem podczas mojej nieobecności? – to najlepsze pytania, które może zadać kandydat na stanowisko opiekuna osób starszych.
Celem rozmowy z rodziną podopiecznego jest wstępne zapoznanie się i ustalenie szczegółów dotyczących nawiązania współpracy Rodzina chce upewnić się, że opiekun zagwarantuje najwyższy standard opieki nad ich bliską osobą.